הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
להתאהב? פחד אלוהים
 
שיחה עם רווק בשנות ה-30 לחייו, הביאה את ניצן ארד לכמה תובנות קריטיות על מהות האהבה, יחסים וזוגיות. הנסיך על הסוס הלבן? לא תודה. היא רוצה מציאות
מאת ניצן ארד | 23.08.2011
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


בין גיבובי המילים שאני שופכת כאן על עולם הרווקות האכזרי, אני נמנעת בשיטתיות מלגעת בנושא אחד. ולנושא הזה אני יכולה לגשת רק אחרי כמה שוטים של וודקה זולה מאוד, שיושבת אצלי במקרר כבר כמה שנים, ומעלה גושי קרח (וודקה איכותית, התברר, לא אמורה לעשות את זה).

לא דיברתי עוד על אהבה.

כשאני שואלת לאחרונה אנשים מהי אהבה בשבילם, רובם עונים כי היא תחושה הנוצרת באורח קסם, עם הופעת האדם המתאים. לאור זאת, אין פלא שאנשים רבים כל כך נותרים בודדים. לצורך השיחה גייסתי כמה רווקים שאת רובם שיכרתי עד כלות כדי להוציא מהם איזושהי אמת. את האמת החשופה קיבלתי מרווק אחד מוצלח ותכול עיניים. הקפצתי אותו היישר מרחובות, והבטחתי לו שהוודקה תישפך כמו יין.

אקדים ואומר שקיבלתי כל מיני תשובות מרווקים אחרים, שגרמו לי להאמין שאני לאו דווקא מדברת עם דור חרטטנים אלא עם אנשים שאכן מאמינים שזו האמת שלהם. הבהלה האינסופית שנובעת מן המילים "מערכת יחסים" הובילה בזמנו למה שפירשתי כתירוצים פחדניים של פלייבויים תל אביביים. אבל התברר שמה שהיה פעם תוצר של עודף בהיצע הבחורות, ומנטליות נרקסיסטית לייט שאינה מאפשרת רצון לבלות עם עוד אדם יותר מהנדרש, הופנם היום ברמה כזו, שרוב רובם של הבחורים באמת מאמין בכך כתורה מסיני. הרצון הנואש לשמור על הלבד שלך, בלי לחלוק אותו עם אף אחת, מתורגם לאמירות כמו "אני אפתח רק כשהאחת תגיע", "האחת תבין אותי באופן מושלם" וכו'.

אהבה : כשיש מישהו לצידך בחיים, וזה בהכרח עדיף מלהיות לבד
תצלום : dreamstime

הבחורים האלו נואמים לי בלהט את הסיסמאות האלו
, ואני נושכת את הלשון ולוקחת עוד שלוק מהוודקה. אבל רק י' רווק החירום הרחובותי, ברגע נדיר של כנות, אומר לי שהוא רוצה מאד להיות בזוגיות, רק פשוט אין לו מושג איך עושים את זה. ואז אני מבינה, שקיתונות של ציניות שנשפכו אצלי על בחורים שמשקרים בעיקר לעצמם לגבי למה הם רווקים, בוזבזו לשווא. נראה כי המצב קשה יותר. היכולת לנהל מערכת יחסים רומנטית, זה מה שהלך לאיבוד. כשאני שואלת אותו אם הוא זוכר מה זה להיות מאוהב, הוא עונה לי באופן חד משמעי - לא. כי אי אפשר לדעת אחרי שתי פגישות, שבסופן אתה נתקף חרדה משתקת, ומתחיל למנות את שלל החסרונות של אותה בחורה, שאותה אתה כלל לא מכיר.

