הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כתם שמסרב לרדת
 
ההתרגשות וההכנות המאסיביות של אוהדי הפועל חולון בכדורסל לקראת חצי גמר גביע המדינה, והיחס השלילי שקיבלו מהמשטרה ומהאיגוד עוד לפני הג'אמפ הראשון, מעידים שמדובר בסטיגמה
מאת מתן יציב | 01.03.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

הגרלת משחקי חצי הגמר של גביע המדינה בכדורסל משודרת בשידור ישיר. אוהד מושבע של הפועל חולון ישב מול מסך הטלוויזיה עם בקשה אחת קטנה - רק לא לפגוש את מכבי תל אביב. אך התפילות לא עזרו, וההמשך ידוע. הצהובים הדיחו את חולוניה, והניפו גביע שלושה ימים לאחר מכן. האוהד נשאר עם הזיכרונות מהכנות ומהתרגשות של חודש ימים לקראת המעמד, שירדו לטמיון כמו בכל פעם בארבע השנים האחרונות.

מיד לאחר ההגרלה התחילו הדיונים בין אוהדי הפועל חולון בפייסבוק ובטלפון. לא נשאר זמן רב עד שהם יגיעו לאחת הבימות הגדולות ביותר של הספורט הישראלי ויפגשו בה את האלופה הנצחית - מכבי תל אביב, וצריך להתכונן במרץ. הם ידעו שכדי לנצח את המשחק הזה הם חייבים לעודד במלוא כוחם בשביל לתת לקבוצה הרגשה ביתית בהיכל נוקיה. ההכנות היו בשיאן. האוהדים נפגשו בסופי שבוע על מנת להכין את התפאורה המושלמת, שכללה שלטים, בלונים ודגלים. כרטיסים ניקנו ונמכרו במכירה מוקדמת לאוהדים על ידי חברי ארגון האוהדים - ה"קוזה נוסטרה", בקופה של אולם הפחים בחולון. הכול נעשה בשביל לתמוך בקבוצה בדרך הטובה ביותר למעמד הנכסף.

חודש שלם של ציפייה והתרגשות התנקז לערב אחד, 40 דקות של משחק כדורסל שבסופן הוכרע מי העולה לגמר גביע המדינה. אומנם זו לא הפעם הראשונה שהקבוצה הגיעה למעמד גדול, ובעונת 2007/08 היא זכתה באליפות וב- 2008/09 בגביע, אך ההתרגשות חוזרת על עצמה. למרות שמבחינה מקצועית ההבדלים בין שחקני מכבי תל אביב לאלו של הפועל חולון ניכרו כבר מתחילת המשחק, ומעשית, הפועל חולון הפסידה אותו אחרי 25 דקות בלבד, ההתרגשות התנפצה עוד לפני הג'אמפ הראשון.

מקצועית, הפועל חולון הפסידה למכבי תל אביב כבר אחרי 25 דקות. מורן רוט
תצלומים: יואב מלכה ואתר מנהלת הליגה

זה התחיל עם הקשיים בנתינת אישורים, שלבסוף גם לא ניתנו, לאוהדי הפועל חולון להכניס שלטים גדולים ואביזרי עידוד משמעותיים אחרים על ידי הנהלת היכל נוקיה, איגוד הכדורסל ומשטרת ישראל, והמשיך בחומת המאבטחים המיותרת שעמדה ביציעים 1-2, וחצצה בין האוהדים לפרקט. אה כן, והייתה גם אלימות שהפעילו המאבטחים ללא סיבה כלפי האוהדים. יחס שנובע, כנראה, מסטיגמה רעה וכבר לא נכונה עליהם. זאת לעומת המצב הפסטורלי שנראה בצד השני של ההיכל. שם אוהדי מכבי תל אביב עמדו על הגדר, תלו שלטים גדולים רבים ותופפו בתופים.

נשאלת השאלה האם ההתרגשות של אוהדי הפועל חולון קיימת גם אצל אוהדי מכבי תל אביב? האם גם הם ישבו מול הטלוויזיה כדי לראות את מי תזמן להם ההגרלה, עמלו במשך חודש והתרגשו לקראת מעמד חצי הגמר? האם גם להם מנפצים את ההרגשה? התשובה לשאלה התקבלה במשחק עצמו: 3,000 אוהדי הפועל חולון מילאו עד אפס מקום את היציעים שהוקצו להם בהיכל, עמדו על רגליהם לאורך כל המשחק, ולא הפסיקו לעודד, לעומת אוהדי מכבי תל אביב, שביציעים שלהם נראו לא מעט כיסאות ריקים, כשהם מחולקים לשני מחנות - המחנה שמעודד, והמחנה שיושב ורואה עוד משחק כדורסל בניחותא. מאבטחים? סדרנים? הם עמדו רק בכניסה ליציע של האוהדים הצהובים. בשביל לאבטח, אתם יודעים.

בהפועל חולון, קבוצה שבה זכייה בתואר נחשבת להישג חסר תקדים, השמחה  היא  הרבה יותר מרגשת ועוצמתית מזו של אוהדי קבוצה שבכל שנה זוכה בתואר. קשה לתאר במילים את התחושה בקרב קהל אוהדי הקבוצה באותו ערב של זכייה באליפות ההיסטורית במאי 2008, או בערב הזכייה בגביע בפברואר 2009. השמחות היו אמיתיות, טהורות ונקיות, ולא תחושת הקלה של עמידה בעוד מטלה מרשימת המטלות השנתית.

האוהד שצפה בהגרלה, התכונן חודש שלם לחצי הגמר, וצפה במשחק מאותו יציע בו חצצו מאבטחים אלימים בינו לבין הפרקט - הוא אני. לא פעם נתקלתי בשאלה מדוע אני אוהד את הפועל חולון. לא ברור לאנשים מה הטעם לאהוד קבוצת כדורסל, כשברור שבסוף השנה תהיה זו מכבי תל אביב שתזכה בכל התארים. התשובה שלי היא שכאשר מגיע ההישג, כאשר מגיע הניצחון הקשה אני חווה שמחה שאוהד של מכבי תל אביב לא יבין לעולם.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
4 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. כל מילה בסלע
מיטל 03.03.2012
 
 
2. חולניה
ג'וני 03.03.2012
 
 
3. ללא ספק
שיר 03.03.2012
 
 
4. הפועל ירושלים
or 03.05.2012
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©