הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אכן, גאווה ישראלית
 
כשהתאריך מצריך סיכום, גלעד אגמון חורז קווים לדמותנו
מאת גלעד אגמון | 25.04.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

יש אנשים שמכניסים לנו צבע לחיים, וישנם כאלו שהם סתם צבועים. ישנו הפועל האפור שלא שפר מזלו כסף לרשת, וישנם מצעדי הגאווה בכל צבעי הקשת. ישנו הפנתר הוורוד שעיטר בחיוך ילדות מתוקה, וישנם הפנתרים השחורים שגרמו לגולדה מאיר למועקה. ישנן מהפכות כתומות וישנן מלחמות שחורות. האדום מסמל מחד גיסא אהבה, ומאידך גיסא מלחמה.

אנשים מסוימים רואים בתכלת משהו מרגיע, אך אוהדי הכדורגל של רומא יגידו שזה צבע שצריך להוקיע. כשמדברים על צבעים זה לא שחור או לבן, ולכל אחד מאיתנו יש אסוציאציות בהקשר לכל צבע, אבל לרובנו יש קונוטציה אחת כשמדובר בשילוב של כחול ולבן. מה כל כך מיוחד בו? כנראה שכחול ולבן הוא הצבע שלי. "בהחלט גאווה ישראלית" כך נהגו לצטט בתוכנית הבידור "ארץ נהדרת" את מגיש החדשות עודד בן עמי. האם אותה גאווה באה לידי ביטוי בזכייה של קבוצה ישראלית בגביע אירופה, האם בזכייה של אישים ישראליים בפרס נובל או שמא ברוח הישראלית שמאפשרת את קיום המדינה כבר 64 שנים? אם כך, מהי גאווה ישראלית ומה, בכלל, הפירוש של להיות ישראלי?

להיות ישראלי זה יותר מלאכול כדור פלאפל ששורשיו הם מצריים או לנגב חומוס שמקורו בלבנון. ויש שיאמרו שכדי להרגיש את תחושת הישראליות באופן אינטנסיבי, צריך לשהות זמן מה בחו"ל. שכן, לא סתם התיירים הישראלים תמיד מופתעים מזה שהגויים מזהים אותם ממרחק, ומתפלאים עוד יותר כשהם מזהים זה את זה לפני שמאזינים למוצא פיהם.

לדעת שיש יריבות בין גולני לצנחנים, גם אם היית מש"ק ממטרות בקריה הממודרת
תצלום : יוסי רז, דובר צה"ל. תצלום לובי: מורן חלפון

להיות גבר ישראלי זה לשאול "איפה שירתת בצבא?" ולהוסיף שבתקופה שלך הכל היה אחרת. להיות גבר ישראלי זה לדעת שיש יריבות על גאווה בין גולני לצנחנים, גם אם היית מש"ק ממטרות בקריה הממודרת. להיות גבר ישראלי זה לאהוד את מכבי תל אביב בכדורסל או לסלוד ממנה לחלוטין, כי לגבר הישראלי קשה להיות נייטרלי, והוא חי בשביל ריגוש ביציעים. להיות גבר ישראלי זה להגיד "מה קורה, אחי?" גם לשרת של בית הספר ולהזדהות עם דמותו מ"רמזור" של גורי חפר.

להיות ילד ישראלי זה לאכול ביומולדת חצי פיתה עם חומוס ומלפפון חמוץ. להיות ילד ישראלי זה לאחר לשיעור בפעם המי יודע כמה, ועדיין למחזר את אותו התירוץ. להיות ילד ישראלי זה לתהות אם רמלה ורמאללה הן אותה עיר, ולקרוא את הספר "דירה להשכיר". להיות ילד ישראלי זה לשרוד את סכין המוהל בברית המילה, ואם אתה בן הזקונים, אז לשאול את הקושיות בקריאת ההגדה. להיות ילד ישראלי זה לדעת את ההבדל בין חנוכייה למנורה, ולחטוף מטר של סוכריות בעלייה לתורה.

להיות ישראלי זה לאכול במבה של אסם, ולהתיז על עצמך בדיוטי פרי בושם. להיות ישראלי זה הכול סבבה ואחלה ולהזמין את השכנים לחפלה. זה Hot Water Small Glass ו-"יהודל'ה, תרשום בפנקס". להיות ישראלי זה לקום לצלילי האלטע זאכן החופר, ולעמוד בתור ולקטר. להיות ישראלי זה להיות אח של כולם, וגם נגד העולם. להיות ישראלי זה לצאת לחופשה של "בטן-גב", זה לדבר דוגרי בכל מצב. להיות ישראלי זה להיות סחבק, אוהב וחם והעיקר לא לצאת פראייר מושלם. זה הרבה לבלבל את המוח, וזה לזכור ולא לשכוח. זה נ נח נחמן מאומן, אבל יותר מכל - להיות ישראלי זה להתגאות בכחולבן.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
6 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. להיות ישראלי זה להיות חבר של
נטשה 27.04.2012
 
 
2. להיות ישראלי זה כל הבררה...
דניאל 06.05.2012
 
 
3. חחחחח...
מדלן 07.05.2012
 
 
4. כל כך נכון!
מישהו 07.05.2012
 
 
5. להיות ישראלי...
דוד 10.05.2012
 
 
6. שיר בהשראת התצלום
הדס לאור אשור 01.10.2012
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©