הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עולם יפה עם קצת עמעום
 
מור הדר בטוחה שיש להתיר בחוק את השימוש בסמים קלים ולאפשר אנשים לקבל את ההחלטה על כך בעצמם. תשובה לאיריס ארגז
מאת מור הדר | 10.12.2011
 >>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

צינגלה, שכטה, פאף, סמוק או קטנה - בכל דור ובכל מקום בעולם יקראו לעישון סמים קלים בשם כזה או אחר, אבל על דבר אחד אי אפשר שלא להסכים, מדובר בדרך חיים. מרגע שאדם מתנסה לראשונה בעישון ומגלה שדבר נורא אינו קורה לו, ושהעולם בסך הכול הופך יפה יותר (גם אם מעט מעומעם) מחלחלת ההבנה כי מדובר בהנאה נטולת רגשות אשמה שיכולה לעשות רק טוב.

אני מאמינה כי מאז ומעולם עישנו עלים ירוקים כאלו ואחרים בהקשר חברתי או כחלק מהוויה תרבותית. המטרה השתנתה לבטח כמה פעמים, מטקסי מאגיה וכישוף בימים עברו, ועד אסקפיזם בצורתו המעושנת כיום. אבל איך שלא נסתכל על זה, מלבד כמה תאים במוח שנשרפו, וכמה שברי זיכרונות שלא ישובו עוד - מעשן הסמים הקלים הוא כבר לא רק הסטריאוטיפ המגוחך של אדם מטונף עם ראסטות, שלובש סחבות וחי איכשהו בקיום מינימלי בשולי החברה.

כל עוד מדובר באנשים בוגרים, שנוטלים חלק פעיל בחברה ומצליחים לקיים אורח חיים יעיל, שאפתני ומוצלח לא פחות לצד עישון יומיומי של גראס, מריחואנה או חשיש. לעיתים אף מתעלים על חבריהם השמרנים המסתפקים בכוס יין אדום בסיומו של יום עמוס בעבודה. המעשנים מגדלים משפחות למופת, רוכשים השכלה אקדמית ומתברגים בעמדות מפתח בלי לאבד את שיקול הדעת הטוב והנכון.

בעולם בו אני חיה, העישון הקל נמצא בכל מקום, ומתקיים באופן כמעט חופשי
 

                           תצלומים : Flickr, [dac], sebastiánTOLEDO Fotógrafo

עובדה אחת בולטת מעל פני השטח - סמים קלים היו כאן ונראה כי יישארו לתמיד. כבר דיברו ועוד ידברו על אמסטרדם, על האפשרות לעשן באופן חוקי, ואיך הפלא ופלא, תושבי העיר מתפקדים לגמרי ולא זרוקים ברחובות כמו אחרוני ההומלסים. אם נאפשר לגליזציה בתחום הסמים הקלים בישראל, הפיקוח על דרכי העישון וסוגי החומרים רק יוכל לעזור להכניס את הכול לפרופורציות. כשהאגודה למלחמה בסמים תפנים שההבדל בין סמים קלים לקשים הוא ברור מאין כמוהו, והמעבר בין השניים נוגע רק לפלח ספציפי באוכלוסייה, הגישה אל הנוער בכל הנוגע לנושא תהיה יעילה הרבה יותר.

בין אם תרצו בכך ובין אם לא, מסעות ההפחדה נגד עישון סמים קלים כבר מזמן אינם רלוונטים אלא מעלים גיחוך ותו לא. נכון, לא פעם שכטה תמימה אחת יכולה להכניס לא מעט פרנויות ולעורר יצרים מודחקים שפחות נעים להתעמת עימם (בייחוד תחת השפעה של סמים קלים) אך עדיין, אם ישכילו לפנות אל בני הנוער בגישה בוגרת, וילמדו אותם על ההרכב של החומרים, השפעותיהם, השלכותיהם לטווח ארוך וכדומה, נעבור סוף כל סוף מבורות חברתית קדומה לחברה שמאפשרת לחבריה להתנסות בחוויות ולקחת על עצמם אחריות.

בעולם בו אני חיה, העישון הקל נמצא בכל מקום ומתקיים באופן כמעט חופשי. הדיבור על כך תפס בשנים האחרונות תאוצה בעולם כולו, ובישראל כבר נראות לא מעט תוכניות טלוויזיה שלא מתביישות, ושמות בפיהם של גיבוריהן ג'וינטים ואפילו מכשירי עישון למתקדמים. טרם נתקלתי בהתנהגות אלימה אחרי שימוש בסמים קלים, אבל בהחלט ראיתי כמה מקרים של שימוש יתר, שהביא להתנתקות חברתית קיצונית ולמבטים חלולים. והרי כולם יודעים שחיים מאוזנים הם כבר מזמן המפתח לחיות נכון.

צריך להפוך את הלא מוכר לידוע ונעים, לאפשר ללמוד על התחום ועל השלכותיו בלי פחד, ולאפשר התנסות מאוזנת ומבוקרת בסמים קלים. חשיפה תחת פיקוח של ילדים למידע על סמים קלים תהפוך את המצב מבעייתי ופרוץ למוגדר ומובנה, ואז מבטי ההתנשאות של הלא מעשנים (הידועים גם כסחים) יוכלו להתווסף אל מאגר הדעות הקדומות ושנאת החינם. מי שלא טוב לו, לא חייב - אבל מדוע לאסור על כולנו שימוש חופשי במשאבי הטבע?

________________


היד המיותרת באוויר - חשיש ומריחואנה כבר מזמן הפכו לחלק בלתי נפרד מהתרבות בה אנו חיים. איריס ארגז חושבת שזה עושה לנו רק רע

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. את צודקת
האגודה נגד האגודה למלחמה בסמים 12.12.2011
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©