הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אולי זה הקיץ
 
המשחקים של קבוצות הכדורגל הישראליות באירופה ישודרו רק כשישחקו בביתן. ערוץ הספורט לא מבליט את המידע המלא על שידורי הקופה אמריקה, ובערוץ ONE מלהיטים יצרים שלא לצורך. גלעד אגמון מתחמם
מאת גלעד אגמון | 15.07.2011
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

האם אוהדי קבוצות הכדורגל הישראליות שמשחקות באירופה ייאלצו לרכוש שתי חבילות שידורים בתשלום כדי לצפות במשחקיהן? האם ידוע לחובבי הכדורגל הדרום אמריקאי שארבעה משחקים מבין משחקי קופה אמריקה משודרים בערוץ פתוח? והאם זה במקום לערבב פוליטיקה עם ספורט בעניין כה לא מהותי? המון דברים מעצבנים קורים לאחרונה בתקשורת הספורט. אולי זה משהו באוויר, אולי זה החום הנוראי של הקיץ או תקופת המבחנים המעיקה, ואולי זה רק אני.

הקבוצות הישראליות החלו את הקמפיינים האירופאים שלהן לעונת 2011/12 השבוע (אמצע יולי): מכבי חיפה במוקדמות ליגת האלופות, ומכבי תל אביב, בני יהודה והפועל תל אביב במוקדמות הליגה האירופית. דבר אחד משותף לכל הקבוצות - לכולן יש אלפי אוהדים שמצפים למשחקים בקוצר רוח, ועד כה ידוע רק היכן ישודרו המשחקים הביתיים שלהן: בערוצים בתשלום ספורט 1 וספורט 2 של חברת צ'רלטון.

תתפלאו, אין בכוונתי להתרעם הפעם על כך שהמשחקים מועברים בערוצים בתשלום, וזאת משתי סיבות: האחת היא שחובבי הענף ידעו ימים חשוכים יותר, בהם המשחקים הללו לא שודרו כלל, כך שעדיף ציפור אחת ביד. השנייה היא שהנושא כבר מאוס, וכל עוד אין עבירה על החוק או רצון עז לחרם צרכנים אז ידי הקהל כבולות. אך מה שבכל זאת מדיר שינה מעיניי זאת העובדה כי ייתכן ואוהד אחד או יותר של הקבוצות הללו ייאלץ להזמין גם את הערוצים של צ'רלטון וגם את ספורט 5LIVE+ בהנחה שהאחרון ירכוש את הזכויות לשידורי משחקי החוץ.

אוהדי מכבי חיפה רוצים לראות גם את משחק החוץ נגד בוראץ'. וויאם עמאשה
תצלום: ראובן כהן, האתר הרשמי של מכבי חיפה.

בינתיים זה עוד לא קרה, וזה רק בגדר תרחיש. אך בישראל 2011 תרחיש שכזה יותר הגיוני מאקסיומה מתמטית, גם אם הוחלט שמשחקה של מכבי תל אביב ישודר בערוץ ספורט 5 החינמי לבעלי מנויי הכבלים והלוויין. אז שלא יעבדו עליכם.
אומנם יש המתגעגעים לביצה המקומית, אך הכדורגל הישראלי הוא לא הנושא הכי חם על הפרק. בימים אלו מתקיים לו בדרום אמריקה טורניר הכדורגל המלהיב של היבשת. טורניר הקופה אמריקה, שמלכד את מרבית השחקנים הטכניים והמלהיבים בעולם, משודר בערוץ 5LIVE+, ורכישתו כערוץ בודד מאלצת את המזמינים להיפרד מ-31.90 ש"ח מדי חודש.

ערוץ הספורט, לכל המעוניין לדעת, אינו עובר על אף החלטה של המועצה לשידורי כבלים ולווין. זאת מכיוון שהוא משדר את מינימום המשחקים האטרקטיביים להם מחויב במהלך השנה (כולל יורוליג וליגת האלופות).
ובכל זאת, יש משהו מאוד מטריד באופן המענה של הערוץ על דרישה אחרת של המועצה. על פי המועצה, היה והחליט הערוץ לשדר את טורניר הקופה אמריקה, חובה עליו לשדר את אחד מחצאי הגמר ואת הגמר בערוץ הפתוח. תשובתה של דוברת ערוץ הספורט, רותם קלינה, לשאלה: האם המשחקים הנ"ל משודרים בחינם, הייתה חיובית. היא אף טענה  שהעבירה הודעה על כך לכתבים.

