הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אליפות? תשכחו ממנה
 
במקום להחליף מאמנים בתדירות גבוהה, הפועל ירושלים בכדורסל צריכה לשנות את דרכי הניהול, העידוד, ואפילו הסיקור התקשורתי. יואב מלכה חושב שרק כך יש לה סיכויים לזכות
מאת יואב מלכה | 12.01.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


כבר עשור שהפועל ירושלים לא יכולה לזכות באליפות מבחינה מקצועית, ולא מהווה אלטרנטיבה למכבי תל אביב. אבל כנראה שלא מבינים זאת בהנהלת הקבוצה בראשותו של דני קליין, שמכהן בתפקיד ב-15 השנים האחרונות. רגע לפני סיום שנת 2011 בהנהלת הקבוצה נפרדו ממאמנם, עודד קטש, ומינו במקומו את שרון דרוקר לשנה וחצי הקרובות. החלטה שעשויה להוביל את ירושלים לזכייה בגביע המדינה, אבל לא לאליפות. לא העונה ולא בעונות הקרובות. בשביל שזה יקרה, לא מאמן צריך להתחלף בירושלים אלא דרך הניהול, העידוד והסיקור של הקבוצה.

תדירות החלפת המאמנים בשמונה העונות האחרונות היא לא חריגה לעומת קבוצות כדורסל אחרות בישראל, גם אם התחלפו בתקופה הזו שישה מאמנים: ארז אדלשטיין, זיו ארז, דן שמיר, גיא גודס, דרוקר וקטש. כולם עם רקורד מקצועי מכובד שהביאו תארים לירושלים מאז עונת 2003/04: שלושה גביעי מדינה, גביע יול"ב אחד ושני גביעי ליגה. היו גם העפלות לשלבים מכריעים - רבע וחצי גמר- בגביעי יול"ב ויורוקאפ. אבל אליפות? את המילה הזו אוהדי הקבוצה זוכרים רק מחמש השניות האחרונות של עונת 2006/07.

ירושלים הייתה אז קרובה להנפת הצלחת ולניצחון דרמטי על מכבי תל אביב. אבל כשנשמע הזמזם, הצלחת נשארה שוב בידיים הצהובות של השחקנים מתל אביב, והתסכול שב אל פני האוהדים מירושלים. אגב, יש כאלו שעוד מאשימים את אחד משופטי המשחק, סמי בכר, על איבוד האליפות עקב החלטות מעוררות מחלוקת שפסק. בשמונה העונות האחרונות, כמו ב-12 העונות שקדמו להן, מרחפת מעל ירושלים הילה בקרב חובבי הכדורסל בישראל. כזו שמגדירה את הקבוצה כאלטרנטיבה למכבי תל אביב, ושמצופה ממנה בכל עונה מחדש להתמודד על כל התארים, ולהגיע לשלבים המכריעים במפעל האירופי, גביע יול"ב, בו היא משתתפת דרך קבע. אולם המציאות שונה ומפתיעה משום מה את אוהדי ירושלים ושאר חובבי הענף בכל עונה מחדש.

בירושלים חייבים לשנות מחשבה ולבנות קבוצה בריאה, כמו שעשה דורסמן בהפועל חולון
תצלומים: חיים צח, אתר מנהלת הליגה

אסור לשכוח, בכל העונות האלו ירושלים סיימה כמעט כדרך קבע במקום השני בטבלת ליגת העל, אבל המיקום די משקר. יכולת השחקנים לא מלהיבה, בחירת הזרים לא טובה, ובמשחקי הפיינל פור, מאז החלו בעונת 2005/06, הם נופלים מהרגליים. עד כה לא היה פרשן או מאמן שיכול היה לספק לנפילה הזו הסבר מקצועי.

ייתכן שהתשובה למסתורין בסיבות לכישלונות של ירושלים טמונה באווירת הלחץ התמידית העוטפת את הקבוצה. לא צריך לגור בעיר או לסקר את הקבוצה בשביל לחוש זאת. האוהדים של ירושלים, אנשי הנהלת הקבוצה וכתבי הספורט במקומונים המסקרים אותה חייבים לשנות את התנהגותם כלפי מושאם. נכון, ביקורת תקשורתית ולחץ במשחקים מכריעים הם חלק מהעסק, אבל לא העיקר. הנמכת ציפיות, הורדת לחץ ומתן אפשרות לצוות המקצועי לעבוד בשקט. זו הדרך - דווקא עכשיו, כשקטש התחלף בדרוקר, שהביא לקבוצה תואר אירופי.

דרך העבודה של החלפת מאמנים בצורה עקבית, חייבת להשתנות. בניית קבוצה בוגרת בריאה, עם מאמן וצוות מקצועי קבועים שיעטפו אותה, ושיחתמו חוזים לחמש שנים לפחות. ולא לשנה עד שנתיים. מחשבה ארוכת טווח, קוראים לזה. שילמדו מפועלו של מיקי דורסמן בהפועל חולון, שהיה המאמן והבעלים של הקבוצה. זכייתו באליפות המדינה בעונת 2007/08 וזכייה בגביע המדינה עונה אחת לאחר מכן (כשדני פרנקו היה אומנם המאמן, אבל סכומי הכסף והאווירה היו בונוס מעונת האליפות) היו השיאים בתהליך הבנייה מחדש של דורסמן  את חולון, מאז רכש אותה בשנת 2002.

אירוני שאחרי 20 שנה בהן ירושלים נחשבת כקבוצה אלטרנטיבית למכבי תל אביב, היא לא זכתה באליפות ולו פעם אחת. כמו כן, העונה וגם בעונה הבאה ירושלים לא תזכה באליפות. למה? כי כרגע הקבוצה האלטרנטיבית היא הפועל גלבוע/גליל, אלופת המדינה לעונת 2009/10, על אף התבוסה שלה 102:61 לתל אביב ביום הראשון של שנת 2012. ירושלים תגיע למעמד הזה רק כשיבינו שם שמאמן ושחקנים הם לא היחידים שמביאים אליפות אלא בעיקר דרך הניהול, העידוד והסיקור של הקבוצה. אליפות? רק החל מעונת 2016/17.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©