הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ואז הופיעו המטוסים
 
עשור חלף ממתקפת הטרור על ארצות הברית והעולם נותר מאיים ומסוכן. ירון קלנר מתבונן בתוצאות
מאת ירון קלנר | 10.09.2011
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


כמו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מעל דוכן הנאומים בקונגרס האמריקאי, כך חגגו מיליונים ברחבי העולם את חיסולו של אוסמה בן לאדן. "משימה שבוצעה בהצלחה", כדבריו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לצוות המחסלים. פעולה סמלית של הפרדת ראשו מגופו, כדוקטרינה המפורסמת של שר הביטחון, אהוד ברק. חיסולו לא מיגר את הטרור, אבל הוא העניק נחמה לאזרחי המערב. הם רצו אותו מת והשיגו את מבוקשם. המשימה הושלמה, הנקמה הושגה.

זה היה מרדף של קרוב לעשר שנים. ראשיתו במתקפה המפורסמת על מגדלי התאומים והפנטגון, התמשכותו במלחמות באפגניסטן ובעיראק, ובסדרת פיגועים באינדונזיה, במדריד ובמקומות נוספים בעולם. יותר מהפיגועים, יותר מהמלחמות, לב הסיפור הוא הפיגוע במגדלי התאומים. האסון המצולם, שבמסגרתו נהרגו כמעט 3,000 בני אדם וקרס סמל הכלכלה האמריקאית, עם פגיעת המטוסים. בניינים קפיטליסטים מתמוטטים. כולם זוכרים את תחושת חוסר הביטחון האיומה שגרמה להאמין בכך שהם יכולים להשיג אותנו בכל מקום, אפילו בטיסה, אפילו בעבודה.

אסון התאומים הצית את המילניום השלישי, בסך הכול 12 שנים אחרי נפילת חומת ברלין, שפרנסיס פוקויאמה ייחס לה בעבר את קץ ההיסטוריה. זו הייתה תיאוריה נחמדה ואוטופית בדבר מות האידיאולוגיות הגדולות, שנאבקות זו בזו ומושכות איתן את העולם כולו למצולות. לכאורה מאז לא היה ניתן לעצור את התפשטות הדמוקרטיה הליברלית ברחבי העולם. אומנם ידענו שהטרור המוסלמי קיים, אבל מי חשב שהוא יכול לפגוע ברצינות במדינה מערבית שאיננה ישראל?

ברוך שפטרנו, בן לאדן. אך אל תדאג, יורשיך ועמיתיך ימשיכו לזרוע הרס. גראונד זירו
 

ואז הופיעו המטוסים. אלימים כמו סרט אסונות, אילמים כמו כאב שלא ניתן לתארו. התרסקו וריסקו את התקווה. התפוצצו והבהירו שמעכשיו יהיה יותר גרוע. זיק המלחמה שניצת בעיני הפטריוטים האמריקאים ששלחו את אחיהם להרוג ולהיהרג, זיק הקנאות של הקיצונים שהכריזו מלחמת קודש נגד המערב. גם כלא גואנטנמו המחריד היה שם, בו החוק האמריקאי יכול להעלים את עינו. הרחק על אדמת קובה, היכן שעצורים הופכים לאסורים ללא משפט, היכן שעינויים מותרים ללא פיקוח, היכן שבני אדם מעלימים צלם אנוש מבני אדם.

עוד עשור מסויט עבר על העולם. הטרור שלט בירושלים ובבגדאד, בתל אביב ובטורה בורה. בין ההרוגים נמצאו חיילים ואזרחים, מכל הלאומים, הדתות והצבעים. על כולם הזילו דמעות, בשם כולם ביקשו נקמה. אי אפשר שלא לכעוס על מה ששנאה רצחנית של קנאים בודדים יכולה לחולל. בן לאדן מרושע אחד ממוטט שני בניינים, והביטחון העולמי מתמוטט אחריהם כמו בדומינו.

העולם התקדם משמעותית בעשור שחלף. יש בו כיום סמארטפונים ואייפדים, נשיא שחור כבש לראשונה את הבית הלבן, ונבחרת ספרד בכדורגל סוף סוף הסירה מעצמה את תדמית המפסידנית. אבל דבר אחד לא השתנה: העולם עדיין מקום מאיים ומסוכן. לאפגנים, לאירופאים, לעיראקים, לאמריקאים, לפלסטינים ולישראלים. ברוך שפטרנו, בן לאדן. אך אל תדאג, יורשיך ועמיתיך ימשיכו לזרוע הרס, ולא משנה באיזו שפה הם מדברים.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©