הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רומנטי זה כבר לא יהיה
 
עילם מילוא ואליאור פרילייך לא נכנעים לפרצי האהבה והנוסטלגיה העולים מחזרתם של הכדורגלנים תיירי הנרי ופול סקולס לליגה האנגלית. ככה זה כשיש ריח חזק של שיווק באוויר
מאת עילם מילוא | 06.03.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


חזרתם של שחקני הכדורגל תיירי הנרי הצרפתי ופול סקולס האנגלי, לקבוצות הליגה האנגלית - ארסנל ומנצ'סטר יונייטד היא סקסית, רומנטית ומושכת את ההמונים למגרשים. אבל לא נראה שמדובר רק בסיבה מקצועית אלא בעיקר במהלך שיווקי מתוחכם, שכל בעל מועדון כדורגל באירופה היה מוכן לבצע למען אוהדיו ובעיקר עבור קופת המועדון.

הנרי וסקולס הם הרבה יותר מאשר שני כדורגלנים. בגלל שחקנים לוחמים כאלו הקהל נהנה להגיע ליציעים בהמוניו. אין אוהד אחד של ארסנל שלא זוכר את יכולותיו של החלוץ הצרפתי, שבזמן תקופת השיא שלו בקבוצה נחשב בעיני רבים לשחקן הטוב בעולם, כשהוא עדיין מוביל את טבלת מלכי השערים שלה מכול הזמנים. באולד טראפורד הסיפור שונה. סקולס מעולם לא היה בשורה אחת עם השחקנים הסקסיים ביותר בכדורגל העולמי, אולם נראה שעבור אוהדי היונייטד הוא יישאר אחד הסמלים הבלתים מעורערים. ולו רק בגלל העונות בהן הוביל את הקבוצה לזכייה באליפויות, ביניהן הטרבל ההיסטורי - אליפות וגביע אנגליה ואליפות אירופה בעונת 1998/1999.

השניים לא נמצאים בשיא הקריירה שלהם - הנרי (34) הגיע מקבוצת ה"ניו יורק רד בולס" בליגה האמריקאית, וסקולס (37) חזר למשחק פעיל לאחר שהודיע כבר על פרישה בקיץ. אבל נראה שהמאמנים הוותיקים של ארסנל והיונייטד, ארסן ונגר ואלכס פרגוסון, לא קיבלו אותם בחזרה ללא סיבה. בעונה עגומה של הקבוצות, הם חשבו בעיקר על דרך להציל אותן, וכל האמצעים כשרים. הרי הנרי וסקולס מהווים דוגמה אישית ומודל לחיקוי, ולא רק בגלל תרומתם המקצועית על הדשא.

יכול לתת תפוקה יותר טובה מפול סקולס. דארן באר פלטשר (משמאל)
תצלומים: Flickr, Gordon Flood Flickr, AtilaTheHun

למרות הרומנטיקה בחזרת השניים למגרשי אנגליה, נשאלת השאלה אם שתי הקבוצות לא היו צריכות להתחזק בשחקנים טובים יותר, שנמצאים בשיא הקריירה, על מנת לשפר עמדות ולהשיג תארים, במיוחד בעונה בה שחקני היונייטד, שהודחו מליגת האלופות בשלב הבתים, רואים את יריבתם העירונית, מנצ'סטר סיטי, משתלטת על ראשות הטבלה, ושחקני ארסנל שוב מציגים יכולת בינונית מינוס. החזרת הנרי וסקולס היא פעולת הסוואה קלאסית למצבן המקצועי העגום של שתי הקבוצות. האוהדים מתרפקים על חזרת הכוכבים הביתה, ותקשורת הספורט מאדירה את מסורת הכדורגל של הקבוצות האנגליות ומכבדת את שחקניה ואוהדיה. אבל בינתיים שתי הקבוצות דורכות במקום מבחינה מקצועית, ועובדה זו נדחקת הצידה.


בטווח הקצר, נראה שהמהלך הצליח. הנרי וסקולס הפיחו חיים בקבוצותיהם כשחזרו, והאוהדים, התקשורת וחובבי הכדורגל בעולם תמכו ופירגנו. אך מה עם הטווח הארוך? האם פרגוסון יודע ששחקנים כמו מייקל קאריק, אנדרסון ודארן באר פלטשר, שמשחקים בעמדה של סקולס, יכולים לתת תפוקה טובה יותר משלו? לגבי הנרי הטווח הרחוק אפילו לא רלוונטי, החלוץ המושאל אמור לחזור לבעוט בליגה האמריקאית, למרות שלא ידוע מתי יעשה זאת, אולי בסוף הפגרה שלה או בסוף העונה בליגה האנגלית.

קל להיסחף בגלי הנוסטלגיה והרומנטיקה הרגעיים שהשניים יצרו בחזרתם, אך התעלמות מכך שעולם הכדורגל כיום הוא ציני, ושמהלכי הקבוצות נעשים משיקולים כלכליים מתוחכמים, שווה להטמנת ראשינו בחול. בינתיים, מהבחינה המקצועית, ההימור הצליח רק לגבי הנרי, שכבש כבר בבכורה המחודשת שלו במשחק הגביע נגד לידס יונייטד, ולא אכזב בכל פעם שנכנס כמחליף.

כשארסנל תסיים את העונה, ככל הנראה רק עם מאבק על כרטיס הכניסה לליגת האלופות, והנרי ימסור ד"ש מהאמפייר סטייט בילדינג בניו יורק, לאוהדים אולי תהיה חולצה חדשה עם המספר 12 מודפס על גבה, אבל לא רק. יהיו להם גם טענות על דשדוש הקבוצה בבינוניות, כפי שהיה לפני שהכוכב הצרפתי חזר. ולגבי סקולס? עד לתום העונה הוא אולי יצליח להזכיר את הניצוצות שהקהל כה התגעגע אליהם, אבל בסופה נראה שיתלה את הנעליים שלו בחזרה. רומנטי זה כבר לא יהיה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©