הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שר המלחמה
 
אלי ישי מייחס את הניצחונות וההפסדים של צה"ל לרמת האמונה של לוחמיו. רותם זיידלר מתקוממת
מאת רותם זיידלר | 23.01.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


"המסדר יכתיף את נשקו, הכתף שק". מדי שנה, בה' באייר, אני עומדת בבית העלמין הצבאי בראשון לציון בגאון וביראת כבוד, לזכרו של רמי עזר, אחיו של סבי אותו לא היכרתי, שנהרג במלחמת יום הכיפורים. כשנשמעות היריות של החיילים המצוחצחים והמדוגמים העומדים על הבימה אני מתמלאת בתחושות מהולות בעצב של התרגשות, שייכות, ובלי כל צל של ספק - גם פטריוטיות.

אביו של רמי היה שמש בבית הכנסת בטבריה, ונהג לבלות שם את רוב זמנו בתפילה. הוא היה אדם מאמין ורחב לב, אשר התמיד לשמור מצוות. כל האחים והאחיות של סבי התאספו בבית הוריהם לקידוש של ערב שבת, בבוקר הלכו להתפלל בבית הכנסת, ובמוצאי השבת חזרו לביתם. כפי הנראה, תפילותיו של סבא רבא שלי לא הועילו, ולא הצליחו להציל את בנו העשירי מאש המלחמה. רמי, זכרונו לברכה, גויס לנח"ל בספטמבר 1968, והועבר בהמשך לחיל השריון, שם הוסמך כנהג טנק. בשנת 1973, עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים, גויס למילואים ונשלח לרמת הגולן, שם נפגע הטנק שלו והוא נהרג. שבע שנים לאחר המלחמה, גויס אלי ישי לחיל השריון ושירת כטנקיסט.

ישי, כיום סגן ראש ממשלת ישראל, יו"ר ש"ס ושר הפנים, ערך שבוע שעבר השוואה בין מלחמת ששת הימים לבין מלחמת לבנון השנייה, והעריך את האירועים כהצלחה או כישלון. ישי גרס כי אבן הראשה לניצחון בקרב היא האמונה באלוהים. היגיון בריא. בהשוואה שערך לא בחל בשימוש בעובדות מספריות: "במלחמת ששת הימים, כל מדינות ערב נלחמו נגד עם ישראל. על כל חייל יהודי היו לפחות מאות חיילים, אם לא אלפים. על כל טנק, מאות טנקים. על כל מטוס, מאות מטוסים". אולם במלחמת לבנון השנייה נלחמנו "רק באלפיים חזבאלונים". רק אני מבחינה כאן בנימה מזלזלת?

בהתנצלותו לא היתה טיפת צער, רק סוג של כסת"ח
תצלום : דו"צ. תצלום לובי: עירא אברמוב

בהשוואתו העלה ישי את ההשערה כי "במלחמת ששת הימים כל יהודי שהלך לקרב הרים את העיניים לבורא עולם", ואילו במלחמת לבנון השנייה פעלנו בהנעת "כוחי ועוצם ידי". משמע, לבנון השנייה הייתה כוחנית בלבד ונטולת דחיפה רוחנית. מכאן הסיק כי בששת הימים המפתח לניצחון היה התפילה, ועל כן בלבנון השנייה נחלנו כישלון. אומנם עשיתי רק ארבע יחידות במתמטיקה, אבל גם אני יכולה לחשב שישי היה זאטוט בן חמש כשפרצה מלחמת ששת הימים. צריך להיות לפחות גאון, כדי לערוך מחקר המנתח את כמות הלוחמים המאמינים והמתפללים.

עמדתו של ישי פגעה בפלח גדול בחברה הישראלית, שכולל את המשפחות השכולות, אך התנצלותו בערוץ 2 שברה אפילו את שיא השיאים שהוא עצמו קבע. ישי הגיע לאולפן מצויד בספר תנ"ך, כאילו בו ימצא את התשובה לשאלה כיצד ייחלץ מהבוץ אליו הכניס את עצמו. הוא התגונן בפני עודד בן-עמי וטען כי התקשורת בחרה לעשות שימוש במשפטים מסוימים, ובכך סילפה את כוונתו. הדבר יכול להתברר כנכון, אולם אינני רואה באף סדר שונה של המשפטים שאמר משהו קביל. לכן מצחיק או אולי עצוב להגיד שהדבר הבולט בהתנצלותו הוא שאין בה טיפת צער אלא רק סוג של כסת"ח. ואם התורה שלנו הינה המפתח לנצחונות, כפי שהקיש, מה יגידו כל אותם הלוחמים הלא יהודים בצה"ל? אני בספק שתפילה לאלוהים שלא שלהם תסייע בלחימה.

נסו להיזכר ביום הראשון שלכם בצבא, שם קיבלתם פנקס קטן ובו כתובה רוח צה"ל. הצורך בגילויי אמונה ותפילה לא מצוי בין ערכי הקוד האתי. איש באמונתו יחיה. באשר לנצחונות, אני משערת כי אין מתכון בטוח, אבל הם בטח לא יושגו בלי אסטרטגיה, נחישות ותעוזה. ואין להחלטתו האינדיבידואלית של החייל אם לשאת תפילה או לא השלכה מוכחת על התוצאה הסופית בשטח.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©