הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הדרבי לא לפני הכל
 
הצלחת מכבי תל אביב בכדורגל לאורך זמן לא צריכה להיות קשורה לניצחון על הפועל תל אביב, שהביא שמחה רגעית עבור האוהדים. רק התנהלות מקצועית תחזיר את התארים והכבוד למועדון
מאת אליאור פרייליך | 14.03.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

לאוהדי מכבי תל אביב בכדורגל נמאס. כמעט ארבע שנים, מאז ה-9 במרץ 2008, הם לא חוו ניצחון בדרבי על הפועל תל אביב. זה תמיד נראה כך: שחקני מכבי תל אביב מציגים יכולת טובה נגד קבוצות קטנות ובתקשורת וביציעי בלומפילד יש רחשים על כך שהפעם זה יקרה, שמלווים בפתגמים בלויים קרי "רק תביאו את הדרבי" ו"דרבי לפני תארים". האוהדים כאילו משכנעים את עצמם שניצחון במשחק בודד ימחק את כל השנים האחרונות, הרצופות בכישלונות. הם לא מבינים שניצחון בדרבי, כמו זה שהגיע בסיבוב השני של עונת 2011/12, לא מהווה מדד להצלחה ולזכייה באליפות.

הקללה שרובצת, כביכול, על מכבי תל אביב במשחקי הדרבי בשנים האחרונות אינה תופעה חד פעמית. מדובר בסימפטום למצב הקשה אליו הגיעה הקבוצה הבוגרת מבחינה מקצועית ומנטאלית. סימפטום שגרם לאוהדי הקבוצה לחוות אכזבה וייאוש שהופנו כלפי שחקני הקבוצה הבוגרת ולא לגורמים חיצוניים. הרי, מתי הצליחה מכבי תל אביב לנצח משחק בעל חשיבות, כזה שקובע זכייה בתארים או מהווה הישג מההיבט הספורטיבי? למעט הניצחון על פנאתינייקוס היוונית, שהושג בתחילת העונה, ובעקבותיו ההעפלה לשלב הבתים של הליגה האירופאית, קשה להיזכר במשחקים נוספים. לעומתם, אוהדי הפועל תל אביב איבדו כל צלם אנוש אחרי הדרבי השני העונה כשתרגמו את ההפסד להתפרעות אלימה וחריגה שהופנתה כלפי בעלי הקבוצה השנוא, אלי טביב.

בכל פעם שהקבוצה הבוגרת משחקת נגד הפועל תל אביב או מכבי חיפה, הפערים המקצועיים, ובעיקר המנטאליים עצומים. הרי, קבוצות אלה מתאפיינות בעיקר בעמידה בלחצים, מכיוון שהם מקבלים, ברוב המקרים, גיבוי והכוונה מנטאלית ממאמניהם ומהנהלותיהם. התוצאה? גם בתקופות יותר חלשות של הקבוצות, הן הצליחו לנצח משחקים מכריעים, לצבור נקודות ולזכות בתארים. לעומתן, כמה פעמים מכבי תל אביב הגיעה למשחקים מול שתי קבוצות אלה כשהשחקנים שלה נראו טוב יותר או מועמדים בטוחים לניצחון? אמנם לא הרבה, אבל גם כשהמצב היה כזה, המציאות טפחה לנו, האוהדים, בפנים, וכל פעם הבנו שאנחנו פשוט פחות טובים.

לא יקנו מנויים בכל מחיר, ולא יגיעו באלפים למשחקי החוץ. אוהדי מכבי תל אביב
תצלומים: ניר קידר, באדיבות האתר הרשמי מכבי תל אביב


כיום, מכבי תל אביב היא צל של המועדון המפואר בין עונות 1995/96- 1991/92, כשבארון המועדון הונחו שני גביעים ושלוש צלחות אליפויות. התארים שהגיעו מאז - שני גביעים רצופים בעונות 2000/01, 2001/02 ו-2004/05, אליפות בעונת 2002/03 והשתתפות בשלב הבתים של ליגת האלופות בעונת 2004/05 - הושגו באופן מקרי. תוצאה של התעלויות בודדות, שלא בישרו על דרך של עבודה נכונה והישגים לאורך זמן. הדוגמה הטובה ביותר לכך היא הזכייה באליפות תחת המאמן ניר קלינגר: במקום ליצור המשכיות, כחודשיים לאחר מכן הגיעה פרשת נמני - בנין והמחנאות שהוכיחה את הריקבון הפנימי ששרר בקבוצה. האליפות נשכחה מהר, והבעיות צפו על פני השטח כמו הביוב ביום גשום במתחם האימונים של המועדון בקריית שלום.

הבעלים העשירים שרכשו את המועדון בשנים האחרונות - אלכס שניידר ומיץ' גולדהאר - סיפקו לאוהדים תקווה להווה ועתיד טובים יותר. הארנק נפתח, ומיטב השחקנים הזמינים הטובים ביותר – כמו ברק יצחקי, האריס מדוניאנין, ואלירן עטר - חתמו בקבוצה הבוגרת. אולם גם הם נשאבו לבינוניות הבלתי נסבלת שמאפיינת את מכבי תל אביב ב-16 השנים האחרונות. אותה בינוניות שמתארת את המצב האבסורדי בו אחד המועדונים העשירים ביותר בישראל עם מספר האוהדים הגדול ביותר, לא מרתיעה כיום גם את הפועל "ניר" רמת השרון.

הניצחון בדרבי השני של העונה היה ודאי משאלת ליבו הגדולה ביותר של בעל הבית גולדהאר. הוא הרי יודע שסיכויים רבים ששמחת האוהדים במקרה כזה יכולה להשכיח את העובדה שהניהול הנוכחי במועדון, שהוא נמצא בראשו, כושל בכל קנה מידה: אין שדרה ניהולית (יושב ראש, מנכ"ל) אין מאמן לעונה הבאה, ויש תחושה שהיד רכה כלפי שחקנים המתנהגים כפי שעולה על רוחם, ומתבטאים נגד המועדון (מישהו אמר מדוניאנין?).

ניצחונה של מכבי תל אביב בדרבי לא משנה את המציאות. אסור לאוהדים ואני ביניהם, לתת לעצמנו ולגולדהאר את הסיפוק הזה שמורגש אחרי ניצחון במשחק ברמה הזו. עלינו להמשיך לדרוש ממנו מקצועיות והשקעה במועדון, לא רק כספית אלא גם ניהולית ומשמעתית. לפחות כפי שהוא עושה בעסקיו האחרים בקנדה. ההתנהגות שלנו, לאחר משחקי הדרבי, צריכה להיות המודל להמשך ההתנהלות שלנו מול המועדון: לתמוך, לעודד ובעיקר להסתכל איך אנחנו יכולים להשתפר, ומה גולדהאר צריך לעשות כדי להחזיר את מכבי תל אביב לקדמת הבמה.

יתר על כן, עלינו להזכיר לו שלא בכל מחיר נקנה מינויים ונגיע באלפים למשחקי חוץ, ושאנחנו מצפים שהקבוצה הבוגרת תצליח לאורך שנים ולא במשחקים בודדים. רק כך נוכל לחזור לימים הגדולים בהם ניצחון בדרבי היה עניין פורמאלי עבור המועדון והאוהדים והיווה עוד צעד בדרך לאליפות.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©