הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מגרש ביתי
 
הכנס "ישראלים בעידן הדיגיטלי 2012" לא חשף נתונים מפתיעים - השימוש באינטרנט הוא המראה לחברה שלנו ולפערים שבה
מאת קארין רחמין | 07.05.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


"ברוכים הבאים לחגיגה שלי" במילים האלה פתח ד"ר יובל דרור את כנס "ישראלים בעידן הדיגיטלי - 2012". ואכן, אולם ההרצאות הגדול בבית הספר לתקשורת, שמכיל בדרך כלל פנים מיואשות של סטודנטים עייפים, הפך במשך שעתיים לאירוע חגיגי, מרתק, רציני ובו זמנית משעשע. הכנס שהיה מבוסס על מחקר מקיף שביצע ד"ר דרור בשיתוף הסטטיסטיקאי סער גרשון וחברת "מחשוב", בחסותה של Google ישראל, ובשיתוף פעולה מלא של המכללה למינהל, הורכב משלושה חלקים ונפתח בהצגת נתונים מרשימה שהוכיחה, גם לאלה שעוד הטילו ספק, שהאירוע הולך להיות לגמרי One Man Show.

1,200 נשאלים מגילאים ומגזרים שונים בהם ילדים, בני נוער, חרדים, עולים חדשים וערבים, השתתפו במחקר שמטרותיו היו לאפיין את הרגלי ייצור ושיתוף התכנים של הגולשים הישראלים, ולבדוק אם הם חלק מקהילת האינטרנט הבינלאומית או שמא מעדיפים להתכנס בתוך עצמם. מתוצאות המחקר עלה כי אמנם 70% מכלל האוכלוסייה בישראל גולשים באינטרנט, אך הפערים שבין המגזרים והאוכלוסיות השונות עצומים. כמו כן, ניתן לראות בבירור כי תדירות הגלישה באינטרנט מושפעת מדת, הכנסה, גיל ואפילו אזור מגורים. ד"ר דרור כינה זאת פער דיגיטלי והצהיר כי למרות שחלפו כבר שני עשורים מאז שהאינטרנט המסחרי הגיע לישראל, מדובר בבעיה המחייבת פעולה יזומה.

על מנת לדון בסוגיית הפער הדיגיטלי, התכנס הפאנל הראשון שהורכב מבאסם ג'אבר, מנכ"ל "פנורמה" ועורך ראשי של PANET - אתר החדשות בערבית המוביל בישראל, מוטי לביא, מנכ"ל "כיכר השבת" - אתר אינטרנט מוביל של המגזר החרדי ודב אלפון, עורך עיתון הארץ לשעבר וקפטן אינטרנט המקורי. מה שנשמע כמו התחלה של בדיחה, הפך במהרה לפאנל מרתק שבאורח פלא, ולמרות ניסיונותיו הקטנים של ד"ר דרור להתסיס הדיון, התנהל באווירה נעימה ומאופקת.

הפער הדיגיטלי מחייב פעולה יזומה. מאיר ברנד, מנכ"ל גוגל ישראל
תצלום : מורן חלפון


לביא התייחס לנתונים המפתיעים, שהצביעו על תדירות שימוש גבוהה במיוחד ביוטיוב בקרב המגזר החרדי, ותירץ זאת בכך שמאחר שלחרדים אין טלוויזיה בבית, הם כמהים לצפייה בווידאו. והשימוש ביוטיוב הוא מענה הולם, למשל להעלות אירועים מחצרות האדמו"רים. בניסיון להסביר את השימוש הכמעט אפסי שלהם ברשתות החברתיות, טען לביא כי "חלק גדול מחיי החברה ברשתות החברתיות נוגד את אלה של החברה החרדית, ומרבית החרדים עדיין לא בשלים לכך". לדבריו, ייתכן שינוי, אך רק בעוד הרבה מאוד שנים.

אלפון הדגיש את נושא התגובות באתרי אינטרנט ישראליים והקוטביות שקיימת בין המגיבים. הוא אף טען כי למרות שחלק גדול מהתגובות רוויות באלימות מילולית, וניכר כי יש רצון עז בקרב המגיבים לתקוף זה את זה, ייחודו של הגולש הישראלי בא לידי ביטוי דווקא ברצון שלו להיות מעורב ולשתף את האחרים בדעותיו. בניסיון להציג את המאפיינים העיקריים של הגולשים הערבים הישראלים, ציין ג'אבר כי אלה מבקשים לבדל את עצמם מהאוכלוסייה היהודית, ומנגד גם מיתר העולם הערבי.

באופן לא כל כך מפתיע, ניתן לומר כי הקוטביות המאפיינת כל כך את החברה הישראלית, מורגשת היטב גם בכל הנוגע לעולם הדיגיטלי. שכן, השסעים הלאומיים, הדתיים והמעמדיים מחזקים את הפער הדיגיטלי הקיים. כולי תקווה כי מנכ"ל משרד התקשורת, עדן בר טל, שנכח בקהל, לקח את הנתונים הללו לתשומת ליבו, וכעת יפעל על מנת לצמצם את הפערים הללו. כפי שאמר בעצמו בתחילת הכנס: "אם לא בממשלה הזו, אז בממשלה הבאה". ואם לא - אז לפחות עד הסקר הבא.

