הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האיש הלא נכון
 
טעות עשו בבית"ר ירושלים כשבחרו את יובל נעים למאמן. יואב מלכה בטוח שרק אלי אוחנה יכול להחזיר לה את הכתר
מאת יואב מלכה | 26.08.2011
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

יובל נעים לא מתאים לאמן את בית"ר ירושלים בכדורגל, ולא מכיוון שהוא לא מאמן טוב, מוכשר או בעל קבלות על הצלחות. הוא פשוט לא האיש הנכון, שיכול להחזיר את הקבוצה לדרך ההצלחות, בה היא חייבת לצעוד כבר מהעונה. נעים איננו בחור חיובי תודעתית, לא בית"רי, לא ירושלמי, ולא בעל זהות מקומית-קבוצתית אמיתית וחזקה. אלה תכונות שחייבות להיות במאמן הקבוצה החל מעונת 2011/12, ששמו צריך להיות אלי אוחנה.

נעים בן ה-44 הוא רמת גני נצחי, שככל הנראה אינו זכור לאוהדי הכדורגל בישראל כאדם חיובי לסביבה ולחברה, לפחות בשני העשורים האחרונים. הוא התנהג באלימות מילולית, גזענית ופיסית בהיותו בלם בהפועל רמת גן בעונת 1995/96 כלפי אנשי הפועל טייבה, וכשאימן את הפועל פתח תקוה בעונה שעברה השתרבב לפרשת "הכדור המרכזי", שהסעירה את הענף.

עם זאת, נעים ידוע כמאמן כדורגל לא רע בכלל. בעונתו הראשונה בהפועל רמת גן בליגת העל בעונת 2009/10 הוא פתח טוב עם קבוצתו את העונה, אחרי שעלה איתה מהליגה הלאומית, ואחרי סיבוב אחד הפועל רמת גן מוקמה במקום ה-11 בליגה. נעים העפיל עם רמת גן עד רבע גמר גביע המדינה, ושרד בליגה כשסיים במקום ה-14. בעונה שעברה, במספר זעום של חודשים, החזיר את הצבע לפניהם של שחקני ואוהדי הפועל פתח תקוה, כשהוציא את הקבוצה מהמשבר של תחילת העונה בו היתה שרויה, ונתן ביטחון לשחקניו. הם החזירו לו קרדיט על המגרש כששיחקו טוב, הלהיבו והשיגו נקודות יקרות בקרב ההישרדות שלהם בליגת העל. אבל אז הגיע הסכסוך של נעים עם אחד מראשי הקבוצה, תומר סיני, שהביא לסיום תפקידו כמאמן פתח תקוה.

יחסר כפרשן בערוץ הספורט, אבל רק הוא יוציא את בית"ר ירושלים מהבוץ. אלי אוחנה
תצלום : באדיבות אתר ההתאחדות לכדורגל

נעים הוא ספורטאי בדימוס, ומאמן שאמור לחנך ולהדריך בהווה. אולם חברותו עם אנשים שליליים  גורעת מהרזומה המקצועי המוכח שלו. בבית"ר ירושלים לא לקחו את הנתון הזה כשיקול בבחירתו של נעים למאמן הקבוצה, למרות שמשחקים בה לא מעט שחקנים צעירים. מעניין מה רוצים לשדר שם לשחקנים ולאוהדי הקבוצה. לא צריך להיות תמימים. ענף הכדורגל הישראלי מעולם היה נגוע באלימות, הימורים בלתי חוקיים, וחברויות עם אנשי העולם התחתון. כדורגלנים ומאמנים בכל הליגות בעבר ובהווה לקחו בכך חלק. גם בליגת העל. אולם זה לא אומר שהשגרה הזו צריכה לקבל לגיטימציה בעולם העליון על ידי האנשים העוסקים בענף הכדורגל, ובמיוחד לא בבית"ר ירושלים שחייבת בשבילה ובשביל ליגת העל, לצאת לדרך נקייה ונטולת אינטרסים סמויים.

אבל לא רק הסיבה התודעתית-חינוכית צריכה להרתיע את אנשי בית"ר ירושלים מלהמשיך לתת לנעים לאמן את הקבוצה. הרי אחת הסיבות לכך שדוד אמסלם עזב את משרת המאמן, הייתה שהוא לא קיבל תקציב מספק לבניית סגל שחקנים ראוי כדי להצליח העונה בליגה. הוא עוד נחשב אדם בעל זיקה מיוחדת לקבוצה, עקב היותו שחקן בה במשך שנים רבות, והיותו חבר בצוות המקצועי בשנים האחרונות שהיו קשות ביותר. כאשר אדם כמו אמסלם נשבר בטרם התחילה העונה, מה יקרה לנעים, שאין לו שום זיקה למקום, לעיר, למגרש ולסמל? למה שנעים לא יברח כל עוד נפשו בו אחרי הפסד אחד או שניים בתחילת העונה או במהלכה?

בית"ר ירושלים לא תרד העונה לליגה הלאומית, גם אם הוחלט שבסיומה יירדו שלוש קבוצות מליגת העל. יש קבוצות חלשות יותר ממנה, שימלאו את מקומה, כמו הפועל פתח תקוה (שלה הופחתו תשע נקודות עקב מצבה הכלכלי העגום) ובני סכנין. אם כך, מדוע לא לפטר את נעים, ולמנות מאמן אחר שלא רק יחויב נפשית ופיסית לעונה טובה בבית"ר ירושלים אלא גם יבנה את סגל השחקנים הצעיר שלה, וישתף שחקנים ממחלקת הנוער בקבוצה הבוגרת, במיוחד לקראת העונות הבאות. בדיוק כמו שקרה במכבי תל אביב בשלהי העונה שעברה, בהדרכתו של מוטי איווניר, שבתחילת העונה הנוכחית קוצרת את הפירות.

אלי אוחנה חייב להחליף את נעים. אז נכון, העסקתו תעלה יותר כסף לבית"ר ירושלים, שקופתה ממילא די מרוקנת. מלבד זאת, הוא מחויב לחוזה כמאמן נבחרת הנוער של ישראל. אבל אוחנה הוא האיש הנכון בעונה הנכונה בה בית"ר חייבת לצאת מהבוץ בו היא שקועה לעונות טובות יותר בליגת העל. אוחנה אומנם יחסר כפרשן בתוכנית "יציע העיתונות" בערוץ הספורט, במשחקי הכדורגל מליגות באירופה, ובמיוחד במשחקי הליגה הספרדית. אבל דמותו החיובית ויכולותיו המקצועיות, לא רק כשחקן אלא כמאמן, דרושות בקיץ 2011 יותר בבית"ר ירושלים מאשר בכס הפרשן ובנבחרת הנוער. רק אוחנה יכול להוציא את בית"ר ירושלים מהבוץ המקצועי בו היא שקועה ולהחזיר אותה לדרך ההצלחות שבה היא חייבת לצעוד.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. טור מעניין אבל...
אוהד כדורגל 29.08.2011
 
תשובה ל-1
כותב הטור 29.08.2011
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©