הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שומרים על הגחלת
 
הפועל תל אביב בכדורסל נחרבה בקיץ 2007, כמו אולם אוסישקין. כיום היא קבוצת אוהדים עם עקרונות שכמעט חזרה לליגת העל. יואב כהן נובר בהריסות, ובוחן איך אפשר להמריא מכאן
מאת יואב כהן | 27.07.2011
 

                              
>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


"הייתי דיכאוני בגלל ההריסה, ואיבדתי אמונה בשאר האנשים. נשארה לי אמונה רק בעצמי. היה לי טירוף רגעי שנמשך עד היום", אומר אוהד הפועל תל אביב בכדורסל, מאור הראל. אותו טירוף עליו הוא מדבר, הוליד בסופו של דבר את הקמת קבוצת הכדורסל הראשונה בישראל שהיא בבעלות של אוהדים - הפועל אוסישקין תל אביב. בקיץ 2011 היא חזרה לשם הפועל תל אביב, ובענף הישראלי מאוד רוצים שתחזור גם לליגת העל.

ה-25 ביוני, 2007, הוא תאריך שזכור לאוהדי הפועל תל אביב בכלל, ולהראל בפרט. אחרי שנה וחצי של מאבקים על מה שהיה ברור מראש, בשעה 6:39, עלו דחפורים על אולם הכדורסל אוסישקין בתל אביב, לעיני 20 אוהדים שהזילו דמעות על הריסת המקום שהיה להם בית. הנזק שנעשה לאולם הקבוצה היה בלתי הפיך, וההריסה הושלמה באופן סופי תוך שלושה ימים.

הרעיון של קבוצת אוהדים בא מחו"ל. הוא עלה לראשונה חמש שנים לפני ההריסה, ובמשך הזמן הלך והתגבש. על פי הראל, לאף אחד לא היה אומץ  לבצע את הצעד במהלך השנים הללו. אנשים היו חסרי אמונה: "לא ידעתי בהתחלה איך זה הולך להיות", אומר הראל, "הרי לא כל מה שעובד בחו"ל, עובד גם בישראל. רצינו להמציא נוסחה שתתאים לנו". נוסחה באה לידי ביטוי, בין היתר, במחיר העממי אותו דורשים במועדון על הצטרפות לעמותה - 300 שקלים. המחיר היחיד שמשתנה הוא של כרטיסי הכניסה למשחקים, המותאם לליגה בה הקבוצה משחקת.

האווירה שיוצרים האוהדים מתאימה לליגת העל, אבל חשובה גם הספורטיביות
תצלום: רן פרץ


מאחורי המיזם להקמת קבוצת האוהדים עומד מניע טהור, לאפשר לאוהדים לשלוט בגורלה של הקבוצה. במיוחד לאור העובדה כי הם נכוו לא פעם מבעל בית שרק הזיק לקבוצה כלכלית ומקצועית, כשהשיא היה ירידה לליגה השלישית.
ההתחלה לוותה בחשש קל, אך לאט לאט הוא התבדה, כפי שמתאר המנהל המקצועי של הקבוצה, אורי שלף: "היה פחד מקבלת לגיטימציה מהקהל, בתור אלה שמחליפים את הקבוצה הקודמת שהתפרקה. לא כל אחד יכול לקום ולסחוב את הפועל תל אביב, פחדנו שיסתכלו עלינו ויגידו: מי אתם".

המחשבה הזו נעלמה מהר מאוד. ההירתמות הרבה של קהל האוהדים, והתנדבותם של רבים הוכיחה, על פי שלף, שהפרויקט יכול להצליח. הראל: "אחד הקשיים בהתחלה היה הריבים בתוך ההנהלה. לא אישיים אלא פר נושא, ובעיקר על ניהול המועדון. אבל היה רצון להצליח, וכשאתה רוצה, אתה מדלג מעל הקשיים. האמונה שלי באה מאהבה לקבוצה. אם לא נדליק את האהבה, היא לא תהיה קיימת".

הקשיים להם מתכוון הראל, הם ביחסי הציבור של המועדון ובגיוס הכסף. חלק נבע מהעובדה שהקבוצה רוצה לצאת מהתדמית השלילית שנוצרה בתקופת הבעלים הקודמים שלה, שאול אייזנברג. בנוגע לאיסוף הכסף, חברי העמותה מנסים לגייס חברים נוספים כל הזמן, אך קיימת אכזבה מהכמות הנוכחית: 1600 בלבד. היעד הוא להגיע עד סוף השנה ל-2000. "לא מזמן קראתי ידיעה על כך שאייזנברג דאג לביקור של הקבוצה שלנו בבית חולים, למרות שהוא לא קשור יותר למועדון", הראל מביא דוגמה לטענתו, "השם שלנו בהתחלה, הפועל אוסישקין, עשה טוב להפרדה. היום יודעים שהמתכונת היא חדשה".

