הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עד האוהל הבא
 
המפגש של מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2 עם מנהיגי המחאה החברתית בכנס "המהפכה תשודר בטלוויזיה?" הוביל לדיון לוהט ולהאשמות הדדיות. מי צודק? התשובה - בקיץ
מאת ירון פריז | 18.03.2012
 

>>>
 
העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

ספק אם באי כנס "המהפכה תשודר בטלוויזיה?" ציפו לחזות בעימות מרתק בין איש טלוויזיה בכיר לבין נציגי מנהיגות המחאה החברתית שהייתה כאן בקיץ 2011. הכנס החל בהרצאה מעניינת של פרופ' לאנס סטרייט, חוקר תקשורת בכיר מאוניברסיטת פורדהם. פרופ' סטרייט הביא את הרקע למחאת "וול סטריט" שהחלה בספטמבר האחרון, והרעידה את ארצות הברית. הוא דיבר בעיקר על הסיקור שקיבלה המחאה בטלוויזיה האמריקאית, וסיפק חומר למחשבה על ההבדלים בהתנהלות התקשורת והמפגינים כאן ושם.

ההרצאה עברה בשקט מוחלט באולם ולא בישרה על הבאות.
חלקו השני של הכנס הבטיח רב שיח מגוון. דפנה מאור מ- The Marker הביאה נתונים על אופן הסיקור של מחאות חברתיות בעולם. אחריה דיבר יואב פרידור, מנכ"ל חברת בזילה, שסיפק נתונים אינטרנטיים מקומיים מהשנה האחרונה. הוא קבע שאדי המחאה נמצאים כל הזמן באוויר ובקרוב מאוד היא תתפוצץ מחדש, כשמי שצריכים יהיו לתת את הטון הם הסטודנטים.

ד"ר דליה לירן אלפר, מבית הספר לתקשורת של המכללה למינהל, דיברה על מחקר שערכה ובו בחנה את דמות האישה כמנהיגת מחאה והתייחסות התקשורת והחברה אליה על ידי ניתוח דמותה של דפני ליף. היא הצביעה על שינוי מגמה בשיח התקשורתי הקשור לאישה כמנהיגה, ובניגוד לעבר היא קיבלה התייחסות אוהדת.
אך את הדרמה האמיתית סיפקו אבי וייס, מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2, ומולו ארד אקיקוס ורועי נוימן, נציגי תנועת המחאה. העימות בין הצדדים הגיע לטונים גבוהים, העלה את מפלס העצבים גם בחלקים בקהל והביא לכך שאפילו המנחה, ד"ר דן ערב, התקשה להשתלט על המהומה.

"שידרתם רק את ההופעות ולא את הנאומים, ככה תמכתם בנו?" נוימן, אקיקוס ווייס
תצלום : מורן חלפון

השאלות המרכזיות שנידונו בכנס היו מדוע המחאה החברתית שהייתה כאן בקיץ האחרון דעכה, והאם תהיה לה תקומה בקיץ הקרוב?
וייס טען שאין שום סיכוי, המחאה כפי שהייתה מתה ולא תוכל להוציא שוב מאות אלפים לרחובות. ואף לא רבבות או אלפים. הוא האשים בכך את מנהיגי המחאה, שבשלב מסוים לטענתו עלה להם השתן למקומות הלא נכונים. וייס טען שאינטריגות פנימיות בתוך המנהיגות כמו מאבקים על זמן מסך ועל מי יתראיין בתקשורת, הביאו לחורבן המהפכה המיוחלת. "הם הפכו לבני אדם בשלב מסוים", הוא גורס בהתייחסו לקרבות האגו, שהניעו את המנהיגים כשהבייבי שלהם עלה לכותרות.

וייס המשיך לחבוט. הוא הפנה טענות קשות כלפי ראשי המחאה על הסגנון המאוד לא ממלכתי, באמצעותו פנו לראשי המדינה, והזכיר איך ליף וחבריה הסירו את כפפות הפוליטיקלי קורקט המתבקשות ו"ביזו את ראש הממשלה וחלק משריו במסיבות עיתונאים בשידור חי אל מול עשרות צלמים וכתבים ומאות אלפי צופים בבתים". בכך הם פגעו, לדעתו, בעיקר בעצמם ובכוחם בציבור. הם הפכו לפחות לגיטימיים בעיני חלקים נרחבים בעם.

אותם מנהיגי מחאה התקשו לשכנע את הציבור בטוהר כוונותיהם, והביאו אט אט לדעיכה של תנועת המחאה ולמותה בקול ענות חלושה. הם אומנם התחילו טוב ובהחלט יירשמו בין דפי ההיסטוריה כמי שהניעו את קולם, אך בסופו של דבר לא הצליחו להביא את השינוי המיוחל. דברים אלה של וייס יצרו התלהטות. לא בכדי ניגש וייס בסיום דבריו לנציגי המחאה וטפח להם על השכם, במה שנראה כמו התנצלות על הדברים הבוטים שהופנו כלפיהם.