מערכת יחסים היא תהליך ארוך, אבל
היכולת להכיל תהליכים נעלמה, ובמקומה הגיע דור האינסטנט, שאינו יכול אפילו לתפוס מהו תהליך. אם היא לא האחת אחרי שתי פגישות, היא פשוט לא האחת. רומנטיקה היא לא שתי פגישות טובות יותר או פחות. רומנטיקה היא מפגש בין שני אנשים, והתהליך שמתחיל להתפתח ביניהם. קשה לנהל תהליך כזה אם אחד הצדדים פורש באמצע המשחק. להיות אישה בעולם כזה בלי להישמע מרירה - זה קשה, כי את נידונה לבלות את חלק הארי של אותם דייטים ראשוניים במחשבה מרוכזת ביותר על כל מילה שיוצאת לך מהפה, לבל תבריחי את הצד השני. אני מקשה על החמוד שמולי ומספרת לו על דייט מדהים שהיה לי, בו הבחור הרעיף עליי מחמאות, כאילו הייתי אשתו לעתיד לאחר שעה קלה, ולאחריו נעלם כלא היה. 

אפשר להבין למה נשארתי מבולבלת, מכמה טעמים - האחד: אני לא מצפה לשמוע מחמאות כאלו בדייט ראשון או בחודש הראשון לצורך העניין. מאחר שאני לא מכירה אותו טוב מספיק כדי להחמיא לו כך, אין מצב שהוא מכיר אותי מספיק לעומק.השני: חוק טבע. אם תגיד מספיק פעמים לבחורה שהיא מדהימה, גם אם לא היה לה צורך ראשוני בזה, היא תאמין לך, ולמה לא? אנחנו לא יוצאות מנקודת הנחה שמשקרים לנו כל הזמן. השלישי, ואגב החשוב מכל: בחורות אוהבות סקס, והן ייכנסו איתכם למיטה בתום כמה מפגשים, מי יותר ומי פחות. הן יעשו את זה גם אם לא תתוודו על אהבתכם אליהן בדייט שני. ולכן אין טעם לבלבל לנו את המוח.

והרביעי, הרציני מכולם: להיעלם למישהי, כמו שהרווק החמוד הזה מודה שהוא עושה, זה לא לחוס על רגשותיה של זו שנעלמתם לה. זה אולי רק חוסך לכם אי נעימות. זה בעיקר חס על רגשותיכם. אבל בשבילה, היא נותרת בעולם של סימני שאלה, ומשחזרת כל מילה "לא נכונה" שאי פעם אמרה. כמו שהייתם גברים מספיק להרעיף עליה מחמאות שלא בהכרח ביקשה, כך צריך להיות גבר מספיק כדי להגיד את האמת - גם אם האמת היא "אני לא בקטע שלך", וכן, גם אם האמת היא "אין לי מושג מה לעשות, אני מת מפחד, אני פורש". הרווק י' שלצידי אומר שגם אנחנו עושות סצינות. הוא מספר לי על בחורה שאמרה לו פעם, באמצע חנות הומה: "למה אתה לא מדבר על מה שאתה מרגיש?". 

בחורות אוהבות סקס, לכן אין טעם לבלבל לנו את המוח
תצלום : (Flickr, Mira (on the wall

מצד אחד, אני מתביישת בחמודה. להוציא שם רע לנשים עם שאלה בנאלית כל כך זו בושה. דווקא אני מתגאה בכך שאנחנו די שקולות. לא בורחות בהיסטריה בדייט שלישי, לא מדברות על כך שהוא "האחד" בדייט הראשון. נראה שבחורים לאחרונה הם אלו שמנוהלים על ידי היסטריה וחרדה נוראית. הם פשוט מסווים את זה תחת כותרת "לא הרגשתי את זה. היא לא האחת". אבל אם אתה מבלה עשר שנים לבד, אז אולי הבעיה היא, איך אומרים, לא בנו. מצד שני אני מרגישה את המצוקה שלה. לפעמים מתחת לערמות השטויות ששופכים עלייך, אין לך מושג מה הבן אדם מולך מרגיש.

