הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
דברים שרציתי לכתוב
 
כמה חבל שבישראל מתגלות כל כך הרבה שיטות להגביל את האזרחים, וכל כך מעט שיטות להגביל את השלטון. ליערה צידון יש הרבה מה להגיד על התיקון ל"חוק לשון הרע", אבל עוד מעט ישתיקו אותה
מאת יערה צידון | 22.11.2011
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

רציתי לכתוב טור על הרשות המחוקקת בישראל שאיבדה את הראש. על אי היכולת של עיתונאים לעשות את תפקידם, כשמעליהם תוצב חרב שתאיים לבזוז סכום כסף שבקושי מגרד את שכרו השנתי של ח"כ, אך יכול לסבך כתב בחובות לשנים רבות. רציתי לכתוב שחוק לשון הרע אמור לאזן בין הזכות לשם טוב לבין חופש הביטוי, ואם אין חובת הוכחה על פגיעה בשם טוב אבל עונש מופרך, אין איזון - וחופש הביטוי נפגע לשווא. רציתי לכתוב כמה זה אירוני להטיל קנסות מפלצתיים על מילים כשלא הוכח כי הן מזיקות, בזמן שמושחתים, רוצחים ומתעללים מקבלים עונשים מגוחכים גם אם הנזק שגרמו חמור וחד משמעי.

רציתי לכתוב לכל אלה שחושבים שמדובר בנקמה לגיטימית ב"תשקורת השמאלנית", ושוכחים שגם הם עשויים להסתבך בגלל כתיבת סטטוס ביקורתי בפייסבוק או סתם בגלל שמידע אודות התנהלות קלוקלת לא יגיע אליהם, כי לא יהיה מי שיעז להעלות אותו על הכתב. רציתי לכתוב שלפחות נותרה בי הגאווה על השתייכותי לזרם פוליטי שנציגיו באמת ובתמים נלחמים על מנת שאוכל להמשיך להביע את דעותיי, ולחלום על עתיד סובלני יותר, שוויוני וחופשי. רציתי לכתוב שצר לי כי יכולתו לרסן את שטף החוקים הדרקוניים מוגבל, לנוכח תיוגו כשמאל קיצוני ובוגדני.

רציתי לכתוב שמגוחך בעיניי לתייג כבוגד את מי שמנסה לשמור על רוחה של המדינה לאור ההכרזה עליה, ועל צילם של חוקי היסוד. רציתי לכתוב שחבל לי שרבים מדי מצביעים ביום הבחירות מתוך שנאת המן ולא מאהבת מרדכי, ובכך נותנים יד לפוליטיקאים שמייצרים מפחד פתקים המשולשלים לקלפי, במקום לייצר כאלה מחזון, ומתוך מצע שאותו בכוונתם לקיים. רציתי לכתוב שאני מקווה שכולם ראו את רשימת המצביעים בתיקון ל"חוק לשון הרע" והפנימו אותה, ושבבחירות הבאות יזכרו שאין שום דבר מגניב בלהצביע למפלגה רק בגלל שחבריה שונאים ערבים, וכדאי גם לשאול מה הם אוהבים.

מקווה שראיתם את רשימת התומכים והפנמתם. ח"כ אורי אורבך (התנגד ולא הצביע)
תצלום : מתוך ערוץ הכנסת

רציתי לכתוב על האופטימיות וההתרגשות שמילאו אותי עם ההתעוררות האזרחית שהגיעה עם הקיץ האחרון. ועל האכזבה לנוכח האדישות שהפגינו אותם נבחרי ציבור שבחרו לשתוק ולהשתיק, כשהיו אמורים להקשיב לקולות ולעשות חושבים. רציתי לכתוב שצריך להמשיך להפגין עד שיקשיבו, ועד שיבינו שהשלטון בידיהם לזמן מוגבל ורק בזכותנו. רציתי לכתוב שצריך לגרום להם להבין שאם הם ימשיכו להתעקש לא להקשיב, ולעשות הכול כדי לסתום פיות, הם לא יישארו עוד זמן רב בכיסאותיהם הנוחים והרווחיים.

רציתי לכתוב שמשהו בשיטה פשוט לא עובד - אם שלטון זמני, שנבחר על ידי העם, מחוקק חוקים שפוגעים בו וזוכים לביקורת עזה, ולא ניתן לעצור אותו לפני שיהרוס את כל מה שבנו קודמיו. רציתי לכתוב ששלטון אמור להיות שופר של אלה שבחרו בו, ולא שופר של עצמו המקדם אך ורק את אלה שיושבים שם למעלה, בראש הפירמידה הפוליטית. רציתי לכתוב שיש כל כך הרבה חוקים חשובים הרבה יותר לנו, האזרחים הקטנים, אך אין מי שיחוקק אותם, ובטוח שאין מי שיעביר אותם. רציתי לכתוב שבדמוקרטיה הישראלית מתגלות כל כך הרבה שיטות להגביל את האזרחים, וכל כך מעט שיטות להגביל את השלטון. רציתי לשאול אם זו דמוקרטיה.

רציתי לכתוב טור על הצעות החוק שמאיימות על הדמוקרטיה, על ח"כים ושרים ששכחו לשם מה הם נבחרו, ואת הצביון עליו הם אמורים לשמור, ועסוקים במקום בהגנה על ישבנם. רציתי לכתוב על הגבלה מסוכנת של התקשורת, על הפגיעה בחופש הביטוי, על הקטלוג של דעות לגיטימיות וכאלה שאינן. רציתי לכתוב על ההקבלה למשטרים אפלים, לתקופות אפלות ולמקומות מהם ברחנו, ובצדק - אך אליהם אנחנו חוזרים. רציתי לכתוב על שלטון שמפחד מביקורת, על שר ביטחון שמתחשבן עם עיתונאים ודואג בעיקר לביטחון האישי שלו, ועל ראש ממשלה שמצוין בלדבר, ובלהגביל את יכולתם של אחרים לעשות כן. אבל אחרי אישור הקריאה הראשונה של התיקון ל"חוק לשון הרע" כנראה שכדאי שלא אכתוב את מה שתכננתי, ואשתוק.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
3 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. יפה לך ה"שתיקה" :) - טור מעולה
גלעד 24.11.2011
 
 
2. כמה חבל שבעוד שתי הצבעות
מאיה 25.11.2011
 
 
3. נורא ואיום
עוז 26.11.2011
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©