הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כלב נובח לא נושך
 
עקב ההצהרות ההדדיות בין ישראל לטורקיה על עימות מתקרב, ליעד ראובן מסביר למה תקיפה לא באמת עתידה להתרחש, וקובע שלישראל יש יותר סיבות לפחד
מאת ליעד ראובן | 04.10.2011
 

עימות עם טורקיה לא נראה אפשרי בעתיד הקרוב או הרחוק, ולמען האמת לא מתקבל על הדעת. בהתאם לביטוי הידוע: כלב נובח לא נושך, רג'יפ טאיפ ארדואן הוא לא יותר מאשר עוד פוליטיקאי שמנסה לשמור על כבודו ועל כבוד מדינתו, במיוחד כשדוחים את טענותיו לגבי ההתנהלות הישראלית במשט לעזה. בעוד הצד הישראלי שומר על שקט יחסי, הצד הטורקי אינו מסתפק בבקשת סליחה, ומוסיף אמרות חריפות יותר כמו "ספינות קרב בים התיכון - בכל רגע" או דיבורים על הפסקת הפעילות הצבאית עם ישראל. כל אלה מהווים איומי סרק, כי טורקיה לא תתקוף את ידידתה, גם אם מדובר בידידתה לשעבר.

גם ישראל תעדיף להימנע מתקיפה, ולא חסרות לכך סיבות: אחת מהן היא שטורקיה חברה בארגון האמנה הצפון אטלנטית (נאט"ו). מתוקף סעיף 5 באמנה, במידה שמדינה החברה בנאט"ו מותקפת באופן ישיר, לא רק שזכותה לפי סעיף 51 לאמנת האומות המאוחדות להגן על עצמה אלא שמדינות החברות בנאט"ו (ארה"ב למשל) תעזורנה למותקפת. אך כאן לא מסתיים התפקיד של נאט"ו. כשארדואן יצא בהצהרות מאיימות כלפי ישראל, והזהיר כי המשטים הבאים לעזה ילוו בספינות קרב טורקיות או כשטורקיה הסירה את מנגנוני ההגנה מפני ירי של מטוסי F-16 ישראליים, ארגון נאט"ו, ובראשו ארה"ב, העביר אליו מסר ברור שעליו למתן את התבטאויותיו.

מבחינה כלכלית, שתי המדינות מנהלות ביניהן קשרים מסחריים כמעט בכל תחום. ישראל מספקת לטורקיה אמצעי טכנולוגיה מתקדמים (ציוד חקלאי, למשל) אך לא מדובר בכאלה שהטורקים לא מסוגלים להסתדר בלעדיהם, ועל כן, יש הטוענים שבהיבט זה ישראל תיפגע באופן משמעותי יותר, ותעדיף להימנע מעימות עם הטורקים.

לשתי המדינות יש הרבה מה להפסיד מעימות ביניהן. פרס וארדואן בדאבוס, 2009
 

גם לגבי החרם התיירותי לטורקים אין כל סיבה לדאגה. חרם כזה לא מתקיים למעשה, וישראלים רבים עדיין נופשים בה ומחפשים אחר מבצעי הכול-כלול. יתרה מכך, הישראלים הם לא התיירים היחידים שם, ולא מהווים את מספר התיירים הגדול ביותר בה. אך הפגיעות בקשרי המסחר זניחות לעומת הפגיעות בעסקים הביטחוניים בין המדינות. שם ישנה פגיעה חזקה בצד הטורקי. ישראל מייצאת לטורקיה אמצעים תעופתיים בהיקף נרחב. בעקבות המשבר, הפסיקה התעשייה האווירית לישראל את כל הפעילות עם הטורקים, ופרויקטים עתידיים הוקפאו עד להודעה חדשה.

בתמונה נמצאת גם אלביט מערכות המספקת ציוד ביטחוני מהמשוכללים והמתקדמים בעולם. טורקיה, כמו מדינות רבות, משתוקקת לציוד של אלביט, אך סביר להניח כי המשבר הנוכחי ימנע ממנה ליהנות ממוצריה של החברה. במילים אחרות, טורקיה זקוקה גם היא לעזרתה של ישראל, ולכן תעדיף שלא לנתק עימה קשרים לגמרי או להיכנס איתה לעימות ישיר.

למרות שעימות אינו נראה באופק, אסור לנו לשכוח ששתי המדינות המעורבות בסכסוך יושפעו באופן מובהק מהידרדרות היחסים ביניהן. ובכל זאת, כלב נובח אינו נושך. ארדואן ונתניהו מודעים לכוחן וליכולתן הצבאית של המדינות שבראשן הם עומדים, ולעובדה שיש להם הרבה מה להפסיד מעימות. אך ייתכן ולנו, הישראלים, יש קצת יותר סיבות לפחד. בכל זאת, בצבא טורקיה יש למעלה ממיליון חיילים, והצבא הישראלי על כל חיילי המילואים אינו מתקרב למספר זה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
3 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. כלב נובח אינו נושך
יהודה 06.10.2011
 
 
2. צודק!
שלי 06.10.2011
 
 
3. כלב נובח אינו נושך
רינה ראובן 07.10.2011
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©