הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רעננות מסוכנת
 
ירון פריז חושש שהעונה השחונה של הקבוצות הגדולות בליגת העל, והצלחותיהן של עירוני קריית שמונה ומ.ס אשדוד יפגעו ברמת הכדורגל בישראל ובייצוגו באירופה
מאת ירון פריז | 22.01.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

אין דבר רע בכך שקבוצות כדורגל כמו עירוני קריית שמונה, מ.ס. אשדוד ובני סכנין רצות בצמרת ליגת העל, ומותירות מאחור את הקבוצות העשירות והשבעות מחיפה, תל אביב וירושלים. אבל ההצלחה שלהן לא תשנה את הבינוניות של שחקניהן ואת רמת הכדורגל בישראל. ההיפך הוא הנכון, קיים חשש שלו יסיימו את העונה בשלושה המקומות הראשונים, בעונה הבאה המפעלים האירופים יקבלו נציגות חלשות מאוד שיודחו בשלבים המוקדמים, ויגרמו לקבוצות הישראליות לאבד שם נקודות דירוג יקרות.

העונה חל שינוי די מרענן, ששם על המפה את קבוצות הפריפריה. ישנה התעוררות מסוימת בכל הקשור לשיפור תשתית הענף בישראל. עם זאת, כמה אירוני שדווקא בעונה כזו האיכות והרמה המקצועית מגיעים לשפל שלא זכור  כמוהו ב-20 השנים האחרונות.

חשוב להזכיר, הסיבה למהפך בליגת העל נעוצה בחולשתן הבלתי נתפסת של הקבוצות הגדולות בעלות התקציבים הגדולים, כמו הפועל תל אביב ומכבי חיפה. כי ההצהרות המגוחכות של מכבי תל אביב בפתיחת כל עונה וההתרסקות המקצועית שלה בהמשך, הן כבר שגרה. אותה לא ממש חייבים לקחת בחשבון, כמו גם את בית"ר ירושלים, שם הבלגן הוא לא דבר חדש. אבל כשהפועל תל אביב ומכבי חיפה, הדומיננטיות והמלהיבות בשנים האחרונות, נגררות לאותם מקומות אפלים, זה כבר מעמיד בסכנה את רמת הענף.

במשך שנים אמרו שאין בישראל מגרשי אימונים ראויים, שמשטחי הדשא בהם ובאצטדיונים לא מתאימים למשחק כדורגל, ושברגע שתהיה השקעה במתקנים, הקהל יגיע לצפות בהמוניו, הרמה תעלה ונתקרב לזו של הליגות באירופה. אז הנה, שיפצו את אצטדיון טדי, בנו אצטדיונים מפוארים בפתח תקווה ובעכו, בנתניה ובחיפה הבניות בעיצומן, ובבאר שבע החלו העבודות לבניית היסודות לאצטדיון החדש. כל זאת בנוסף לשדרוג המשמעותי שאמור לעבור בלומפילד בשנה הבאה.

האם בכלל יש טעם להשקיע משאבים בענף הישראלי? אצטדיון הכדורגל החדש בנתניה
תצלום: מוטי פנחסי, ויקיפדיה

עם זאת, מתעוררת השאלה: בשביל מה כל ההשקעה הזו? האם יש טעם להשקיע כל כך הרבה משאבים בחיה הגוססת שנקראת הכדורגל הישראלי? הרי הנבחרת לא מסוגלת להגיע לטורניר גדול כבר קרוב ליובל, שחקנים שנתנו כמה משחקים טובים בליגה הישראלית ממהרים לעזוב לטובת חוזים מפתים ודקות משחק מעטות בליגות הראשונות בבלגיה ובפולין, וגם מי שנחשבו בארץ לקבוצות הגדולות מבחינת יכולת מקצועית וכלכלית בעשורים האחרונים - כמו מכבי תל אביב, מכבי חיפה ובית"ר ירושלים- הפכו העונה לקטנות עד מאוד, כשעתידן לא נראה מזהיר.

לקבוצות כמו קריית שמונה או אשדוד אין כמויות מספיק גדולות של אוהדים בשביל למלא את יציעי בלומפילד או אצטדיון רמת גן במשחקיהן במסגרות האירופיות. על אחת כמה וכמה כששני האצטדיונים האלו לא ממש נמצאים באזור החיוג שלהן. הבעיה הזו תגרום להיעלמות אווירת החגיגיות מהמעמד, ואיתה לאיבוד יתרון הביתיות החשוב במשחקים כאלו.

באנגליה, למשל, במידה שבמהלך עונה או שתיים הקבוצות הגדולות כמו צ'לסי, ארסנל, מנצ'סטר יונייטד או מנצ'סטר סיטי לא ישתתפו במירוץ אחר האליפות, רמת הכדורגל שם לא תשתנה. זאת מהסיבה הפשוטה שגם לקבוצות הנחשבות לאנדרדוג מובהק יש כמויות אוהדים גדולות ונאמנות, שמלוות אותן משחק אחר משחק, עונה אחר עונה, למרות הידיעה שהן  כנראה לא יראו זכייה בתואר.

זאת תרבות ספורט שלא תהיה לעולם בישראל. גם כשקריית-שמונה ואשדוד רצות לאליפות, מעט תושבים מקומיים טורחים להגיע לאצטדיונים הביתיים ולעודד את קבוצתם. אז לצפות מהם להגיע למשחקי הקבוצות במפעלים האירופים? זו כבר הגזמה. בכדורגל הישראלי צריך לעשות חריש כדי להעלות את הרמה ולהביא קהל רב יותר למגרשים, והוא ככל הנראה צריך להיות עמוק הרבה יותר מחידושים קוסמטיים. הצורך בשינוי הוא דחוף, וצריך להיעשות מהשורש. כי זכייה של קריית שמונה או אשדוד באליפות היא מרעננת, אבל יכולה ליצור יותר נזק מאשר תועלת בקידום רמת הכדורגל בישראל, והייצוג שלו במפעלים האירופים. 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©