הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה ששנוא עליך
 
למרות שהוא נגד הבנייה מעבר לקו הירוק, מקוממת את יואב כהן החלטתם של אמנים להחרים את היכל התרבות החדש בקרית ארבע
מאת יואב כהן | 23.09.2011
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

אני לא מתבייש בדעות הפוליטיות שלי. אני בעד מדינה פלסטינית וחלוקת ירושלים, נגד בנייה מעבר לקו הירוק, ואפילו, בתנאים מסוימים, בעד החזרת הגולן תמורת שלום עם סוריה. האם זה רלוונטי להחרמת היכל התרבות החדש בקריית ארבע? זה לא. מהסיבה הפשוטה שאין צורך לערבב בין פוליטיקה להופעה בהיכל תרבות, מכיוון שאין קשר ביניהם. ממש כמו שאין קשר בין מקדונלד'ס למסעדת גורמה.

כשאמן בינלאומי מחליט לא להופיע בישראל נוצרת התקוממות גדולה, וגם כעת צריך לצאת בריש גלי נגד שחקנים ומחזאים מקומיים, כמו רמי ברוך, עודד קוטלר, יהושע סובול ואחרים, שעושים אותו דבר. מחרימים עיר כמו אריאל או מועצה מקומית כקרית ארבע רק משום שהן נמצאות מעבר לקו הירוק. נכון שבסופו של דבר ההבדל בין המקומות הוא שמיים וארץ, הן מבחינת גודל האוכלוסייה והן מבחינת התושבים, אך גם זה אינו קשור.

רמי ברוך בתפקיד פולארד. פתח את הוויכוח בהודעה שלא יופיע
 

התושבים בקרית ארבע ראויים לתרבות מכיוון שגם הם אזרחים, כמו כל אחד אחר. גם אם איני מסכים עם אורח החיים או הדעות הפוליטיות שלהם, אין זו סיבה להחרים אותם. הרי אם נחרים אדם רק מכיוון שדרך החיים שלו לא לרוחנו, מה יהיה השלב הבא? לא נופיע בתל אביב, כי בניין העירייה מכוער או אולי נחרים את ירושלים, שלתושביה יש סלנג משלהם. אמנים מסמלים את החופש להביע מגוון של דעות ואמונות, והם צריכים לאפשר לאזרחי קרית ארבע להחליט אם הם רוצים לצפות בהצגות. כשהם שוללים זאת מהם, הם חוטאים לתפקידם בתור אמנים. יתרה מכך, הדבר הופך את תושבי קרית ארבע לאזרחים סוג ב', כאלה שאינם ראויים למקומות בילוי בעירם.

סיבה נוספת לכך שההחרמה מקוממת היא העובדה שמאז עליית הליכוד לשלטון בשנת 1977 ועד היום, ממשלות ישראל תמכו בבניית יישובים מעבר לקו הירוק ואף השקיעו כסף רב בהן. נכון לשנת 2011 גרים בהתנחלויות כ-327,750 תושבים, ואחוז הגידול באוכלוסייה בהן עמד על 5.2%‏‏ בשנת 2007, פי שניים מזה של כלל האוכלוסייה הישראלית. עם עובדות לא מתווכחים, ובין אם אתם נמנים על אלה שמרוצים מכך או לא, ממשלות ישראל לדורותיהן ראו לאורך השנים את ההתנחלויות כחלק אינטגרלי ממדינת ישראל.

משפט חכם אומר ש"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך", אך כנראה שאותם אמנים לא שמעו אותו מעולם, אחרת קשה להסביר את התנהלותם. בחברה בה לאט לאט האזרחים השמאלנים הופכים למוקצים בעיני חלק מהציבור, הייתי מצפה שדווקא הם, שנמצאים בצד הסובל, יעניקו יחס סובלני יותר לשונים מהם. הרי גם הם לא היו רוצים שיחרימו אותם על רקע הדעות הפוליטיות שלהם.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©