עם זאת, באופן יחסי רק חלק קטן של גולשים נתקל בכתבה האקראית שפורסמה באתר וואלה, בה נכתב שספורט 5 (הערוץ הפתוח) ישדר את משחק הפתיחה של הטורניר, את שני חצאי הגמר, והגמר. המשמעות היא שישנה עמידה בהתחייבות, ואפילו מעבר לכך. אבל (וזה אבל גדול) אין פרסום מספק לכך. בכל הפרומואים לטורניר בטלוויזיה, ובפרסום באתר ערוץ הספורט ניתן היה להבין שאת מסי, ניימאר וחבריהם יראו אך ורק אלו שיזמינו את הערוץ בתשלום. אם חברי ערוץ הספורט באמת היו רוצים שקהל הצופים יהיה מודע לאופציות שעומדות בפניו, הוא היה מצליח במשימתו. לא צריך להיות גשש בלש כדי להבין שלא היה רצון כזה. כך הצרכן הממוצע לא קיבל לידיו את המידע הדרוש לו להחלטה על רכישה. באופן עקרוני - זוהי התנהלות מקוממת.

מורגלים בסנקציות

עניין אחרון אך לא חביב הוא הערוץ של One בטלוויזיה, בו עלתה תוכנית חדשה לאוויר בשם "קורע את הרשת". היא מורכבת ממנחה וחברי פאנל, ובנויה בפורמט הדומה לזה של "נדבר על זה בבית", בהנחייתו של עמנואל רוזן. בתוכנית האחרונה שאל המנחה בן פרידמן את הפרשנים אם בית"ר ירושלים תינצל לדעתם מירידה לליגה הלאומית למרות הבעיות הכספיות. הפרשן ליאור ליברובסקי, שנתן את דעתו אחרון, קצת סטה מהנושא באומרו: "עוד מעט נחלק את ירושלים, נחזיר את מלחה, נביא את טדי לפלסטינים, והכל יהיה בסדר". בשלב זה פרידמן ניסה לסיים בצורה אלגנטית, וטען שהדיון התדרדר.

דווקא בתור ישראלים, שמורגלים בסנקציות ספורטיביות בעקבות פוליטיקה, אנו צריכים יותר להיזהר בלשוננו. אחרי שארגון אופ"א גזל מקבוצות כדורגל ישראליות את יתרון הביתיות, בזמן השתתפותן בטורנירי הכדורגל האירופאי בתחילת שנות ה-2000, וכאשר ספורטאים איראניים ויוצאי מדינות ערב אינם מכבדים את הספורטאים הישראלים, ומסרבים להשתתף בתחרויות בהם אלה מעורבים, לפרשני הספורט, צעירים ומבוגרים כאחד, אין שום מקום לערב פוליטיקה בספורט. בטח ובטח כאשר אין סוגייה בנושא אליה יש להתייחס אלא מדובר רק בהלהטת יצרים לא הכרחית בעליל.

אם כך הם פני הדברים, אין פלא שאנחנו ישראלים עצבנים. תמיד יש מי שדואג לעצבן אותנו. בין אם זה משרד התחבורה והרפורמה הלא מוצלחת שלו, חברות הסלולר והכבלים שמקשות עלינו בביורוקרטיה או כל אותן זוטות בספורט שמעלות את הסעיף. מזל שיש חוף ים שמספק לנו מקום צלול להירגע בו - לפחות בינתיים. עד הרתיחה הבאה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
17 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. כולם גנבים
נדב 16.07.2011
 
 
2. כל מילה בסלע
יואב 16.07.2011
 
 
3. אגמון לוהט
סיון 16.07.2011
 
 
4. אני מסכים עם 3
נאור 16.07.2011
 
 
5. אז למה לי פוליטיקה עכשיו?...
שרון 16.07.2011
 
 
6. גלעד אגמון אין כמוך :) כייף לקרוא
איציק 17.07.2011
 
 
7. צודק והנה הרחבתי בעניין...
זוביזרטה 17.07.2011
 
 
8. איזה שחקן עמאשההה
ליזי 17.07.2011
 
 
9. הכל עניין של כסף. רוצים להרוויח פה
רותם 17.07.2011
 
 
10. יורה לכל הכיוונים
דניאל 17.07.2011
 
 
11. גלעד אגמון=רוני דניאל של עולם הספורט
נטשה 17.07.2011
 
 
12. אין דברים כאלה
מאור 17.07.2011
 
 
13. ערוץ קטלוניה
WATP 17.07.2011
 
 
14. תקופה מוזרה
מעין 19.07.2011
 
 
15. בסוף היה קופה מאכזב גם ככה
מנו 22.07.2011
 
 
16. גלעד אחלה כתבה, כל הכבוד לך
גיל רגב 24.07.2011
 
 
17. הבושה היא של מועצת הכבלים והלוויין
איבגי 21.09.2011
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©