הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
איבדה את הדרך
 
כוונותיה של דפני ליף הן בסך הכול טובות, אך לאחרונה נדמה שמה שמעסיק אותה הוא איך להמשיך להיות מפורסמת
מאת ירון פריז | 08.09.2011
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


דפני ליף
שותפה לדבר גדול ואולי אפילו היסטורי, אולם זה לא אומר שאסור לבקר אותה ואת התנהלותה הבעייתית כמנהיגת מחאת האוהלים ויוקר המחיה שנוגעת לכולנו. ליף התרגלה לתקשורת מלטפת ומחבקת, אך לא לקחה בחשבון שלהפיכתה לדמות ציבורית עלולות להיות חסרונות. בתמימותה הרבה היא לא תיארה לעצמה שיהיו עיתונאים ומראיינים שישלפו ציפורניים, ויחשפו שיניים לעברה, וכנראה שזו הסיבה שבגללה היא נותרה מעט המומה ומבוהלת מול המראיין שרון גל, בתוכנית "לילה כלכלי", ובחרה לסיים את הריאיון עימו
.

למרות שבחודשיים האחרונים כבר התרגלנו לראות על המסך את מנהיגי המחאה, הריאיון המדובר זכה להד תקשורתי רב בגלל תוכנו והאופן שבו הסתיים. ליף נעלבה מהשאלות שלטענתה היו לא רלוונטיות אלא נגעו לחייה הפרטיים ולעברה, ובחרה להפסיק את הריאיון עוד לפני שגל סיים לשאול את שאלותיו העוקצניות כמו: מדוע לא שירתה בצה"ל או עשתה שירות לאומי. איזו דוגמה היא משמשת למי שהולכים שבי אחריה, כשהיא בעצמה כבר לא ישנה במאהל תקופה ארוכה? ואם בת להורים אמידים יכולה להבין את המצוקות היומיומיות, ולהזדהות עם הסבל של אלו שמתקשים לגמור את החודש?

התגובות בכלי התקשורת ביום שלמחרת הריאיון היו חריפות וברובן תקפו את גל על סגנונו, ועל שהעז להטיף מוסר למי שראויה לדברי שבח והלל, ולו רק בשל הצעקה הגדולה שהשמיעה, שעוררה חלק ניכר מהעם לקום ולמחות. מנגד, לא מעט קולות שבקעו מתוך העם התייצבו לצידו של גל. כך הפרשה יצרה ויכוח ציבורי לוהט בתוכניות האקטואליה בטלוויזיה וברדיו, וכן בין טוקבקיסטים באתרי החדשות. הלגיטימיות של מרבית משאלותיו של גל בהחלט ניתנת לוויכוח, אך השאלה סביב שירותה הצבאי של ליף מתבקשת לחלוטין, וכך גם תשובתה.

כמו שהיא דורשת תשובות קשות, היא צריכה לעמוד מול שאלות קשות. שדרות רוטשילד
תצלום : מורן חלפון
 
הרי מי שמתיימרת להנהיג מחאה חברתית המייצגת את מעמד הביניים והשכבות החלשות
שבמהלכה הושמעו לא פעם קריאות נגד ההטבות הכלכליות המופרזות שמקבל המגזר החרדי הפטור משירות צבאי, צריכה לספק הסברים מדוע היא בעצמה לא שירתה את המדינה.
גל התנהג מעט בגסות רוח לאורך הריאיון ושמר על קו התקפי, וייתכן שחלק משאלותיו אכן היה מיותר, שחצני ולא רלוונטי. הטענה שעלתה נגדו הייתה שמדובר בשאלות צהובות, שתפקידן הוא להעלות את אחוזי הרייטינג של תוכניתו.

עם זאת, ליף הייתה צריכה להוכיח שהיא יכולה להתמודד מול שאלות קשות שמופנות אליה
, גם אם הן אינן נראות לה רלוונטיות, בדיוק כפי שהיא מצפה לקבל תשובות על דרישותיה מראש הממשלה והשרים.
קשה שלא להתקומם נגד המנהיגה הצעירה ודרישותיה ההזויות, שלא עולות בקנה אחד עם הרצון להתקדם לעבר פתרונות שאמורים להקל על סבלו של מעמד הביניים המקופח. למשל, כשראש הממשלה בנימין נתניהו הציג את תוכניתו לשינויים, ליף כלל לא חיכתה לסיום דבריו, ומיד ענתה בנחרצות ומבלי לפרט יותר מדי: "לא!".

מקרה דומה התרחש ימים ספורים לאחר שהוקמה ועדת טרכטנברג
, שמטרתה לפעול לשינוי חברתי-כלכלי, ולטפל בבעיות הבוערות שהועלו במחאה. ליף כינסה מסיבת עיתונאים ובה המליצה לפרופ' שעומד בראש הוועדה, להתפטר מיד מתפקידו, בלי שנכחה בדיוני הוועדה.
התחושה היא שכל מה שליף רוצה הוא להישאר בכותרות. לאסוף עשרות אלפים, מאות אלפים או מיליון מפגינים כל מוצאי שבת, להיעזר בשלמה ארצי, ריטה ואייל גולן, ולטפוח לעצמה על השכם ועל האגו שוב ושוב. השאלה היא מה יתנו כל מפגני הכוח האלה בסופו של יום, אם המנהיגה לא ממש מעוניינת בפתרונות.

קצת התבלבלה

הרי בשלב מסוים, שאותו כבר ניתן לראות באופק
, יפסיקו להיאסף כל-כך הרבה אנשים ברחובות, וגם רשימת האמנים שמופיעים באותן הפגנות תגיע לקיצה.
כוונותיה של ליף הן בסך הכול טובות, אם כי נראה שבשבועות האחרונים היא קצת התבלבלה ואיבדה את הדרך. במובן מסוים נדמה שלאחרונה היא יוצרת נזק תדמיתי למחאה ולמארגניה. היא מעוררת אנטגוניזם בחלקים די רחבים בציבור, לא מציגה דרישות ברורות והגיוניות, ומתקשה להראות בקיאות במתרחש בוועדת טרכטנברג.

היא לא מצליחה להתמודד עם הכוח שיש בידיה. ראיה לכך ניתן למצוא בהתפלגות שהתרחשה במחנה המנהיגים, כשמי שנראה הרציני והריאלי ביותר שבהם, יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, החליט כן לשתף פעולה עם הוועדה. אולי כי הוא באמת מעוניין למצוא פיתרון למצוקות המדוברות.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. מעמד ביניים
ניצן 09.09.2011
 
 
2. לא כתבתי שום דבר נגד מעמד הביניים
ירון 11.09.2011
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©