בדייט המדובר שלי, הבחור דיבר בערך שעה על כך שאני הבן אדם הכי מדהים שהוא פגש בחייו. בדייט שני הוא אמר לי כמה הוא התגעגע אליי. לדייט שלישי הוא כבר לא הופיע. אני ישבתי מהצד די משועשעת, בוחנת אותו בזהירות, חושבת- על מה לעזאזל הוא מדבר? מה הוא באמת מרגיש? כי אני בפירוש זוכרת את הנאום הזה מאיזו קומדיה רומנטית.אבל הרווק המבוקש שמולי אומר לי משפט בשפה שאני סוף סוף מבינה
- למה אני לא מדבר על מה אני מרגיש? כי אני שלושים שנה לא מרגיש, ואז אומרים לי לדבר על איך אני מרגיש. 
דברים כאלו לוקחים זמן. וזה משפט כל כך גאוני, שאני נאלצת להשיק איתו לחיים עם הוודקה הזולה. 

כי הנה, למרות שהוא אומר שהוא לא יודע איך מגיעים מנקודה א' לנקודה ת', ולמרות שהוא מדמיין את עצמו יושב עם חברה על הספה ורואה סרט, אבל לא יודע איך מגיעים לשם, ומה אמור לקרות מהדייט הראשון עד לשלב הזה -למרות כל זה, שפת האהבה, שפת מערכת היחסים, לא אבדה לגמרי מתודעתו. הוא פשוט לא בוטח בעצמו מספיק כדי לדעת שהוא יודע מה עושים. הנה הוא אמר את זה - זה לוקח זמן. אני יכולה להגיד לו מה שאמא שלי אמרה לי פעם, כששאלתי אותה איך היא ידעה שאבא שלי הוא "האחד". ההורים שלי נשואים כבר כמעט 40 שנה, וניכר בהם שהם אוהבים ובעיקר נהנים זה מחברתה של זו. "מי בכלל התעסק בשטויות האלו", היא ענתה לי "התחתנו עם מי שאהבנו, וקיווינו לטוב".

במקום להביא ציטוטים ממומחים שאומרים שמונוגמיה פסה מן העולם, ושזה בכלל לא טבעי, שכולם בוגדים, ועוד כל מיני דברים נכונים ומעייפים כאלו ואחרים, צריך בעיקר, להפסיק את הדרמה. כיף להיות בזוג, מניסיון. כשזה נחמד זה נחמד, וכשזה לא נחמד, אז לומדים. זה יותר מתגמל מלשבת לבד, לילה אחר לילה, בציטוט שטויות על איך כש"האחת" תבוא אתה פשוט תדע. אהבה לא נוצרת בשבוע. היא לא אגדה. אהבה היא טעם נרכש ותהליך איטי. אהבה היא עוד מישהו שחולק איתך את העול, מצחיק אותך ועושה איתך סקס בקביעות (זו השאיפה לפחות, ואם לא, זה כבר לטור אחר). 

אהבה זה גם שיש שם מישהו שמעצבן אותך, ללא ספק (היי - גילוי נאות, גם לנו כיף לשבת בבית לבד, לאכול כמו חזירות ולבהות במסך). אבל בעיקר - אהבה היא כשיש שם מישהו לצידך בחיים, וזה בהכרח עדיף מלהיות לבד. אומרים יש אהבה בעולם. מהי אהבה? אי אפשר לגלות על ידי ישיבה על הגדר, י' יקר שלי, לפעמים צריך לקפוץ ולקוות שיש מישהי למטה שתתפוס אותך.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
13 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. !!
Lala 28.08.2011
 
 
2. תגובה
א 28.08.2011
 
 
3. מדהים כמה שזה נכון
עינת 28.08.2011
 
 
4. יפה מאוד
יעל 29.08.2011
 
 
5. החשיפה של השנה
אור 29.08.2011
 
 
6. ..
דניאל 29.08.2011
 
 
7. כמה שאת צודקת
** 29.08.2011
 
 
8. מחאת החרטה
יודית 29.08.2011
 
 
9. צודקת לגמרי
יולי 29.08.2011
 
 
10. החלל שבתכן היה אמור להתפתח מוח
חנוך 30.08.2011
 
 
11. ברור!
שי 31.08.2011
 
גברים
חנוך 01.09.2011
 
 
12. כתיבה מעולה!
מורן 15.01.2012
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©