הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה שלא רואים משם
 
לדעת יואב כהן, הצעת החוק לפיה תוענק זכות הצבעה לישראלים השוהים בחו"ל היא שגויה ואף מגוחכת. הם הרי לא ירוצו למקלטים
מאת יואב כהן | 25.04.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

הענקת זכות הצבעה לישראלים המתגוררים בחו"ל היא מגוחכת, במקרה הטוב, ועלולה להביא לתוצאות הרסניות. במשרד ראש הממשלה שוקדים בימים אלה על הצעת חוק, לפיה תוענק זכות הצבעה בבחירות לכנסת גם לישראלים השוהים בחו"ל עד השנה הרביעית מאז עזיבתם, בתנאי שיחתמו בנציגות ישראלית על רצונם לשוב לחיות בארץ. הזכות מוגבלת להצבעה אחת. אמנם מדובר בחוק הנהוג במדינות דמוקרטיות רבות (למשל ארצות הברית) אך מאחר שבישראל מספר התושבים קטן יותר, סביר להניח כי השפעת הקולות של תושבי החוץ על התוצאות תהיה גדולה יותר, לטוב ולרע.

הצעת חוק כזו עלולה לפתוח תיבת פנדורה, שתאפשר בקלות זיופים בבחירות. הרי לא בטוח כי אותם אמצעים העומדים לרשותה של המדינה במעקב אחר המצביעים כאן, יכולים לשמש את המפקחים על הבחירות בחו"ל. יתר על כן, מכיוון שההצבעה נעשית בתוך קהילה קטנה ומפוקחת פחות, הרי שהאפשרות לקומבינות ו"ארגזים" מצדם של מקורבים היא גדולה יותר.

ידם של תושבי החוץ הרבה יותר קלה על ההדק
תצלום: Flickr, David King

גם החתימה המחייבת את התושב לחזור לישראל לא ממתיקה את הגלולה, ולמעשה, אינה שווה אפילו את הנייר שעליו היא נכתבת. שכן, לחתום לא עולה כסף, והדרך לעקוף את הסעיף הזה פשוטה עד כדי גיחוך, מכיוון שאין מי שיפקח שאכן אותו תושב יחזור. למען האמת, לא ניתן לצפות מממשלה שבקושי מצליחה לאכוף חוקים פשוטים יותר, לפקח על חזרתם של תושבי החוץ.  ואיזה עונש יחכה להם אם לא ישובו?

גם אם יש ספק לגבי נטייתם של תושבי החוץ ימינה במפה הפוליטית, וההטעיה שעלולה להיווצר בבחירות, הרי שידם הרבה יותר קלה על ההדק - הם לא ייאלצו לרוץ למקלטים במקרה של מלחמה או לשלם מכיסם על עליית מחירי הדלק. במילים אחרות, דברים שרואים מכאן, לא רואים משם, ואותם ישראלים השוהים בחו"ל לעולם לא יוכלו להבין את השלכותיהן של החלטות פוליטיות כאלה ואחרות, מהסיבה הפשוטה - הם לא אלה שסופגים אותן. למרות שאזרחים שעזבו לפני שנים ספורות את הארץ, הם כן בעלי ידע לגבי החברה הישראלית על המורכבות שבה. לא הייתי רוצה שהם ישפיעו על ההחלטה אם לצאת למלחמה מול איראן.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©