הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כורתים את הענף
 
מתן יציב מצפה שמבקר שופטי הכדורסל, סמי בכר, נגדו הוגש כתב אישום על העלמות מס, יודח מיד מתפקידו. גם השופט ירון זריף צריך לפרוש, לפחות עד שיתבררו החשדות נגדו בגין אותה עבירה
מאת מתן יציב | 16.02.2012
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

מאיר טפירו, אחד מגדולי הכדורסלנים בישראל, לעולם לא ישכח את הלילה של ה-31 במאי 2007. אז, הכול היה מוכן לזכייה הראשונה של הפועל ירושלים באליפות. טפירו, באחת מעונות השיא שלו, היה בלתי ניתן לעצירה, והרגיש שהוא סוף סוף עושה היסטוריה ולוקח את צלחת האליפות ממכבי תל אביב לאחר 14 שנות "שלטון" רצופות.

הפועל ירושלים כבר הובילה ב-13 נקודות הפרש במחצית השנייה, עד שהתחילה החזרה של הצהובים למשחק, בזכותו של לא אחר מאשר השופט סמי בכר. זה התחיל בשריקה שלו לעבירה חמישית מפוקפקת לחובתו של טפירו, הודות לכביכול הצגה של קפטן מכבי תל אביב אז, דריק שארפ. ההמשך זכור לכולם: שחקני הפועל ירושלים ללא המנהיג שלהם, איבדו שליטה על המשחק, שהסתיים בניצחון צהוב נוסף. את הבכי והתחנונים של טפירו לעבר בכר אף אוהד כדורסל לא ישכח.

בפברואר בעונה לאחר מכן (2007/08), שוב נפגשו ביניהן מכבי תל אביב והפועל ירושלים. הפעם, במעמד גמר גביע המדינה. בפתיחת הרבע הרביעי הובילה מכבי תל אביב ב-18 נקודות הפרש, אך שיפוט חד צדדי, כביכול, של השופטים ספי שמש וגילי עובד, שינה את התמונה. השיא הגיע בדקה האחרונה של המשחק עם שריקת עבירת תוקף מאוד מפוקפקת לשחקן מכבי תל אביב, וויל ביינום, שהחזירה את הפועל ירושלים למשחק שהסתיים בזכייה שנייה ברציפות שלה בגביע המדינה. באותו ערב, נראה שציבור אוהדי הכדורסל בישראל הרהר מעט במושג חשבונאות.

הוא לעולם לא ישכח את ה-31 במאי 2007. מאיר טפירו (בכחול) וליאור אליהו
תצלומים: אתר מינהלת הליגה


כשנה וחצי לאחר מכן, ה-19 באוקטובר 2009, התאבד מנהל מכבי תל אביב בכדורסל, מוני פנאן. מותו הביא לחשיפה של "בנק פנאן", בנק השקעות מחתרתי אותו ניהל. בנק, בו קיים חשד שגם שופטי כדורסל היו מושקעים, כשאחד מאותם חשודים הוא לא אחר מאשר בכר. כן, מי ששפט את גמר הפיינל פור של עונת 2006/07 בין מכבי תל אביב להפועל ירושלים.

בכר, אגב, הודה במסגרת החקירות בהעלמת מיסים בסך של מאות אלפי שקלים ממשכורות שקיבל על שיפוט משחקים בינלאומיים, והפקיד אותם בחשבון בנק שפתח ביוון, בגין עבירה זו הוגש נגדו כתב אישום.
שופט נוסף ששמו עלה בנשימה אחת עם "בנק פנאן" הוא ירון זריף. אומנם, הוא לא שפט במשחקים המפוקפקים לכאורה בין מכבי תל אביב להפועל ירושלים בעונות 2006/07 ו-2007/08, אך עם התפוצצות הפרשה גם הוא נחקר בחשד להעלמות מס לא קטנות ושוחרר לביתו בתנאים מגבילים של ערבויות על סך מאות אלפי שקלים.

כעת, כשעונת הכדורסל 2011/2012 נמצאת בשיאה נראה שההיסטוריה חוזרת בדמות תצוגות שיפוט מפוקפקות במשחקי ליגת העל. האוהדים והנהלת מכבי ראשון לציון יספרו, לכל מי שרק ירצה לשמוע, שהם לא מבינים מדוע פריצת אנשי הספסל והקהל של אליצור אשקלון לפרקט, שנייה וחצי לסיום המשחק ביניהן במחזור השישי, לא זיכתה אותם בניצחון טכני, או לפחות בעבירה טכנית.

גם אוהדי הפועל חולון, עדיין, לא מצליחים להבין מדוע אותו זריף החליט להתנכל, כביכול, לקבוצה האהובה שלהם בשני משחקים העונה בגני תקווה, נגד מ.כ הבקעה, ובמשחק נוסף נגד מכבי ראשון לציון, בהחלטות שיפוט מעוררות מחלוקת.
ולכן, על בכר ללכת עכשיו הביתה! ורצוי שגם זריף לא ישפוט לפחות עד שהחשדות שקיימות נגדו יבוטלו. כי בקצב הזה, כל עוד הם ממשיכים לכהן בתפקידם אמינות שיפוט הכדורסל בליגת העל בישראל תידרדר, ומשם קצרה הדרך לקריסת הענף. 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©