הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
משפחה לא בוחרים
 
ההצגה "מימונה" העוסקת במערכות היחסים בין בני משפחה ממוצא מרוקאי, ליוותה את שיר קומפני ימים לאחר הצפייה, ואף עוררה בה רצון לטעום סוף סוף מופלטה
מאת שיר קומפני | 08.01.2012
 

>>>
העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

אב שתלטן, עקרת בית, לסבית, לוחם למען איכות הסביבה ונערה מתבגרת חיים בבית אחד. חושבים שזו התחלה של בדיחה גרועה? תחשבו שוב. ההצגה "מימונה", שמועלית בבית ליסין ומבוססת על מחזה מאת חנה אזולאי-הספרי, מצליחה להציג את מבנה החברה הישראלית ולגרום לצופה לחפש עוגיות קוקוס בפינה השמאלית קיצונית של המזווה.

העלילה מתחילה באסרו חג של פסח, במימונה. מקסים (מתי סרי) הוא אבי משפחת דהן, שעסק הקייטרינג שלו על סף פשיטת רגל, עקב סגירת מפעלים רבים באזור מגוריו, להם סיפק את שירותיו. הוא רודה באשתו מרים (שרה פון שוורצה) ובשלושת ילדיהם: דור (דרור דהן) חופית (ליז רביאן) ועלמה (הדס מורנו) לקחת חלק בהכנות למימונה.

זהו אחד האירועים החשובים ביותר עבור המשפחה, שמקבל משנה תוקף כאשר אלברט, שר המסחר והתעשייה וחבר ותיק של מקסים, אמור להגיע כאורח, ואולי להבטיח את קיומו של המפעל האחרון באזור. מקסים אינו יודע כי השר חשוד בקיום קשרי הון שלטון עם הבעלים של המפעל, שאינו שומר על הסביבה ומרעיל את מי התהום בעיר.

יוצרים חומה מול השתלטנות של האב. סרי, פון שוורצה, דהן, בן גיאת, רביאן ומורנו
 

העלילה מציגה מערכת יחסים סבוכה בין בני המשפחה בעזרת חשיפת סודות, אותם הם בוחרים להסתיר זה מזה. האב לא מספר למשפחתו על המצוקה הכלכלית. הילדים מסתירים מאביהם סודות גדולים אודות חייהם, והאם, עמוד התווך של המשפחה ואשת סודם של הילדים, סובלת מכאבים עזים מהם היא מנסה להתעלם, ונזהרת  מלעצבן את בעלה.

העלילה מורכבת מעימותים מעוררי מחשבה בין הדמויות: מאבקו של דור מול אביו המיושן והרודני, להתנהגותו האגרסיבית כלפי מור, ארוסתו (גלי בן גיאת) וההבנה שמנסה לגלות חופית כלפי אביה יחד עם חוסר רצונה לספר לו על העדפתה המינית. לא מדובר רק בהצגת צרותיה של משפחת דהן אלא במטאפורה על החברה הישראלית הקשה והשיפוטית, שגם מקבלת את כולם באשר הם, ובעצם לא מקבלת אף אחד, ומנסה להיות מודרנית אך מגנה בתוקף כל התרחקות מהנורמות המסורתיות עליהן הוקמה.

הבימוי המדויק של כפיר אזולאי מתעתע. האם זו הצגת תיאטרון או שמא סיטואציה אמיתית? בימויו הפך את המחזה הכתוב לאמין כל כך עד שניתן בקלות להחליף בדמיון את השחקנית הראשית בשכנה, שצועקת על בנה שהיא לא מבינה מה יש לו בראש מלבד ג'וקים, שהוא צריך להתחתן כבר או שלפחות יעזור לה לנקות את הבית.

קל להחליף בדמיון את השחקנית הראשית בשכנה שצועקת על בנה. שרה פון שוורצה
 

התפאורה ביתית ומינימלית והליהוק נהדר: צמד שחקנים ותיקים מול שחקנים צעירים ופחות מוכרים. התנהלותם על הבימה מצליחה להעביר תחושה משפחתית. דהן, רביאן ומורנו מצליחים להציג את הצורך הבלתי נשלט לגונן על אחיהם להצגה, ולא משנה כמה מעשיהם גרועים. הליהוק הנכון של שלושתם מדגיש את השוני בינם לבין אביהם, ומעצים את הצורך להוות יחד מגן נגד השתלטנות הבלתי נסבלת שלו.

הליהוק של פון שוורצה לתפקיד אם המשפחה הוא מושלם. היא קיבלה על עצמה אתגר לא קטן - לגלם דמות עם מבטא כבד, ומציגה יכולת משחק נהדרת, סוחפת ומרגשת, ואף מקנחת בצהלול מרוקאי מסורתי.
בדרמה המשלבת הומור וערכים משפחתיים הנמצאים בכל בית יהודי, מציגה אזולאי-הספרי את המשפחה המרוקאית והמאבק בין כבוד המשפחה לבין זהות אישית, ללא פחד מתגובתו של האחר.

זו אינה הפעם הראשונה שהיא עוסקת בפער העדתי בחברה הישראלית. גם בתסריט לסרט המוערך "שחור" היא מספרת את סיפורה המשפחתי.
אז לא, לא מדובר בעוד בדיחה גרועה על המרוקאי העצבני אלא בהצגה איכותית להפליא. "מימונה" מביאה את כל מה שצריך בשביל ליהנות מהצגת תיאטרון ומצליחה להעביר מסר חברתי. אחרי שעה וחצי של צפייה וחמישה ימים של מחשבות, אזולאי-הספרי וכפיר אזולאי גרמו לי להבין שזה ממש לא בסדר שמעולם לא טעמתי מופלטה, ושהגיע הזמן להפנים שמשפחה לא בוחרים, ואולי טוב שכך.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
3 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. שיר את מלכה!!!!!
רונה כהן 11.01.2012
 
 
2. תגובה
זהר אביאני 11.01.2012
 
 
3. את יותר ממוזמנת למימונה השנה
אביעד 14.01.2012
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©