הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הסמכות העליונה
 
משכורות העתק שמרוויחים שחקני כדורגל בישראל הופכות אותם לכוכבים, ויוצרות פגיעה קשה במעמד המאמנים. לנזק הזה, טוען אליאור פרייליך, יש השלכות חמורות
מאת אליאור פרייליך | 23.01.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

כשבועיים לפני פיטוריו של מוטי איווניר מאימון מכבי תל אביב בכדורגל, חלוץ הקבוצה, אלירן עטר, הרגיע את תקשורת הספורט כשהבהיר במסיבת עיתונאים: "אני לא יודע מאיפה הגיעו הפרסומים שאני רעל בחדר ההלבשה. ניסו לייצר בינינו סכסוך וכנראה שלא הצליח להם". ההבהרה של עטר והפיטורים שהגיעו לאחר מכן הם חלק מהמציאות הרווחת בכדורגל הישראלי, בה השחקנים יותר חשובים ממאמניהם.

הדיון על מעמד המאמנים בכדורגל הישראלי בדרך כלל מתמקד ביחסם הרע והמשפיל של בעלי הקבוצות אליהם. בשנים האחרונות חזית חדשה נפתחה עבורם, ומולם עומדים יריבים כמעט בלתי מנוצחים - השחקנים הכוכבים שמרוויחים משכורות גבוהות. לא חסרים עימותים בנושא, למשל בעונת 2000/01, כאשר המאמן שלמה שרף מצא עצמו מחוץ למכבי תל אביב, לאחר שהסתכסך עם הכוכב אבי נמני.

הנהירה ההמונית לאירופה של שחקני הליגה הישראלים הטובים, הבינוניים ובעיקר המקושרים לסוכנים טובים, הפכה את היצע השחקנים האטרקטיבים הזמינים, עבור קבוצות ליגת העל, לקטן מאוד. העזיבה שלהם מביאה את מרבית בעלי הקבוצות להחתים את השחקנים שנשארו בישראל על חוזים מנופחים וארוכי טווח, שלא תמיד תואמים את יכולתם המקצועית.

המשכורות המופרזות והמעמד הגבוה שלהם הופך אותם לכוכבים בעיני עצמם, האוהדים והתקשורת, ועקב כך, הם מרשים לעצמם להתבטא נגד המועדון, ובעיקר נגד המאמן. ההיסטוריה מלמדת שבתרחיש הכי גרוע הם ייענשו, יישבו ביציע או ישלמו קנס של כמה אלפי שקלים על התבטאויותיהם. אז מה? עדיין חשבון הבנק שלהם יתפח בעשרות אלפי שקלים, דולרים או יורו מדי חודש.

נשלח לחופשה שממנה התבקש לא לחזור. מוטי איווניר (מימין) ואלירן עטר
 

ברוב הסוגיות בהן המאמן מתעמת עם הכוכב, הפוסק הסופי הוא הבעלים. עכשיו חישבו, מה עדיף - לשלם לשחקן משכורת כדי שיישב ביציע או לפטר את המאמן ולשלם לו פיצויים שלא יפגעו בצורה משמעותית בקופת המועדון? החשבון פשוט. מספיק לבחון שוב את פיטורי איווניר כדי להסביר אותו: יום לפני פיטוריו התעמת איווניר עם האריס מדוניאנין, הקשר הבוסני של הקבוצה, ואחד המשתכרים הגבוהים ביותר במכבי תל אביב. בתום ההפסד להפועל חיפה כינה מדוניאנין את מאמנו "ליצן" בחדר ההלבשה מול שאר השחקנים והצוות המקצועי.

ההשלכות לא איחרו להגיע. יום לאחר מכן נקנס מדוניאנין ב-15,000 דולר ונשלח לחופשה של עשרה ימים (המועדון קרא לזה "השעיה מכל פעילות"). ואיווניר? גם הוא נשלח ל"חופשה" שממנה התבקש על ידי בעלי המועדון, מיץ' גולדהאר, לא לחזור. אגב, חלק מהעיתונאים תלה באיווניר את האשמה במצב אליו נקלע מול שחקניו. "הוא מאמן צעיר וחסר ניסיון בקבוצות גדולות, ולכן הוא לא יודע לשלוט בחדר ההלבשה", היו כאלו שטענו. אבל איווניר לא לבד. דרור קשטן פוטר מאימון הפועל תל אביב מסיבה דומה.

נראה שמאמן הכדורגל הישראלי המבוגר ביותר, זה לא שחשש להיכנס לעימותים עם "כוכבים" רבים בעבר, עשה זאת גם העונה עם שחקניו סלים טועמה ואביחי ידין, ותפקד בהפועל יותר כגננת מאשר כמאמן. נראה שטועמה וידין לא היו מרוצים ממעמדם, גובה חוזיהם ותפקודם הטקטי על המגרש, וזה ניכר ביכולתם המקצועית. קשטן ניסה להחזירם לתלם בדרכו שלו, והתוצאה? אלי טביב, בעלי הקבוצה, פיטר אותו. השחקנים? ממשיכים לשחק כרגיל.

פעמים רבות בתקשורת הספורט דורשים מאנשי הכדורגל ללמוד מקצוענות מהמועדונים באירופה. אז למה לא ללמוד מהגדול מכולם? במהלך עונת 2002/03, כאשר דיוויד בקהאם, אז הקפטן הכוכב של מנצ'סטר יונייטד, התעמת עם מאמנו, אלכס פרגוסון, זה הסתיים בזריקת נעל של האחרון על בקהאם, שעזב את הקבוצה עונה לאחר מכן. פרגוסון המשיך לכהן כמאמן הקבוצה, וכעת נמצא בעיצומה של עונתו ה-25.

אומנם אינני מצפה שאיווניר, קשטן ושאר עמיתיהם בליגת העל יזרקו חפצים או מוצרי הנעלה על שחקניהם. אך אני כן מצפה מהם לשמור על כבודם ומעמדם כסמכות המקצועית הבלעדית בקבוצותיהם, גם במחיר של פיטורים. כשזה יקרה, תהיה משמעות אמיתית למשפט האלמותי, שלעיתים שגור בפיהם של חלק מבעלי המועדונים בכדורגל הישראלי: "מעמד המאמן חזק ויציב".

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©