ארבע שנים אחרי הקמת הקבוצה מחדש, היא עמדה בפני עליית ליגה, וחזרה לבימה המרכזית של הכדורסל הישראלי. לאחר פתיחת עונה מצוינת, שכללה 13 ניצחונות רצופים, כשביניהם ניצחון מרשים על מועמדת נוספת לעלייה, מ.כ הבקעה, לא היה ספק כי הפועל היא בין המועמדות לעלייה לליגת העל, אם לא הראשית. נראה היה כי השדים האדומים היו בדרך הבטוחה לשחזור הימים בהם נחשבו לשחקניה של אחת הקבוצות המפוארות בכדורסל הישראלי. אולם במשחקי פלייאוף העלייה לליגת העל, הפועל הפסידה 3:0 בסדרה משחקים למ.כ הבקעה.

יו"ר מינהלת ליגת העל בכדורסל הציע שהפועל תעלה לליגת העל גם אם מבחינה ספרטיבית לא מגיע לה, במידה שתציב תקציב מינימום ראוי, שאינו נהוג בליגה השנייה ומטה. בהנהלת הקבוצה הדעות חלוקות, כשהרוב נוטה לא לאמץ את הצעתו של אבנר קופל. עם זאת, במידה שחברי העמותה יחליטו להגשים את החלום, הם יצטרכו לבצע שינויים במבנה הניהולי של הקבוצה, מבחינה מקצועית וכלכלית.

שיחקו העונה במטרה להחזיר את הקבוצה לימיה היפים
תצלום: רן פרץ


חבר הנהלת הקבוצה, יהונתן לרנר, מסביר: "הקושי הוא שאין לנו בעל הון שמפעיל אותנו, אנחנו תנועה עממית. אין עזרה מהשלטון המקומי, בעוד שבאשדוד, לדוגמה, נותנים 2.5 מיליון שקל לקבוצת הכדורסל (מכבי אשדוד - י.כ). האתגר בגיוס הוא גדול יותר".
המדיניות בעיריית תל אביב היא לתת כסף בעיקר למחלקות הנוער של קבוצות הספורט, לפי קריטריונים. עקב כך נוצרת, על פי לרנר, סיטואציה בה התמיכה אינה מספקת, והתפקיד של ההנהלה בגיוס כספים קשה יותר. "ההון הראשוני נובע מדמי חבר. יותר חברים, יותר הון. אין ספונסר ראשי, וכל עוד לא יהיה, אנחנו בבעיה".

המצב הכספי מביא את אנשי ההנהלה למירוץ יום יומי כדי להשיג תמיכה כספית. לרנר: "דיברנו עם אנשי עסקים שיירתמו, ואולי יהיה ספונסר שברור שבלעדיו תהיה לנו בעיה. עיקר המאמצים הם לכיוון הזה, ובגיוס חברים. אנחנו מצפים לעזרה מאנשי עסקים, אוהדים וחסויות. כל אוהד חייב להיות חלק מהעמותה על מנת להבטיח את קיומה".

בנוגע לאופן ניהול הקבוצה, אם וכאשר תעפיל לליגת העל, ישנן שתי אופציות:  האחת היא לגייס איש עסקים שיכניס כסף למועדון, יהיה מעורב בו בצורה לא פורמלית, ולא תהיה לו אפשרות לקנות יותר ממניה אחת. כלומר, איש העסקים ייתן כסף לקבוצה, ויהיה מעורב בניהולה באופן שטחי. אם דרך נציגות בעמותה או נציגות בדירקטוריון של הנהלת הקבוצה.

אופציה שנייה היא הקמת חברת ניהול. איש עסקים שיקבל את המועדון לפרק זמן מוגדר בתנאים מסוימים, וחברי העמותה יוודאו שהקבוצה לא נקלעת לקשיים, ופועלת לפי רוח המועדון. אם המצב המתואר לא יתקיים, המועדון יחזור לעמותה. דוגמה לפעולה הנוגדת את רוח המועדון היא הובלת מהלך שבסופו תשחק הקבוצה בהיכל נוקיה. מהלך שיגרום להוצאת כספית גבוהה, כי עלות השימוש באולם יקרה מדי. כמו כן, נוקיה מסמל את אי השוויון הקיים בכדורסל הישראלי - הפיינל פור על אליפות המדינה מתקיים בו -  והפועל חותרת לערכי שוויון וספורטיביות. מעבר לכך, הוא אחד הסמלים המובהקים של היריבה העירונית השנואה מכול - מכבי תל אביב.

