הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
נכס צאן ברזל
 
עומרי חייק חושב שהצלחתה של ישראל בסבב הלחימה האחרון בדרום היא בזכות "כיפת ברזל", ולכן הוא קורא לא לחסוך בתקציב ולרכוש עוד מערכות
מאת עומרי חייק | 25.03.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

את סבב ההסלמה האחרון בדרום אפשר לסכם בניצחון, אך לא מוחלט. שכן, אירועי הימים האחרונים היו רק נקודה זעירה ולא משמעותית במיוחד, לאורך המאבק הממושך ברצועת עזה. בעוד הגרסה הפלשתינית עוסקת בהגנה על העם הפלשיתיני מפני חיסולים ותקיפות ועל הזכות לומר את המילה האחרונה באמצעות פצצות מרגמות ורקטות שנורו גם אחרי שהושגה הרגיעה. הגרסה הישראלית קצת יותר מורכבת: יש כאלה שמדברים על חיסול שאולי סיכל פיגוע, יירוטי גראדים שייתכן שמנעו הרג אזרחים ישראלים, חוסן של העורף ופגיעה סלקטיבית במחבלים. ומנגד, תושבי הדרום שמדברים על סיוט מתמשך, בהלה אינסופית, מערכת חינוך מושבתת, ילדים שאזעקת "צבע אדום" נצרבה עמוק בזיכרונם ועל מדינה שחיה תחת טרור, ולא ידעה שקט מהיום בו הוקמה.

מה שאינו מוטל בספק הוא יכולתה של מערכת "כיפת ברזל", שעל פי נתוני צה"ל עמדה במבחן מאסיבי יותר מבעבר, והוכיחה את יכולתה ליירט כמות גדולה יחסית של ראשי נפץ בזמן מצומצם. מדובר בנכס אסטרטגי שעשוי להיות שובר השוויון במשוואת ההרתעה האסימטרית בין צה''ל, שאמנם חזק יותר אך מוגבל, לבין ארגוני טרור חדורי מוטיבציה ומשוחררי כל רסן.

אסור לזלזל בדרגת החופש שהמערכת מעניקה, כשם שאסור לנצל אותה לרעה
תצלום : דובר צה"ל

סביר להניח, כי ככל שהמערכת תשתכלל וביצועיה ישתפרו, כך היא תעניק למקבלי ההחלטות חופש פעולה ומרחב תמרון רחב יותר. אך נשאלת השאלה אם אותה תחושה שאפשר בקלות רבה יותר לאשר פעולה צבאית, נכונה ומוצדקת בהכרח? לכאורה, המחיר בצד שלנו יהיה נמוך יותר נוכח הביצועים של המערכת המשופרת, אך אי אפשר להתעלם ממצוקתם של תושבי הדרום. אסור לזלזל בדרגת החופש שהיא מעניקה, כשם שאסור לנצל אותה לרעה. גם לשיבוש חייהם של מאות אלפי אזרחים, החיים באזור המאוים, יש חשיבות גדולה.

בישראל ובעזה ינצלו את הרגיעה הזמנית כדי לתחקר את אירועי הימים האחרונים, ולהפיק מהם לקחים לקראת הסיבוב הבא. בעזה כנראה יפעלו לחידוש המלאי של אמצעי הלחימה, ויעבדו בבמשמרות נוספות על פסי הייצור, ובעיקר יחפשו דרך להתמודד עם המחסום שמציבה בפניהם "כיפת ברזל". בישראל, לעומת זאת, יהפכו סוללת יירוט נוספת למבצעית (רביעית במספר) וינסו לאגור מחדש מידע שיאפשר פגיעה אקטיבית במחסנים של אמצעי לחימה ובחוליות השיגור, וסגירת מעגלים מהירים של מודיעין-אש. כלומר, קבלת מידע אמין ומדויק על אזור שפגיעה בו תהיה משמעותית ליכולות הביצוע של האויב. הפעולות הללו תתבצענה במקביל, ובידיעה ברורה של שני הצדדים כי השקט ששורר הוא רגעי ועלול להסתיים בקרוב, בין אם כתוצאה מסיכול ממוקד נוסף או חידוש פעולות הטרור.

מהסבב האחרון עולה מסקנה אחת הכרחית: הצטיידות ב"כיפת ברזל" צריכה להיות עדיפה על פני דברים אחרים. ואם יש סיבה כלשהי שבישראל מסופקים מהסבב האחרון - הרי שהתשובה נעוצה בביצועי המערכת. לכן, מערכת הביטחון צריכה להפסיק לאיים שלא יהיו סוללות נוספות במקרה של קיצוץ בתקציב. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צריך לקבוע חד משמעית ש"כיפת ברזל" כמו אמצעי הגנה אחרים, הם מחוץ לוויכוח התקציבי. שכן, אם נרצה וגם אם לא - אלה פניה של המלחמה העתידית, שככל הנראה תוכרע באמצעות מיגון אקטיבי ופסיבי, הרבה יותר מאשר על ידי כוחות מסתערים.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©