הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הקץ לחוצפה
 
מתן יציב שמח על ביטול חוק טל ומאמין שזה רק צעד אחד בדרך לשוויון ונגד כפייה דתית בישראל
מאת מתן יציב | 18.03.2012
 


>>> 
העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

הוא תמיד ייזכר עבורי כחוק שנוי במחלוקת שמעולם לא הבנתי את מטרותיו, את התועלת שבו ואת פשר הפטור משירות צבאי לו זכאים תלמידי הישיבות. לכן ההחלטה על ביטול חוק טל באוגוסט הקרוב, מסתמנת כצודקת ומשמחת מאוד. האפליה בין אזרחים בני 18 שמתגייסים לשירות צבאי, לבין אלה שממשיכים ללמוד, לא יכולה להימשך.

ב-1999, הקים ראש הממשלה אז, אהוד ברק, את ועדת טל במטרה לפתור את בעייתם של תלמידי הישיבות המבקשים פטור משירות צבאי. הוועדה הציעה פתרון יצירתי, לפיו בני הישיבות יוכלו לדחות את שירותם הצבאי עד גיל 22 לטובת המשך לימודים, בזמן שיתר בני גילם יעברו טירונות ומסלולי הכשרה, על מנת לשמור על ביטחון המדינה. הרעיון היה שבגיל 22 תלמידי הישיבות יתגייסו לשירות צבאי קצר בתנאים מיוחדים שיוצעו רק להם. שלוש שנים מאוחר יותר החוק עבר בכנסת, אך כבר ב-2005, החלו להעלות טענות כי החוק נכשל ולא השיג את מטרותיו וכי הוא פוגע בכבוד האדם של אלו שכן משרתים בצה"ל.

כמי שגדל במשפחה ציונית, כבר מגיל צעיר ידעתי שכשאגיע לגיל 18, אתגייס לצה"ל ואפיק מהשירות הצבאי שלי את המיטב. ולכן גם כשעמדה בפניי האפשרות לשרת כספורטאי פעיל, דחיתי את ההצעה לטובת שירות צבאי מלא ביחידה 8200 של חיל המודיעין. כי עם כל הכבוד לאהבה שלי לספורט, ויתור על שירות צבאי מלא, מעולם לא בא בחשבון עבורי. וזו הסיבה שאני כל כך מתקשה להבין מאיפה קבוצת חרדים לא קטנה שואבת את החוצפה לדרוש פטור משירות צבאי, ועוד להצדיק זאת באמצעות טענה מגוחכת לפיה לימודי התורה והתפילות הם ששומרים על ביטחון המדינה, ולאו דווקא חיילי צה"ל.

נראה שמחזורי הגיוס של אוגוסט הקרוב ילוו בבלאגן גדול בלשכות הגיוס
תצלום: Flickr, Reuven Rosenberg | לובי: דובר צה"ל

המוטו שלי הוא "איש באמונתו יחיה", ולכן אין לי שום בעיה עם החרדים ואמונותיהם, אבל לא ייתכן שהיא תביא לאפליה ולפגיעה בזכויותיהם של אנשים שמאמינים פחות או לא מאמינים כלל. שכן, זה לא משנה אם מדובר בחילוני, מסורתי או חרדי - כל אדם שאינו נמצא במצב גופני, כלכלי או משפחתי המונע ממנו להתגייס לשירות צבאי מלא, צריך לתרום למאמץ המדיני. אף סיבה לא מספיק טובה לכך שבזמן שאחד משרת בצה"ל - אחר ימשיך בלימודיו.

אין ספק שההחלטה על ביטול חוק טל תגרום לזעקה גדולה בקיץ הקרוב, ואני צופה כי מחזורי הגיוס של אוגוסט ילוו בבלאגן גדול בלשכות הגיוס. שכן, רק בודדים מאותה אוכלוסייה שניצלה את חוק טל, אכן יתגייסו לצה"ל לפי חוק, בעוד שרבים מהם ימשיכו בלימודים תוך התעלמות מוחלטת מצווי הגיוס וכל זאת, בתמיכה מלאה של הרבנים המנחים אותם.

אני מלא הערכה לשופטי בית המשפט העליון שהחליטו לבטל את החוק. הגיע הזמן שהאוכלוסייה החרדית תעמוד באותן דרישות של יתר האזרחים במדינה, בין אם מדובר בשירות צבאי מלא או במימון הישיבות הביטול מהווה את יריית הפתיחה של המירוץ לשוויון בישראל, ואולי אף יהיה התרופה הראשונית נגד הכפייה הדתית שהולכת ומתגברת לאחרונה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
3 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. זה נכון, אבל...
אלי כהן 20.03.2012
 
שטויות
מתן - כותב הטור 24.03.2012
 
 
2. כל כך נכון...
יעלי 17.04.2012
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©