הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עושים שכונה
 
בזבוזי כספים וירידה ברמה המקצועית של ליגת העל בכדורגל הם תוצאה של מערכת סקאוטינג לקויה אחר שחקנים זרים. רק עבודת שטח מאומצת, ולא צפייה בדיסקים, תציל את המצב
מאת אבי עמש | 28.01.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

בכדורגל הישראלי לא מייחסים לתחום גילוי הכשרונות - הסקאוטינג, מספיק חשיבות. העונה זה נראה בבירור בירידה המשמעותית באיכות שחקני הכדורגל הזרים המשחקים בליגת העל. ככה זה כשלא מתייחסים לתחום בצורה רצינית ומקצוענית, ובמקום לצפות ולבחון מקרוב שחקנים זרים פוטנציאלים לחיזוק, מסתפקים לרוב בישראל בצפייה בכישוריהם בקלטות וידאו או בדיסקים.

בניגוד לשנות ה-90, בעשור האחרון, עם השקעתם של אוליגרכים בקבוצות  הכדורגל במדינות מזרח אירופה, שחקנים איכותיים ממדינות אלו אינם מגיעים לישראל כבעבר אלא נשארים בליגות האם שלהם. במקום, נוחתים בישראל כדורגלנים אפורים מבחינה מקצועית, רובם ממדינות אפריקה ודרום אמריקה, וחבל. השקעה בסקאוטינג יכולה להחזיר עטרה ליושנה.

סקאוטינג הוא תורה שלמה, שמקבלת את הכבוד הראוי לה בשאר העולם, בו  מתייחסים אליה בצורה רצינית וראויה: בחינת יכולת השחקנים באמצעות צפייה ישירה בתוך אצטדיונים, ומפגש עימם במשך תקופה בטרם החתמתם בקבוצה. כך למשל עשו בקבוצת קייזרסלאוטרן הגרמנית לפני החתמתו של הישראלי איתי שכטר, כאשר עקבו אחריו במשך שנה בטרם החתימו אותו על חוזה. עם זאת, בענפי הספורט בכלל ובכדורגל בפרט בישראל, היחס לתחום מתנהל ברובו בצורה די שכונתית.

סקאוטינג טוב בענף הכדורגל נעשה על ידי בעל מקצוע שיש לו יכולת לקלוט במהירות ובדיוק יכולות מקצועיות של שחקנים. הוא יודע להבחין אם השחקן מתאים לקבוצה ממנה מגיע הסקאוט או לא. בחינת השחקן נעשית על ידי כמה פרמטרים, ביניהם ההיבט הפיזי בו מתמקדים באחוזי משקל, יכולת אתלטית, מהירות ורמת הטכניקה בבעיטה, בכדרור ובנגיחה.

ההשקעה בסקאוטר משתלמת בטווח הרחוק. סאנצ'ס. תצלום : Flickr, Globovision
תצלום לובי : מתוך האתר הרשמי של מכבי חיפה

בהיבט הטקטי הסקאוטר בוחן את השחקן בעמידתו על המגרש, בחזרתו מעמדת הקישור או ההתקפה להגנה, במשמעת הקבוצתית, בסגירה אלכסונית, בתנועה נכונה ללא כדור, בקריאת סיטואציות תוך כדי המשחק ובהבנתן. אבל לא רק בהיבט המקצועי נבחן שחקן הכדורגל אלא גם בהתאמתו למרקם האנושי של הקבוצה שעוקבת אחריו. מערכת סקאוטינג בריאה ונכונה עובדת 12 חודשים בשנה, גם במהלך פגרה ממשחקי ליגה סדירה. כי סקאוטר עוקב אחרי אימונים ומשוחח עם השחקנים, עם מאמניהם ועם בעלי ומנהלי הקבוצות שלהם, כלומר, עם כל מי שאפשר לדלות ממנו מידע על השחקן.

בדרך העבודה הזו ניתן לפתור בעיות ולמלא את מקומם של שחקנים שעוזבים לקבוצות אחרות. ולא כמו שקורה בהווה במכבי חיפה. כשחלוץ הקבוצה, ולדימיר דבאלישווילי, עזב לפולניה ורשה, ומחליף ראוי לא נראה באופק. אם הייתה מתנהלת שם מערכת סקאוטינג נכונה, היו לפחות שלושה מועמדים זרים או ישראלים להחליפו. בליגת העל קיימים לא מעט מקרים של אי התאמת אופיו של השחקן לקבוצה אליה מגיע, בעיקר עקב בחינה לא מושלמת של אופי ומצב נפשי. דברים אלו לא ניתן לבדוק באמצעות צפייה בקלטות וידאו ודיסקים או באמצעות מינוי מנהל ספורטיבי שיעקוב אחר שחקנים, כמו שרוצים לעשות במכבי תל אביב.

מערכת הסקאוטינג של קבוצות ליגת העל בישראל חייבת להשתנות. בכל קבוצה בליגת העל צריכה להיות השקעה בתוכנית סקאוטינג נכונה, בראשה יעמוד סקאוטר במשרה מלאה או בשירותיו של סקאוטר מחברות המספקות את השירות, ומכינות דו"חות מפורטים על מגוון שחקנים מכל העולם. זה ישתלם בטווח הרחוק, ויחסוך בהוצאות מיותרות על החלפות שחקנים שלא נבדקה התאמתם, מהם לעיתים קשה להשתחרר בהמשך.

סקאוטינג נכון זו הדרך של ליגת העל להתקדם מקצועית, בין אם בחיזוק הקבוצות בעזרת שחקנים איכותיים ובין אם ברכישת שחקנים זרים צעירים איכותיים במחירים נמוכים, השבחתם ומכירתם לקבוצות טובות יותר בעולם במחירים גבוהים. בדיוק כמו שעשו באודניזה האיטלקית. שם רכשו שחקנים צעירים בעלי פוטנציאל במחירים סבירים כמו כריסטיאן זאפטה, ג'והן אילנר ואלכסיס סאנצ'ס, השביחו אותם והרוויחו מהם כספית (51 מיליון דולר) כשמכרו אותם במחירים גבוהים לויאריאל הספרדית, נאפולי האיטלקית וברצלונה הספרדית בהתאמה, ומקצועית כשאת העונה שעברה סיימו במקום הרביעי בסרייה א' והשתתפו במוקדמות ליגת האלופות. 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
3 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. טור מעולה
עומרי 03.02.2012
 
 
2. אחלה טור תותח
יוני 03.02.2012
 
 
3. ממש נכון
אסף 04.02.2012
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©