לאקיקוס הייתה תשובה מוכנה בדמות סטטיסטיקות המוכיחות, לטענתו, כי המחאה מתבשלת על אדים גבוהים, ולא ירחק היום והיא תפרוץ במלוא הקיטור. נוימן הכחיש את דבריו של וייס, וטען שכדובר הנהגת המחאה מעולם לא הרים טלפון למערכות תקשורת בבקשה שתראיין נציג שלהם. הם כלל לא התעניינו ביחסי ציבור ופרסום אישי. לראיה, ההצעות הרבות לקמפיינים שליף ואיציק שמולי קיבלו עד היום ודחו על הסף. לדבריו, לרגע לא היה מדובר במאבק פרסונלי של אדם אחד או שניים שחשבו שהמחאה שייכת להם. הוא הטיח בווייס האשמות על כך שהעסקים שלו, כלומר של הטייקונים שהערוץ בו הוא עובד נמצא בידיהם, נפגעו מהתנהלות מנהיגי המחאה, ולכן הוא וחבריו המתוסכלים מפילים את האחריות על ראשי המחאה.  

גם גולדה מאיר אמרה שהפנתרים השחורים לא נחמדים. רועי נוימן ואבי וייס
תצלום : מורן חלפון

"איפה אתם הייתם? הודות לכם אזרחים במדינה לא מבינים מה המשמעות של חוק ההסדרים! התקשורת כבר ממש לא ממלאת את תפקידה ככלב השמירה של הדמוקרטיה. אתם מכתיבים את דעת הקהל. אל תעצמו עיניים. תחקרו!", המשיך נוימן להטיח בווייס. הוא האשים את ערוץ 2 בכך שהפך לעבד של הטייקונים, ערוץ שעסוק אך ורק בשימור הרייטינג ובסימום העם. נוימן גרס כי זאת האג'נדה המניעה את הקברניטים, כולל את וייס.

"שלמה ארצי ואייל גולן הגיעו בשביל החשיפה, רק כך גרמנו לכם לשדר את העצרות. וגם כששידרתם, זה היה רק את החלק של ההופעות ולא את הנאומים. ככה נתתם לנו כוח?! ככה תמכתם בנו?" נוימן המשיך בנאום חוצב להבות וזכה למחיאות כפיים רמות מהקהל. בתגובה לדברי וייס על הסגנון הבוטה של ליף כלפי נתניהו, הביע אקיקוס דעה חריפה: "נתניהו איבד את זכותו לממלכתיות. אנחנו לא מוכנים לכבד יותר אנשים שמתייחסים אלינו כך. גם גולדה מאיר אמרה שהפנתרים השחורים לא נחמדים. אנחנו נזיז את השיטה הכלכלית פה. זה מה שיהיה - איתך או בלעדיך!", דפק אקיקוס על השולחן והפנה את דבריו לווייס.

וייס הגיב בציניות שעוררה גיחוך בקהל על ההאשמות כלפיו, כאילו הוא אחד האשמים בכישלון המהפכה, ובמצבו העגום של מעמד הביניים. "הענקנו למחאה זמני פריים טיים מרכזיים במשך חודש וחצי. מדובר בכיסוי שיא חסר תקדים. פתחנו מהדורות מרכזיות עם הידיעות של מחאת הקוטג', כשזאת עוד הייתה בחיתוליה. אני חושב שזה קצת עזר לכם, רק קצת!", גער וייס בנציגי המחאה. היה חשוב לו להדגיש שהטיפול במחאת הקוטג' נעשה על אף שבעלי טרה ושטראוס מחזיקים חלקים בבעלות של זכייניות ערוץ 2 "באמת שניסינו, לא הלך". אבי וייס רצה להמשיך לדבר. גם נוימן היה להוט להגיב לדבריו האחרונים,  אך בשלב הזה ד"ר ערב החליט לכבות את הלהבות ולסיים את הכנס בעודו בועט. שני הצדדים נפרדו בלחיצות ידיים כידידים, אך נראה שלא לאורך זמן.

הדיון עורר מאוד את הקהל באולם. לעיתים על ידי התרעמות ובמקרים אחרים במחיאות כפיים סוערות. אחוז גדול הביע תמיכה נחרצת במנהיגי המחאה, ולא אהב את דברי וייס. הקיץ הקרוב צפוי להיות מעניין, גם בגזרת התקשורת. הזירה מחכה לאוהלים חדשים. אין ספק, המשך יבוא.

_______


הכנס "המהפכה תשודר בטלוויזיה?" התקיים ב-14 במרץ 2012, בביה"ס לתקשורת, המסלול האקדמי המכללה למינהל בראשון לציון.


השתתפו : 

> פרופ' לאנס סטרייט - חוקר תקשורת באוניברסיטת פורדהם
> ד"ר דליה לירן-אלפר - ביה"ס לתקשורת המכללה למינהל
> אבי וייס - מנכ"ל חברת חדשות ערוץ 2
> דפנה מאור - עורכת כלכלה עולמית ב-TheMarker
> ארד אקיקוס - מנהל המדיה במטה המחאה החברתית
> רועי נוימן - דובר המחאה החברתית
> יואב פרידור - מנכ"ל בזילה, ניתור וניתוח תוכן אינטרנטי

הנחה : 

> ד"ר דן ערב - ביה"ס לתקשורת המכללה למינהל

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. עד האוהל הבא?...
גלעד 25.03.2012
 
 
2. תפקידה של התקשורת אינו לעזור לאף אחד
יוסי 16.04.2012
 
 
 
עוד בנושא זה
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©