הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קצת פרופורציות
 
למרות שהיכולת המקצועית של עומרי כספי ב-NBA חלשה ביחס לשתי העונות הקודמות, אליאור פרייליך בטוח שלא מדובר בכישלון מקצועי
מאת אליאור פרייליך | 06.05.2012
 


>>> 
העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

קריירה של ספורטאי נמדדת, לעיתים, על פי היכולת האחרונה שלו, כמו האמרה: "אתה טוב כמו המשחק האחרון שלך". אם ננתח את עונתו השלישית של הכדורסלן עומרי כספי ב-NBA על פי גישה זו, המצב שלו לא ורוד במיוחד. או במילה אחת, כישלון. אך אם נתעלם מהקשר הישראלי שמוביל את חובבי הספורט בארץ, כשהם מסקרים את מעלליו בליגת הכדורסל האמריקאית ניתן להבין שלא הייתה ירידה חדה ביכולתו של השחקן ושלא מדובר בכישלון אלא פשוט בחזרה לפרופורציות.

נראה שזו היכולת שכספי יכול להציע ברמות הגבוהות ביותר. חדי העין שמלווים את הקריירה שלו ב-NBA לא הסתנוורו מהעובדה שהוא התחיל את העונה בחמישייה של קבוצתו, קליבלנד קאבלירס. הרי, ב-35 משחקים הוא לא היה על המגרש בדקות המכריעות, וברובם שיחק פחות זמן ממחליפו בעמדה מספר 3, אלונזו ג'י. נראה שמאמנו של כספי, ביירון סקוט, מחשיב אותו כשחקן רוטציה לגיטימי בקבוצה ותו לא.

כי אם להיות אובייקטיבי, כספי, בשלב הזה בקריירה שלו, הוא לא יותר מכזה. גם אם שתי העונות הראשונות שלו ב-NBA, במדי קבוצת סקרמנטו קינגס, היו מוצלחות עבורו. רוב הזמן הוא היה שחקן מרכזי בקבוצתו, שיחק בממוצע 24.5 דקות על הפרקט וקלע 9.45 נקודות למשחק. אך מי שעקב אחרי הקבוצה באותן שנים, ידע שהיא הייתה חלשה, עם מאמן שלא שלט בשחקניו, וכל שחקן בה יכול היה לבלוט רק אם שיחק באופן אנוכי ודאג לסטטיסטיקה שלו, ולא של הקבוצה. כספי שיחק בהתאם, לקח את ההזדמנויות שניתנו לו והראה את יכולותיו.

מחשיב את כספי כשחקן רוטציה לגיטימי. ביירון סקוט (במרכז, באפור) ושחקני קליבלנד
תצלומים: Flickr, Bryan Horowitz, Erik Drost

העונה הנוכחית היא סיפור אחר לגמרי. אמנם כספי לא הגיע לקבוצה חזקה בהרבה מסקרמנטו קינגס, אך מצפים ממנו לעלות מדרגה. והוא נאלץ להבין בדרך הקשה שעבר קבוצה, לאחר שמאמנו ביקר אותו בפומבי בנוגע לטעויותיו בהגנה וזריקותיו בהתקפה, כספי מצא את עצמו מחוץ להרכב הפותח של קליבלנד קאבלירס, עם פחות דקות על הפרקט ומעמד בקבוצה שדועך ממשחק למשחק.

עיתונות הספורט הישראלית עסקה העונה בספקולציות בנוגע לעתידו המקצועי של כספי ב-NBA. לא פעם נכתב שקליבלנד קאבלירס רוצה להיפטר ממנו ולשלוח אותו לקבוצה אחרת, ואפילו ידיעה על חזרה אפשרית בעונה הבאה לקבוצה באירופה קישטה את המדורים. נראה שלרגע הכותבים שכחו את הסיבות שהביאו את כספי למקום בו הוא נמצא כיום: לא יכולת מדהימה או כישרון שטרם נראה אלא עבודה קשה, התמדה ובעיקר נחישות. עם תכונות אלה, סביר להניח שהוא ימשיך להילחם על דקות ועל מעמד ב-NBA, לא משנה באיזה קבוצה ישחק, ולא יוותר כל כך מהר על החלום לשחק בליגת הכדורסל הטובה בעולם, שליווה אותו מאז שהיה ילד.

האם כבר שכחו, חובבי הכדורסל בפרט, והספורט בכלל בישראל כמה זמן הם חיכו לכדורסלן ישראלי שישחק ב-NBA? האם העובדה שהוא משחק בצורה קבועה, כמעט, בכל משחק, ונחשב לשחקן לגיטימי ומוכר ברחבי הליגה אינה מספיקה? אולי הם סבורים שמהמאגר הדל של שחקנים מקומיים יצמחו עוד כישרונות שיגיעו לאמריקה. אבל, מכיוון שהסיכוי שזה יקרה שווה ערך לזה שקליבלנד קאבלירס תיקח אליפות בעונה הבאה, הגישה הביקורתית השלילית כלפי כספי חייבת להשתנות.

לא ידוע אם כספי יישאר בקבוצתו בעונה הבאה, גם לא באיזה מעמד הוא יפתח אותה. אך דבר אחד בטוח, הישגיו עד כה מהווים הצלחה. ודאי לעומת הציפיות ממנו מלפני הצטרפותו לליגה לפני שלוש עונות. חשוב לזכור שאין עוד כדורסלן ישראלי שמעמדו הנוכחי תואם את יכולותיו ואין לו כישלון אישי. כמו כן, הוא עוד שחקן צעיר שיכול, וחשוב מכך רוצה, להשתפר. עיתונות הספורט בארץ צריכה לסקר אותו בהתאם לכך, ולעשות את הדבר שנדמה לעיתים שהוא הכי קשה לה - לשמור על פרופורציות.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©