הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שחיטה כשרה
 
עם מראה תמים למדי, שרה סילברמן מתבדחת על הכול, כולל עצמה. הילה ריינשטיין יצאה מהמופע של הקומיקאית עם הפה הכי גדול כשצלעותיה כואבות מרוב צחוק
מאת הילה ריינשטיין | 29.06.2011
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


היה משהו משכר בניחוח של מועדון הזאפה. אולי היו אלה המקדימים בתור הארוך או הברמן הנחמד והאנשים שישבו לידינו, שהפכו להיות החברים הכי טובים שלי ושל חברתי בטרם המופע החל. בתור חובבת הופעות, במיוחד בזאפה, התרגשתי כשידעתי שאני הולכת לראות את "שרה סילברמן וחברים". גם הברמן וגם אנחנו ידענו מי הם החברים שלה, וכנראה שגם לא הידוענים גורי אלפי וליאור שליין, שבאו לשאוף מהזוהר היהודי המפורסם. שום דבר לא הכין אותנו למה שקרה שם. היה משהו בלתי מוגדר, קסום ושמח, שלא חוויתי מעולם באף מופע סטנד אפ.

החבר הראשון של סילברמן היה מפתיע במיוחד - אדם מבוגר, שנראה כמו רב חרדי. לא הייתה אפשרות לטעות לגבי יהדותו של ישראל קמפבל או בשמו הקודם כריסטופר. יהודי מומר, ששם המופע שלו נשמע טוב יותר באנגלית -  Circumcise Me. משהו בהגייה האמריקאית ובקצב הדיבור המהיר שלו יצר תחושה שהוא יורה בדיחות מוצלחות בשרשרת. הוא הדליק את הקהל וגרם לו לשאגות צחוק.

הוא שילב סיפורים על יהדותו ועלייתו לישראל. למשל, על כך שנימול שלוש פעמים, ועל האחות שביקשה ממנו לשטוף את איבר מינו במשך שלוש דקות, כחלק מתהליך המעבר ליהדות. בדיחות אודות המצב הישראלי וג'רוזלם פוסט הוכיחו כי הוא לא מנותק לרגע מן ההוויה הארצישראלית. בניגוד לסילברמן, הוא שמר את הבדיחות שלו ברמה גבוהה כאשר דיבר על גבולות הדת. הוא שחט פרות קדושות בקלות, ובחן מפתיע.

גם כשנדמה שאין פרה שלא שחטה - היא שוחטת עוד אחת בצורה מצחיקה יותר. סילברמן
תצלום : הילה ריינשטיין

מופע החימום של טוד גלאס, לעומת זאת, בקושי הוציא ממני צחוק. אולי בדיחות החזירים שלו היו צריכות להישאר בארצות הברית. גלאס כנראה התבלבל בין ישראל לארץ מוצאו. הוא היה אמריקאי להחריד, ולא התאים את חוש ההומור לקהל. הבדיחה היחידה שהצחיקה אותי הייתה אודות תמרורים: אם ראיתם תמרור - סימן שמישהו כבר עשה את מה שמסומן בו (באנגלית זה מצחיק, באמת). אפילו בדיחות הארכיטקטורה של השירותים היו חסרות טעם וריח.

עדיף היה לבטל את גלאס, ולהאריך את מופעו של קמפבל, שהיה מצליח כנראה לשעשע אפילו אם היה מקריא את התנ"ך. משהו בהבעת פניו, בשילוב מראה המאה שערים, והפה היורה מילים כתותחים, גרם לי לצחוק כמו שלא צחקתי מזמן. רגע האמת הגיע כשגלאס הציג את סילברמן, שבאה בחולצת פסים, ג'ינס פשוט, סוודר ועם הקוקו המפורסם שלה. כמו במופע הראשון, גם הפעם היא חזרה על בדיחת ה"שלום" שבוב דילן לא ביצע, שהייתה מצחיקה למרות היותה נדושה וידועה מראש. אך בזה תמה הבנאליות.

היא צחקה על "טוויטר", הווטרינר שלה, שאליו היא שולחת תמונות מחור התחת הפצוע של הכלב בן ה-17 שלה. סילברמן, בניגוד לקומיקאים אחרים, צוחקת על הקהל שלה, אבל לא יורדת עליו. את שמו של ליאור מן הקהל, למשל, היא בלבלה עם הר' האמריקאית, ובחרה לקרוא לו סנדי.
אפילו פעולה פשוטה, כמו הורדת הסוודר הכחול שלה, הופכת להרמה להנחתה, כשהיא זורקת אותו לזרועותיו של המאבטח החסון, ואומרת שזה בדיוק כמו בסרט "שומר הראש" עם וויטני יוסטון. גדולתה של סילברמן, היא המראה התמים שלה, והעובדה שברגע שנדמה לך שאין פרה שהיא לא שחטה - היא שוחטת עוד אחת בצורה מצחיקה עוד יותר.

היה מצליח לשעשע גם אם היה מקריא את התנ"ך. ישראל קמפבל
תצלום : הילה ריינשטיין

סילברמן מתוודה שסוגיית הילדים נדחית מפני שהיא עסוקה מדי מכדי להיכנס להריון, ואף טוענת שהיא תיתן לפונדקאית לא רק להרות אלא גם לגדל את הילדים. הייחוד שלה בתור ילדה, אגב, היה בכך שהיא הייתה מאוד שעירה, אך כיום, בגלל שהיא מגלחת רגליים, היא שעירה רק מהראש עד האמצע. 
בדיחות השפם הן היחידות אשר פחות דיברו אליי, אבל שיחררו קיתונות של צחוק מן הקהל. בדיחות הוואגינה, הקריאה מדף שהיא ניסתה על הקהל, והשאלות שנשאלה על ידי גלאס, היו החלקים הטובים ביותר במופע. כשסילברמן נפתחת לקהל, האינטרקציה היא כמו שירה טהורה של סטנד אפ.

אין אמצע אצל סילברמן - או שאתה אוהב אותה או שלא. היא מאירה באור חיובי קומיקאים מלוקקים כמו גלאס, שהיה משעשע רק כאשר רדף אחרי הקהל בחיפוש אחר מתנדבים שישאלו את סילברמן שאלות. היא כמו צפרדע ירוקה ויהודיה - לא בטוח שהיית רוצה לבלוע אותה, אבל משהו בתהליך פשוט גורם לכאבי צלעות מרוב צחוק. 
קשה להסביר מהו סוד הקסם שלה, אך משהו בסילברמן קוסם לי. בין אם זו הידיעה שהיא לא רואה איש ממטר או התזזיתיות שלה או אפילו זה שנדמה שהיא עושה אהבה עם הקהל. תוכנית העל שלה היא לכבוש את העולם בסערה. אני הייתי נותנת לה. למרות שיש כאלה שיגדירו אותה כמזויפת, יש בכנות של סילברמן רעננות שלא נתקלתי בה כמעט באף קומיקאי.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©