הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ומי יישאר איתי?
 
לקראת יציאתו של סרט "סופרמן" חדש, דנה ברבי תוהה אם המין הנשי עדיין זקוק להצלה בדמותו
מאת דנה ברבי | 09.01.2012
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


בלווית מוסיקה קצבית ומותחת, מוריד קלארק קנט החנון את בגדי העבודה האפרוריים שלו
, כאשר מתחתיהם מתגלה חליפת ניילון צמודה המדגישה את איבריו החיוניים. הוא טס כשידו מושטת מעלה. לעיתים עוצר את הגלים, מדי פעם תופס איזו זקנה שנפלה מהגג, מנפץ בדרך דברים עם ראיית הלייזר שלו, וכמובן חוזר לבסוף לנשק את לואיס ליין. זו ציפור? זה מטוס? לא, זהו סופרמן.

השנה צפויה לצאת גרסה קולנועית חדשה לקומיקס משנות ה-40 של המאה הקודמת, שעובד לראשונה לסרט ב-1978. ניתן להניח כי העלילה והדמויות בה יהיו דומים עד מאוד לקודמיהם, והשינוי הבולט יהיה מפאת הטכנולוגיה המתקדמת. משעשעת המחשבה על אותן דמויות בדיוניות שעדיין רלוונטיות ומשמרות את מעמדן לאורך השנים. אולי הסיבה לכך אינה נעוצה בגבורה שלהן אלא דווקא בכך שהן מספרות את סיפורו של הגבר מסוג האנדרדוג.

קיימת משיכה לאותן דמויות אפלות ומסתוריות, כמו סופרמן ובאטמן, והיא אולי אפילו בגדר קונצנזוס, אבל האם אנחנו הנשים באמת מעדיפות את הגיבור עטור השבחים, שאין לו זמן לעשות כלום חוץ מלהציל את העולם, אותו מאצ'ו שלא אוהב לדבר על פני הבחור החנון, החכם והרגיש? נדמה כי תמיד אנחנו רוצות את הגברים הקשוחים, אלה המסתוריים והחתיכים, שנוסעים בכלי הרכב הכי מרשימים, שכולם אוהבים אותם ותמיד, אבל תמיד, יש להם שיער יפה. הבחורים האלה גורמים לנו לפרפרים בבטן, והבעיה איתם היא שלרוב תחושת ההתרגשות של ההתחלה חולפת מחוסר זמינות וממחסור רב בתקשורת איתם.

זו ציפור? זה מטוס? לא, זה סופרמן. נו מילא
 

אנו הנשים קוראות לעצמאות ולשוויון ומתקוממות נגד שוביניזם. בפועל, אנו נמשכות דווקא אל השליטה שנגדה התקוממנו. אנחנו מתרחקות מבחורים פשוטים, טובי לב, אלה שאימא תאהב. אנחנו סולדות מאותו גבר רך ורגיש שנראה לנו לעיתים מעט חלש. כנראה שהסיבה לכך פשוטה - הרגילו אותנו מגיל צעיר לחשוב שנולדנו לתבנית מסוימת בה אנו צריכות למרוד, ולדרוש את מה שמגיע לנו. כך כאשר ניתקל בגבר המסתורי והאפל, יש לנו במה להילחם ולמה להתנגד. החיכוכים והריבים עם הגבר החזק משמרים את התבנית. ואילו בסרט ובקומיקס של "סופרמן" לואיס ליין זכתה לכאורה בכל הקופה. סופרמן הגיבור מצד אחד, וקלארק קנט החכם והרגיש מהצד השני. בחיים זה לא עובד ככה, צריך לבחור עם מי רוצים להתקדם הלאה.

היום
, במבט לאחור ועם בגרות מסוימת, אני מאוד כועסת על החשיבה שהייתה לי פעם וההערצה לדמותו של סופרמן הגבר-גבר. אני מבינה שללואיס ליין לא הייתה מערכת יחסים אמיתית עם סופרמן. הוא היה סתם מישהו שבא לאסוף אותה עם הגלימה או עם המכונית החדשה שלו. לא הייתה תקשורת ביניהם, ולרוב זה נגמר שם, ברגע ההצלה שלה.
אז למה לא להישאר עם הבחור החמוד, זה שאת נהנית לדבר איתו, זה שמעניין אותך? למה לא להישאר עם זה שאת יודעת שיהיה שם בשבילך תמיד? למה לא להישאר עם קלארק קנט?

כמו שלואיס ליין נהנתה מהזוהר שסבב את סופרמן, ונהנתה משיחות מעמיקות עם קלארק קנט, כך עד היום העדפתי שהבחור שלידי יהיה מלא אבק כוכבים ושאוכל להשוויץ בו, אבל תמיד חיפשתי בו גם את הבחור הטוב. זה שיוריד בשבילי את הירח רק אם ארצה, גם אם אין לו את היכולת לעוף.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©