הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כמו סטייק על הגריל
 
יואב כהן רואה איך מתוך סבך החוקים החדשים הממשל מתחזק, האזרחים משתתקים והדמוקרטיה הולכת לאיבוד
מאת יואב כהן | 22.11.2011
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


למי שעדיין לא הבין או מעדיף לטמון את ראשו בחול - מדינת ישראל הולכת בדרך ישירה וברורה אל מחוזות המתאימים למשטר שמהותו סתימת פיות, ולא לדמוקרטיה, בה חופש הביטוי הוא ערך עליון.
הדרך החלה להיסלל בצעדים קטנים עם כניסתו של המאגר הביומטרי לתוקף. הוא מאפשר מעקב אחר כל אחד מאזרחי ישראל, והבעייתיות בו התגלתה לאחר שמאגר רישום האוכלוסין דלף לאינטרנט לפני פחות מחודש.

בהמשך, בחודש יולי עבר בכנסת "חוק החרם", לפיו כל יוזמה לחרם על גופים המצויים בשטחי ישראל תוגדר כעוולה אזרחית (טוקבקיסטים שיצאו נגד תנובה, הישמרו!). וכמובן, בל נשכח את חוק לשון הרע, שכבר אושר בכנסת בקריאה ראשונה ומשמעותו גזר דין מוות לעיתונות החוקרת.
הכביש החד סטרי עבר שיפוץ נוסף בשבוע האחרון, בעזרתן של שלוש הצעות חוק חדשות. החוק הראשון הינו "חוק איסור מימון זר", שמטרתו להגביל קבלה של תרומות חיצוניות לעמותות ישראליות. החוק אושר על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה, ופוגע למעשה בחופש ההתאגדות כלפי עמותות שפועלן לא נוח לממשלה.

יש הטוענים כי מדובר בארגונים קיצוניים הפוגעים במדינת ישראל, אך אם "האגודה לזכויות האזרח", שדואגת לזכויות המיעוטים או ארגון "בצלם" הדואג לזכויות המיעוט הפלשתיני, הם ארגונים קיצוניים? ומה לגבי מרכז פרס לשלום? הרי מדובר בארגון הקיצוני ביותר. כך לפחות משתמע מדבריו של יצחק רבין ז"ל, שטען כי שמעון פרס הוא חתרן בלתי נלאה.

חוק פרסונלי שעוזר ליקיר השלטון להיבחר לבית המשפט העליון. השופט אשר גרוניס
תצלום : אתר בתי המשפט

מה שעוד הופך את החוק המדובר לבדיחה רעה, זו העובדה שאינו עוסק במימון חיצוני על ידי בעלי הון. ככל הנראה, מכיוון שפוליטיקאים לא מעוניינים לפגוע בהזרמת כספים העוזרים להם בניהול מערכת בחירות. יתר על כן, החוק הידוע לשמצה מקובל במדינות כמו אריתריאה, ונצואלה ומצרים. מצד אחד, מדובר במדינות שסביר כי אף אחד מאיתנו לא היה רוצה לחיות תחת שלטונן. מצד שני, אולי אנחנו אכן רוצים לחיות כמו באוגנדה, כפי שכמעט קרה לפני הקמת המדינה.

שני החוקים הנוספים הינם "חוק גרוניס", לפיו תבוטל הגבלת המינימום לשלוש שנות כהונה לנשיא בית המשפט העליון, ו"חוק שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים", שכבר אושר בקריאה ראשונה. שני החוקים ייצרו מצב בו הפרדת הרשויות בישראל תהיה דקיקה עד לא קיימת. מעבר לכך ש"חוק גרוניס" הוא פרסונלי, מה שהופך אותו לאנטי דמוקרטי בעליל, הרי שהוא עוזר ליקיר השלטון לכהן בתור שופט בבית המשפט העליון.

ההליך המתקבל מהשינוי המתהווה בבית המשפט העליון הוא שהרשות המבצעת היא גם השופטת וגם המחוקקת. יכול להיות שעקרון הפרדת הרשויות בדמוקרטיה אינו כל כך חשוב. הרי זה לא מפריע אם תיווצר ריכוזיות של כוח אצל השלטון, שבסופו של יום יוכל לעשות ככול העולה על רוחו. יש הטוענים שהחוק לא נועד לשרת באופן אישי את השופט אשר גרוניס, אך בפועל התזמון אומר הכול. לא סתם החלו בהעברת חוק שנודע לשרת את בחיר ליבם של מפלגות השלטון, דווקא לקראת סיום כהונתה של נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש.

הבור אליו מובילה הדרך הארוכה הופך לעמוק עוד יותר לאחר ששלושת החוקים מקבלים חיזוק משמעותי בדמותם של שני חוקים נוספים. האחד נועד לקבוע כי שופט בית משפט עליון יצטרך לעבור שימוע לפני ועדת החוקה של הכנסת, והשני חוק המגביל את האופן שבו גוף ציבורי יוכל לעתור לבג"ץ. כשראש הממשלה לא מופיע להצבעה על חוקים אלה, ולאחר מכן דורש לגנוז את הראשון, ההקבלה האפשרית להתנהלות כזו היא של סטייק המתהפך על הגריל ומשנה את דעתו בכל רגע. המשמעות המסתמנת מכך היא שהישועה לדמוקרטיה לא תגיע מכיוון הממשל, שכנראה שמירה על הצביון הדמוקרטי של מדינת ישראל, לא נמנית על אחד מתפקידיו.

בידיעות אחרונות פורסם כי מנכ"ל משרד הבריאות ציטט את נתניהו באומרו שבשביל לפתור את בעיית התפטרות הרופאים, צריך להביא רופאים מהודו. וכנראה שבקצב הזה עוד נידרש לייבא שמאלנים מארצות הברית. ואם כבר, אז למה שלא נייבא את כל אזרחי ישראל מחו"ל? אתם יודעים, אזרחים כאלה שמיישרים קו עם המשטר ועומדים דום לכל גחמה שלו.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. הדמוקרטיה היחידה במזה"ת??
חן מלכה 24.11.2011
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©