הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לראות כדורסל איכותי
 
סדרת ההצלבה ביורוליג בין מכבי תל אביב לפנאתינייקוס היתה בלתי נשכחת. כדי שהעניין במפעל יימשך לכל אורך העונה, יש לשנות את השיטה הנוכחית המונעת מאינטרסים כלכליים
מאת אליאור פרייליך | 17.04.2012
 


>>> 
העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

אני מקנא בחובבי הכדורסל שלא נמנים על אוהדי קבוצת מכבי תל אביב. למרות שבדרך כלל הם מקנאים בי. כי אני, כאוהד הקבוצה, זוכה לראות מדי עונה את אחד המועדונים המפוארים באירופה נלחם על כל תואר אפשרי, מנצח כמעט תמיד, וגורם לאוהדיו שמחה ונחת באופן עקבי. לאותם חובבי המשחק הייתה הזדמנות לראות שבועיים של כדורסל מעולם אחר או במילים אחרות חמישה משחקים בסדרת ההצלבה של היורוליג בין  מכבי תל אביב  לפנאתינייקוס. הם יכלו, בניגוד אליי ולחבריי, לשבת על הספה, להתרווח ולצפות באחת הסדרות הגדולות ביותר שהיו במפעל בעונות האחרונות.
 
בנוסף, הם לא היו קרובים להתקף לב בסוף המשחקים ולא נאלצו להתפלל בכל פעם שהכדור עזב את ידיו של דיוויד בלו וחבריו. בקיצור- הם פשוט נהנו.
לא ניתן היה לבקש יותר מהסדרה הזו. מהפכים, מהלכים גדולים, שחקנים שייכנסו להיכל התהילה של הכדורסל האירופאי, ושני מאמנים מבריקים ששיחקו ביניהם משחק צדדי של שחמט. רבים לא נתנו למכבי תל אביב סיכוי אפילו לתת קרב הוגן לאלופת אירופה, פנאתינייקוס, אבל שוב הוכח שאין תחליף למסורת, לניסיון ובעיקר ללב ולנשמה.

שתי הקבוצות מספקות יריבות ארוכת שנים, בייחוד בעשור האחרון, שמניבה משחקים בלתי נשכחים. אולם, הסדרה הנוכחית היא הדובדבן שבקצפת, שתיזכר זמן רב, עבורי לפחות. מכאן עולה השאלה: מדוע אין יותר מפגשים כאלו בין קבוצות העילית של הכדורסל האירופאי במהלך העונה.
על השאלה הזו צריכים לענות קברניטי היורוליג. הרי טענות רבות מופנות כלפיהם בשנים האחרונות, ומקורן בשני נושאים מרכזיים: הבדלים תהומיים ברמת המשחק בין הקבוצות הנמצאות בדרג הראשון והשני של המפעל לבין שאר הקבוצות שלא מסוגלות להתקרב לרמתן, ומגיעות אליו דרך שלב המוקדמות. כי לחלקן, כולל מכבי תל אביב, משריינים מקום מראש, ללא קשר לזכייתן באליפות בליגות המקומיות.

הפורמט הבעייתי היטיב עמם העונה. מימין בצהוב: אוחיון, הנדריקס ופניני. במרכז: בלאט
תצלום לובי: ויקיפדיה, אבי קדמי

אולם, מספר הקבוצות שבאמת ראויות לקחת חלק במפעל קטן יותר מאלו המשתתפות בפועל. הסיבה לכך נובעת בעיקר מאינטרסים כלכליים. הנוסחה פשוטה: יותר משחקים מובילים ליותר שידורים, שמובילים ליותר פרסומות וליותר מכירת כרטיסים. חובבי הענף משתעממים, אבל לראשי היורוליג נראה שלא אכפת, העיקר שעוד יורו נכנס לכיס.

סדרה כפי שנראתה בין מכבי תל אביב לפנאתינייקוס מצילה, במובן מסוים, את הכבוד של המפעל, אבל נראה שלאורך זמן השיטה הנוכחית פשוט לא תעבוד, למרות שהיא פועלת לא מעט עונות. תארו לכם איך ייראה המפעל אם תהיינה פחות קבוצות או אם שלב הבתים המייגע הנמשך כחודשיים ומספק משחקי נפל, יקוצר ובמקום שלב ה-טופ 16, יהיה עוד שלב נוק-אאוט של סדרות בנות חמישה משחקים. במקרה כזה לא יהיה צורך לחכות עד סוף העונה בשביל עניין ומתח אלא וההנאה מכדורסל תחרותי ברמה גבוהה תימשך לאורך כל העונה.

כשבוחנים מבחינה מקצועית את העונה האירופאית של מכבי תל אביב, נראה  שהפורמט הבעייתי דווקא היטיב עמה. באופן אובייקטיבי צריך לציין שמקום הקבוצה לא נמצא בצמרת המפעל. כי בכל פעם שהיא שיחקה נגד קבוצה גדולה היא הייתה פחות טובה. כך היה נגד ריאל מדריד, ברצלונה ופנאתינייקוס. לנו כאוהדים, אומנם הנתון הזה לא באמת הפריע, אבל אם רוצים לראות כדורסל איכותי בהיכל נוקיה ובמשחקי החוץ, אוהדי הקבוצה הצהובה ושאר הקבוצות במפעל, צריכים לאורך כל העונה, לעודד את השינוי ולנסות להשפיע כדי שיתממש, גם אם זה יפגע בהכנסותיהן של הקבוצות.

אבל אם נהיה ריאליים, הסיכוי שהשינוי המיוחל יגיע, שווה לזה שטל בורשטיין יוביל את מכבי תל אביב להצלחות בעונות הבאות. נראה שהאטימות המרגיזה של ראשי היורוליג תימשך, והאוהדים יראו כדורסל אמיתי מדי שנה רק מחודש מרץ. בינתיים, לא נשאר אלא להודות לקבוצות כמו מכבי תל אביב ופנאתינייקוס המספקות סיבות להמשיך לאהוב את המשחק, ולהתפלל שנזכה לראות עוד סדרות כאלה בעתיד.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©