הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
התבלבלת, פוטין עוד לא כאן
 
התקשורת חייבת לתת לציבור את כל המידע על תקיפה אפשרית באיראן, ובמיוחד את מה שהוא לא אוהב או רוצה לשמוע. קארין פלוטניק עונה לעומרי חייק
מאת קארין רחמין | 09.03.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


סוריה נמצאת בצד השני של הגבול, השנה היא 2012 וולדימיר פוטין עדיין לא עומד כאן בראש המדינה. ואת זה עומרי חייק, אני כותבת כי נדמה לי שהתבלבלת בדרך. אם אתה עומד על צדקתך ומאמין שזו הדרך הנכונה, אז תרשה לי לשאול אם לדעתך במדינה דמוקרטית המושתתת על ערכים של חופש הביטוי וחופש העיתונות, ראוי שיוסתר מהציבור מידע כלשהו? ואם כן, איך זה עולה בקנה אחד עם השקיפות המתחייבת במשטר כזה?

טעות נפוצה לחשוב שמדובר בזכות הציבור לדעת, אך למען האמת אין זו זכותו אלא חובתו. תפקידה של התקשורת הוא לתת לציבור את כל המידע שדרוש לו, ואם היא תסתיר ממנו פיסת מידע כלשהי, ולו הזניחה ביותר, הרי שהיא נכשלת בתפקידה. זוהי חובתה להסביר מהי כמות האורניום הנדרשת לבניית ראש נפץ, ומהי מידת ההרס שיכולה לזרוע מתקפה שכזאת. וכמו כן, לדווח על כל נתיבי התקיפה האפשריים של צה''ל, ולפרט כיצד תיראה מתקפת נגד ומה היא תכלול.

אומנם מדובר במידע שזורע בהלה ומשרת את האינטרס של האויב, אך מה בדבר האינטרס שלנו כאזרחים? על אחת כמה וכמה כשאנו נהיה אלה שנישא בתוצאות התקיפה, במידה שאכן תתרחש. מדיניות עמימות הגרעין בה נוקטת ישראל, נועדה להבטיח את שלומנו ולהגן עלינו מפני השמדה, אך באורח פלא רק מסכנת את הביטחון שלנו. לכן, מישהו חייב לספר לציבור מה תהיינה ההשלכות האמיתיות של תקיפה כזו, וכאן באה לידי ביטוי אחריותה של התקשורת.

המטוס נחת בטהראן, נראה לי שאתה יכול לרדת
תצלום : דובר צה"ל

לישראלי הממוצע, הפטריוט, אוהב המדינה והשבוי בקסמיו של צה"ל, אין כל בעיה שנתקוף באיראן. הרי אין מה לדאוג לכאורה, יש לנו את הצבא הכי חזק בעולם ואף אחד לא יכול להביס אותו. יש ברשותנו את הטייסים הכי מיומנים, הנשק הכי מתקדם וגם בדיוק את מה שיש לאיראנים, רק יותר גדול (על פי פרסומים זרים, כמובן). חוץ מזה, מי שמאמין לא מפחד, לא ככה? לכן, סביר להניח שאזרחים רבים יסכימו עם דעותיך. כנראה בשל העובדה שמרביתם מעדיפים לא לדעת. הרי למה להם לאמץ את המוח ולהיכנס לסוגיות עמוקות מדי? שמישהו אחר יתעסק בזה, בשביל מה הם שמו פתק בקלפי? תן להם לראות את השלג בירושלים ואת עמוד הפייסבוק החדש של נשיא המדינה שמעון פרס. יותר מזה הם בטח לא צריכים.

ובכלל, איך ניתן לקבוע מה הציבור צריך לדעת ומה לא? מי האדם שמתוקף תפקידו לומר לכלי התקשורת "עד כאן חברים, הפעם הגזמתם"? האמירה לפיה הדיון סביב הסוגייה האיראנית צריך להיות סגור ולהתקיים בחדרי חדרים, מעידה על בורות מוחלטת בנוגע לתפקידה העיקרי של התקשורת במדינה דמוקרטית. כמו כן, ההנחה הזו היא ניסיון מיותר ומגוחך לסתימת פיות, בעידן בו הגבולות כמעט טושטשו לחלוטין, הכל פרוץ והשליטה על המידע היא על סף של הבלתי אפשרי.

ואם לרגע חשבתי שאולי אתה צודק, הצלחת להפתיע אותי. באופן מעט פרדוקסלי, נקודת השיא שלך, היא גם זו שלי. תוכניות בידור אכן נועדו להפגת מתחים, אך מה פסול בכאלה שבנוסף לחיוך שהן מעלות על פנינו גם מעבירות מסר וביקורת על הנעשה? בין אם מדובר בביקורת על השלטון או עלינו כחברה. ואם גם סאטירה אסורה בעינייך, וגם שם צריך לברור את המילים טרם הן יוצאות מהפה, אז כל שנותר לי הוא לברך אותך ולומר "בוקר טוב איראן", המטוס נחת בטהראן, נראה לי שאתה יכול לרדת.

______

דברים שהשתיקה יפה להם - עומרי חייק חושב שהסיקור התקשורתי הנרחב סביב האיום האיראני מוגזם, ואף תורם למורל של האויב

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. את צודקת
איראן זה כאן 20.03.2012
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©