הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הסכנה שבמחמאה
 
עיתונאי הספורט שכחו שמאמן נבחרת הנוער, אלי אוחנה, כבר לא שחקן מצליח אלא מאמן כושל. הנפגע העיקרי מכך הוא הכדורגל הישראלי
מאת אליאור פרייליך | 02.01.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


הצופים בתוכנית "יציע העיתונות" מכירים את הביטוי המפורסם של חבר הפאנל, רון קופמן, לאורחים: "נקלף לך את העור בלי הרדמה". כך הוא מבטיח ביקורת ללא פשרות ורחמים למאמנים ולשחקנים שייכשלו במשימותיהם. אז איך יסבירו החבר קופמן והפרשנים הנוספים של התוכנית את החנופה, המחמאות והקרדיט שמקבל מהם חברם לפאנל אוחנה?
כשצפיתי באוחנה מספר ב"יציע העיתונות" את סיפור העלייה ההירואי לכאורה של נבחרת הנוער תחת הדרכתו לשלב העילית של מוקדמות אליפות אירופה, חשבתי לעצמי: איזה מזל שמאמן כזה גדול עומד בראש נבחרת שמטרתה העיקרית היא לספק לנבחרת הבוגרת את שחקני העתיד, שיצעידו אותה סוף סוף לטורניר גדול.
 
שמעתי את אוחנה גם מספר איך הדהמנו את נבחרת הנוער המצוינת של צ'כיה, ואיך הצלחנו לסחוט תיקו מנבחרת הנוער האימתנית של ליטא, שעולה על נבחרת הנוער של ישראל בפרמטרים כמו פיזיות וכושר גופני.
כשאוחנה סיים לדבר חזרתי למציאות. נזכרתי שהסיבה בגינה נבחרת הנוער עלתה לשלב העילית של מוקדמות אליפות אירופה, אליו נבחרת הנוער מצליחה להגיע כמעט בכל קמפיין, היא שיטת הניקוד ההזויה של אופ"א, ולאו דווקא בגלל היכולת של השחקנים. נזכרתי גם שטורניר המוקדמות נערך בהרצליה, ושנבחרת ליטא חלשה, כך שכל נבחרת אחרת באירופה שמחה לשחק נגדה.

השאלה המתבקשת היא אם אוחנה באמת ראוי למחמאות ולמעמד אותו הוא מקבל. הרי להיות מאמן האחראי במידה ניכרת על עתידו של הכדורגל הישראלי הוא לא עניין של מה בכך. הנה כמה עובדות על קריירת האימון שלו: הוא הוריד את בני יהודה לליגה הלאומית בעונה 2000/1, ואת הפועל כפר סבא בעונת 2007/8. הוא פתח עם מכבי פתח תקווה את עונת 2001/2 כמאמנה, אבל התפטר לאחר חודשים ספורים, כאשר הקבוצה הייתה בתחתית.

מעניין מה גרם לאבי לוזון (בתמונה) להחתים את אוחנה אחרי כישלון מהדהד
תצלום לובי: באדיבות האתר ההתאחדות לכדורגל


ע
ם זאת, אי אפשר לשכוח לאוחנה גם כמה הישגים בקריירה שלו כמאמן: הוא עלה עם בני יהודה לליגת העל עונה לאחר שירד איתה לליגה הלאומית, והציל את כפר סבא מירידה לליגה השנייה עונה אחת לפני שכשל איתה, אחרי שמונה למאמנה באמצע אותה עונה (2006/7). כמו כן, בעונתו הראשונה כמאמן, בעונת 99/2000, אוחנה הוביל את בית"ר ירושלים לגמר גביע המדינה, ולמקום מכובד באמצע טבלת ליגת העל. ההישגים האלה אומנם מכובדים, אך אם היינו שופטים מאמנים על פי הישגים ברמה הזו, הרי שגם שייע פיינגבוים ואפילו ירון הוכנבוים ראויים למעמד של אוחנה. אין פרופורציה בין מעמדו התקשורתי לבין הישגיו בשטח. מאמן נמדד על פי הצלחותיו אל מול כישלונותיו, והוא הותיר בקבוצות אותן אימן חותם יותר שלילי מאשר חיובי.

מעניין מה גרם ליו"ר מכבי פתח תקווה בעונת 2001/2, אבי לוזון, להחתים אותו בקבוצתו מיד לאחר הכישלון עם בני יהודה או מה גרם למר לוזון, בכובעו הנוכחי כיושב ראש ההתאחדות לכדורגל, למנות את אוחנה למאמן נבחרת הנוער לא יותר משבועיים לאחר שהצעיד את כפר סבא לליגה השנייה. לא צריך להיות גאון כדי להבין את הסיבות למהלך החוזר של לוזון. שמו של אוחנה הוא מיתי בכדורגל הישראלי.

הוא הגיבור הגדול שחזר מקריירה קצרה באירופה, במהלכה הגיע להישגים כמו זכייה בגביעי אירופה ובתואר כבוד של שחקן מצטיין, לבית"ר ירושלים שהייתה אז בליגה השנייה, כדי להעלות אותה לליגה הראשונה (עונת 1991/92) ולהוביל אותה לזכייה באליפות עונה לאחר מכן. הוא זה שכבש את השער ההוא מול נבחרת אוסטרליה, שקירב את נבחרת ישראל הבוגרת למונדיאל יותר מכול שער אחר ב-40 השנים האחרונות. הוא גם זה שמופיע על גבי מסך הטלוויזיה מדי שבוע ב"יציע העיתונות", קרוב לאנשים המובילים את תקשורת הספורט בארץ. הוא רהוט, נראה טוב, ובעיקר מחובר לאנשים הנכונים.

נראה שלאוחנה יש תמיד את התשובות הנכונות לשאלותיהם של עיתונאי הספורט ופרשניו. כאשר כפר סבא ירדה ליגה הוא רמז על סיבות שלא קשורות לכדורגל שהביאו לכישלונו ועל הטיית משחקים על ידי שחקנים סוררים בקבוצתו, שגרמו לכך. הרי איך אפשר להסביר את כישלון הקבוצה, כשבראשה עמד בעלים מהעשירים בכדורגל הישראלי בדמותו של אלי טביב, ושבשורותיה שיחקו שחקנים ברמתם של דאגלס דה סילבה, בן לוז, ג'יז'רמו ישראלביץ, אביחי ידין וטובים אחרים? לאחר מפלתו עם בני יהודה הוא הסביר שמדובר במקום לחוץ וחסר כסף, ושהירידה לליגה הלאומית הייתה בלתי נמנעת. הוא רק שכח להזכיר שעם אותו לחץ ואותם קשיים כלכליים הקבוצה הצליחה לשרוד בליגת העל עם מאמנים אחרים לפני שהגיע לקבוצה.

על כן עדיף שאוחנה יבדוק את עצמו, יראה מדוע הישגיו הם מועטים וזניחים, לעומת כישלונותיו הרבים והמהדהדים, וייקח אחריות.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©