הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
דרושה: פריצת דרך
 
שירה יצחקי חושבת שהצעת חוק הזנות מעידה על פחד משינויים, ומציעה לאזור אומץ ולמסד את המקצוע העתיק בעולם
מאת שירה יצחקי | 21.02.2012
 


>>>  העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

במסגרת שיעור אזרחות בכיתה ט', ביקרתי במשכן הכנסת. ראיתי איך נראה המבנה מבחוץ, הסתובבתי במסדרונות, ואפילו העפתי מבט חטוף באולם המליאה. למרות זאת, בכל פעם שאני מנסה לדמיין את המקום, עוברות בראשי תמונות של מסדרונות מלאים בקליפות בננה, ארגזי חול בכל פינה, חדרי ישיבות מקושטים בשטיחים פרסיים ובמרכזם שולחן ארוך שעליו עומדת בובה ענקית של קוף המכה במצילתיים וצוחק עלינו.

מדי יום, ממש מתחת לאף שלנו, נשים מוכות, נאנסות, נחטפות מביתן ומולדתן ואפילו נרצחות. ישנה עלייה חדה בשיעור הנדבקים במחלות מין, ערכי החברה שלנו מתפוררים והופכים לאבק והגברים המשלמים עבור שירותי מין, שניתנים לרוב על ידי נשים שעושות זאת בעל כורחן, מצטיירים כחלאות אדם שלא יכולים לשלוט בעצמם.

לכאורה, הפתרון היחיד שנראה הגיוני ומתאים למצב הוא להפוך אותם לפושעים, בתקווה שהפחד ממערכת המשפט האימתנית של ישראל יגרום להם לא לשלם עבור שירותי מין. כך נגיע לאחרית הימים ונציל את החברה, כשהנשים האומללות ייצאו בבת אחת ממעגל האלימות, ישכחו את בן המשפחה שליטף אותן בלילה, וינטשו את הרחובות לטובת לימודים אקדמיים במיטב האוניברסיטאות. החברה תשתקם מהיסוד, ומין יהיה שמור רק לאנשים נשואים המעוניינים להתרבות.

העסקאות לא תתבצענה ברחובות או בדירות מטונפות אלא במקומות מפוקחים
תצלום: מורן חלפון. תצלום לובי : רונית כהן

אבל הבעיה העיקרית היא שזנות איננה כלל הבעיה ומעולם גם לא הייתה. זו זכותם של כל אישה או גבר לעשות ככל העולה על רוחם כמעט בגוף שלהם. בעולם העובד על פי עיקרון של היצע וביקוש, כל עוד שני הצדדים שקולים בדעתם, אחראים למעשיהם ומסכימים לעיסקה - אין כמעט שום סיבה לראות את העניין כלא חוקי. אך כשמדובר בתחום אפור ולא ממוסד, הקלות הבלתי נסבלת בה אפשר לנצל אנשים בתעשייה כל כך רווחית ופרוצה, מביאה עימה גורמים עברייניים המשתלטים על השוק. לכן, הפתרון היעיל ביותר יהיה מיסוד תעשיית הזנות. כך הנשים יצטרכו לעבור בדיקות תקופתיות, הלקוחות יחויבו להשתמש באמצעי מניעה, והעסקאות לא תתבצענה ברחובות או בדירות מטונפות אלא במקומות מסודרים, מפוקחים ונורמטיביים.

מעבר לכך, תעשיית הזנות הישראלית מגלגלת בשנה בין שניים לחמישה מיליארד שקלים. הפיכתה לממוסדת צפויה להכניס לקופת המדינה דרך מס הכנסה לפחות חצי מיליארד שקלים בשנה, לא כולל דמי ביטוח לאומי ומס בריאות. ובמדינה בה לא חסרות בעיות רציניות הדורשות טיפול ותקציב, כל סכום כסף שנכנס לקופה נחשב למבורך.
אך הבעיה האמיתית היא לא סחר בנשים, אלימות נגד נשים, התמכרות לסמים או רצח של זונות. מתחת לפני השטח מסתתר פחד ליצור שינוי חברתי אמיתי, גם אם הוא עשוי לפתור בעיות שנויות במחלוקת. כי אז הסכר ייפרץ והציבור עלול לבוא בדרישה שיפתרו משברים נוספים, ובכנסת לא רוצים שזה יקרה. הרי לא בשביל זה חבריה הלכו להיות נציגי ציבור.

הפכנו לרפובליקת בננות בה תמיד יש מישהו שדואג לטאטא כל בעיה שצצה מתחת לשטיח הפרסי בחדר הישיבות, ולכסות במשהו שרק עושה קולות של פתרון, בזמן שהיתר עומדים בפינת החדר וטומנים ראשם בחול. וגם כשמישהו חושב לפעול באמת ולומר משהו אחר, הקוף הגדול עם המצלתיים דואג להסיח את תשומת ליבו לעניין הרבה פחות חשוב. נמאס שצוחקים עלינו. לכל בעיה יש פתרון, ומאלה יש לנו המון. לעומת זאת, חברי כנסת שמוכנים לפתור אותן - בדיוק אזלו מהמלאי.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. למסד
הכרכום 27.03.2012
 
למסד?
שירה 31.03.2012
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©