טוהר חיימוביץ': "כשטוב לך במקום מסוים, אין לך סיבה לעזוב אותו"
תצלום: רן פרץ


עקב העובדה שראו את מועדונם נהרס כלכלית ומקצועית, בין השאר על ידי  אייזנברג, שאף היה בין האחראים להריסת האולם הביתי, אוסישקין, חברי העמותה לא מוכנים לשקול את האופציה של מכירת חלק מהמניות לאדם פרטי, ומרגישים צורך להיות עם היד על הדופק כדי שמצב כזה לא יקרה. הראל: "מבחינת מערכת יחסים עם שחקנים, יש פה תנאים שאין אפילו במועדונים בליגת העל. הסטנדרטים חשובים לנו. אנחנו נותנים ביטחון לכולם. הקהל שלנו נכווה כל כך הרבה פעמים מבעלים פרטיים שאנחנו יודעים כבר מה לא לעשות. תסריט של אחוזים בבעלות אינו קיים. אם תהיה קבוצת ניהול, אנחנו נבחר אותה".

ה
עונה שיחקו בקבוצה שחקני ליגת העל לשעבר, במטרה להחזיר אותה לימיה היפים. אחד מהם הוא מתן נאור, שכבר שיחק בקבוצה בליגת העל. "בהפועל היה בונוס גדול מבחינת האופי של המועדון, לכן חתמתי לשלוש שנים - במטרה שנגיע לליגה הראשונה", אומר נאור, "הייתה לי אופציה לצאת מהחוזה וגם היו הצעות מליגות בכירות. מבחינתי, הגעתי במטרה להישאר".

על פי נאור, בהתחלה הוא וחבריו לא הבינו את המהלך, אך מהיכרות עם הקהל ועם המערכת, הוא ידע מה הפוטנציאל של הקבוצה. לראיה, שחקנים גדולים מציעים את עצמם לקבוצה - דבר שמבחינתו מראה על הכוח של המועדון. "יש פוטנציאל, ואם הוא ימומש זה יהיה מדהים", חושב נאור, "יש קהל ורצון להגשמה ספורטיבית בהנחה שנגיע לליגה הראשונה. אני בטוח שנסתכל על זה כחוויה מדהימה בהמשך הדרך".

שחקן חשוב נוסף העונה היה טוהר חיימוביץ', שמספר על רצונו העז להצטרף לפרויקט שנקרא הפועל אוסישקין: "היו לי הרבה הצעות, כולל מגבעת שמואל שהייתה אז בליגה הראשונה. כל מי שדיבר איתי, הבין שאין לי סיבה לעזוב פרויקט כזה. העלייה לליגה הראשונה לא קרצה לי, כי הסביבה בה המועדון עובד משדרת ליגה ראשונה מתחילת הפרויקט. כאשר טוב לך במקום מסוים, אין לך סיבה לעזוב אותו".

חברי העמותה התעסקו לא מעט בשאלה היכן הפועל תל אביב תשחק בעונה הבאה. מצד אחד, אם יקבלו את הצעתו של קופל, והקבוצה תשחק בליגת העל, החשיפה תגבר וכמות חברי העמותה תגדל בהתאם. על פי הראל, במצב אופטימלי יהיו 5,000 חברים בעונה הבאה, למרות שכיום המחשבה היא שהדבר פחות בר השגה. מצד שני, מדובר בוויתור משמעותי על הערך הספורטיבי.

אין ספק כי חשובה האווירה שיוצרים המועדון והקהל הרב שמגיע למשחקים לליגת העל, ולעתיד התחרותיות בענף הישראלי שכרגע לוט בערפל. למרות זאת, חברי העמותה החליטו לשמור על ערך הספורטיביות ולשחק עונה נוספת בליגה הלאומית. כרגע, השאלה היא אם המועדון, שמנוהל בצורה ייחודית ומלאת אהבה, יכול לשרוד למשך זמן בליגת העל, אם לא בעונה הקרובה, אז בזאת שלאחר מכן. שלף שומר על אופטימיות: "ברור שברגע שיהיה גב כלכלי, אם זה ספונסר, ואם זה חברת ניהול, נוכל לשרוד. אם לא ננסה, לא נגיע. גם אם זה אומר לקבל בראש, העיקר שניסינו".

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©