המושגים שאנשים בוחרים להשתמש בהם ישנים, ולא מתאימים לעולם האינטרנט
תצלום : מורן חלפון


בחלק השלישי, התכנס הפאנל השני בהנחייתה של נועה אלפנט לפלר, מנהלת מדיניות וקשרי ממשל ב Google ישראל, ובהשתתפותם של ד"ר סיגל ברק-ברנדס, מרצה במכללה למינהל, מנשה סמירה, מנכ"ל הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, טל חן, סמנכ"ל אסטרטגיה ונוער בחברת TEENK ומי שהייתה גיבורת השעה, לירן מתתיאס, תלמידת כיתה י"ב, בוגרת תכנית "שומרי מסך" של Google.

הפאנל עסק בדור הצעיר ובהרגלי הגלישה שלו באינטרנט בכלל וברשתות החברתיות בפרט. בתחילת הכנס הציג ד"ר דרור נתונים, די צפויים למען האמת, שהצביעו על גלישה אינטנסיבית ואחוזי שיתוף תמונות גבוהים במיוחד, ובדרך עקיפין גם סיפקו מעט הסברים על אופיים של בני הנוער בישראל. ד"ר ברק-ברנדס, שערכה מחקר שעסק בפעילות של נערות בפייסבוק, סיפרה על הביטחון הרב שהן מקרינות בעת השימוש ברשת החברתית, על אף הסכנות הרבות שטמונות בה.

כשנתבקשו משתתפי הפאנל לתת שני טיפים לשימוש בטוח ונכון באינטרנט, האחד לבני נוער והשני להוריהם המודאגים, הסתמן רוב כמעט מוחלט לעצתה של מתתיאס שביקשה מההורים לא להתערב יותר מדי. "זה המגרש הביתי שלנו, תנו לנו קצת קרדיט" היא התחננה וזכתה למחיאות כפיים סוערות מהיושבים באולם. ד"ר ברק-ברנדס, גינתה את ניסיונותיהם הפאתטים של ההורים לרגל אחרי ילדיהם, בעוד שחן תיאר את הכוח והעוצמה שיוצרת רשת האינטרנט כחרב פיפיות, שעשויה לתעל את עצמה למטרות נעלות, ומנגד לגרום להרס.

רוב החרדים לא בשלים לפעילות ברשתות החברתיות. מנכ"ל משרד התקשורת, בר טל
תצלום : מורן חלפון


דיקאן בית הספר לתקשורת, ד"ר אוה ברגר, לא הסכימה עם ההגדרה של מתתיאס שהפייסבוק הוא התמכרות. ובכלל, היא טענה כי המושגים שאנשים בוחרים להשתמש בהם שגויים, ולא מתאימים לעולם האינטרנט. "הם חיים שם, בפייסבוק, ולכן זה כמו לומר שהם התמכרו לחיים. הכול קורה שם, ואם לא נכנסת בשעתיים האחרונות, אתה לא יודע מה קורה, ועלול לפספס דברים" היא הסבירה. סמירה סיכם את הדיון בצורה הטובה ביותר, והסביר שהפיתרון הנכון והחזק ביותר הוא לדבר עם בני הנוער, כי זה מה שהכי חסר להם כיום.

הרגשתי שהפאנל לא יכול היה להתקיים בתזמון מושלם יותר: לאחר סוף שבוע אלים במיוחד בקרב בני הנוער, ובעיצומה של תקופה בה נדמה כי הם איבדו מעט מהדרך, ואין מי שיעזור להם למצוא אותה. זה יהיה תמים ומיושן להאשים את האינטרנט והפייסבוק במצב העגום בו הם נמצאים, אך אם ההורים ייקחו את עצתו של סמירה וידברו מעט עם ילדיהם, גם אם מדובר ב"היי, מה קורה? איך היה היום בבית הספר?" או שישאלו ויתעניינו מעט לאן הם הולכים ועם מי, אולי אז ייראו כאן ניצנים של שינוי. כי העיקר זה לא לצעוד קדימה אלא לפעמים צריך גם לדעת לאן.

_______


הכנס "ישראלים בעידן הדיגיטלי" התקיים ב-7 במאי 2012, בביה"ס לתקשורת, המסלול האקדמי המכללה למינהל בראשון לציון.


השתתפו :

> ד"ר סיגל ברק-ברנדס, מרצה במכללה למינהל
> באסם ג'אבר - עורך ראשי של PANET אתר חדשות בערבית
> מוטי לביא - מנכ"ל "כיכר השבת", אתר אינטרנט למגזר החרדי
> דב אלפון, עורך לשעבר של עיתון "הארץ"
> נועה אלפנט לפלר, מנהלת מדיניות וקשרי ממשל ב Google-ישראל
> מנשה סמירה, מנכ"ל הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו
> טל חן, סמנכ"ל אסטרטגיה ונוער בחברת TEENK
> לירן מתתיאס, תלמידת י"ב, בוגרת תוכנית "שומרי מסך" של Google


הנחה :

> ד"ר יובל דרור - ביה"ס לתקשורת המכללה למינהל

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©