הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שר רק בשבילי
 
יואב כהן מעמיק את קשריו עם לאונרד כהן עם צאת אלבומו החדש Old Ideas, ומרגיש איך המרחק ביניהם הולך ומתקצר
מאת יואב כהן | 29.02.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

למרות ש-Old Ideas הוא אלבום האולפן ה-12 של לאונרד כהן, נדמה שלא הרבה השתנה אצל הזמר בעל הקול העמוק והייחודי. הנושאים שבהם עסק במרבית הקריירה שלו, דת ואהבה, הם חלק גם מהאלבום החדש. אומנם את רוב השירים הוא יותר מדבר מאשר שר, אך עדיין נדמה שכל עוד קולו הוא זה הנשמע, אף פעם לא יימאס להקשיב לו.

לאלבום החדש שלו חיכיתי בציפייה גדולה מאז שראיתי אותו בהופעה בישראל. למעשה, בה גיליתי את הגדולה האמיתית שלו - היכולת לגרום למאזין להרגיש שהוא שר רק בשבילו, ולהיות חלק מהזרם המרכזי בצורה הכי לא מיינסטרימית שיכולה להיות. לא קל, בהתחשב בתנאים של המקום. מי שביקר באצטדיון רמת גן, מכיר היטב את תחושת הניכור בעת הישיבה ביציע. האקוסטיקה נוראית, וההרגשה היא שהמרחק בין הצופה למתרחש על כר הדשא הוא כמו המרחק בין תל אביב לאילת.

כהן הוכיח לי ב-2009 שבאצטדיון הלאומי אפשר להרגיש אחרת. לאחר 15 שנה שנעדר מהבימות, הוא יצא לסיבוב הופעות שכלל הופעה בישראל שנה לאחר מכן. בהופעה הוא הוכיח שגם לאחר כל השנים הללו, עדיין יש בו אנרגיות הקיימות בזמר צעיר. האלבום החדש שלו כולל עשרה שירים, ונפתח עם Going Home שמשאיר טעם של עוד. המילים של כהן גורמות למאזין לחוות - הרגשה של חזרה הביתה, למקום טוב יותר. בדרכו המתוחכמת אך המובנת, כהן שר על הצורך להוריד מסכות כשנמצאים בבית, ולהיות כנים עם הקרובים אלינו.

מי שביקר באצטדיון רמת גן מכיר היטב את תחושת הניכור כשיושבים ביציע. כהן בהופעה
תצלום: Flickr, Aaron, לובי: Flickr, Dena Flows

שיר אחר, שראוי להיחשב לאחד הטובים ביותר שנכתבו על ידו הוא Show Me The Place, שמספר על חשיבותו של החופש, על התבגרות והערכה לחיים, ומתייחס לצורך הבלתי נמנע להאמין בהשגחה עליונה. גם Amen עוסק באמונה, והוא ממחיש את יכולת הכתיבה המדהימה של כהן, שמצד אחד מביע את אמונתו באל, ומצד שני מעביר ביקורת על חלק ממעשיו.

המסקנה מהאלבום היא שכהן הוא כמו יין שרק משתבח עם השנים. אם דרך האזנה לשיר האהבה המדהים Anyhow, שכאילו נלקח מסרט רומנטי משנות ה-50 או ל-Lullaby שבהתחלה נדמה שנכתב כעוד שיר ערש משעמם אך בהמשך הופך למושך ומעניין כשהוא חושף את הפגיעות שנוצרת בעקבות האהבה. עבור מי שכבר מכיר את שיריו של כהן, האלבום הוא תאווה לאוזניים. למי שעדיין לא נחשף אליו ורוצה ליהנות מערב שקט עם בן או בת הזוג, מומלץ להאזין למלודיות עם כוס יין.

כשברפרטואר שלו 12 אלבומי אולפן הכוללים, בין השאר, להיטים כגון Dance Me To The End Of Love, Hallelujah, Ain't No Cure For Love ו- EverybodyKnows מקומו של הזמר בן ה-77 מובטח לא רק בהיכל התהילה של הרוק'נרול אלא בזה של המוסיקה בכלל. האלבום החדש מחזק את התחושה שכבר הייתה קיימת, שכהן עושה את מה שהוא יודע לעשות בצורה הטובה ביותר - מוסיקה.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©