הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לטעום מהכול
 
אילן ארנון הגשים חלום במערב ארה"ב והתאהב בערים הגדולות במזרח. ואיזה צד הוא מעדיף?
מאת אילן ארנון | 12.05.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

אמריקה. שטחים אורבניים מול שמורות טבע, צפיפות מול מרחבים ועיירות קטנות ושכוחות אל מול אנדרטאות היסטוריות. החוף המערבי מול החוף המזרחי. לאחרונה טיילתי בשניהם. מה יותר טוב? תלוי מה מחפשים. המדינה הענקית יודעת להציע הכול מהכול, עכשיו צריך לחשוב מה לקחת.
את הטיול בחוף המערבי עשיתי בכלי רכב שקניתי במגרש מכוניות במחיר מגוחך. התוכנית הייתה להגיע תוך חודשיים מגבול מקסיקו בדרום לגבול קנדה בצפון. התחלנו מסן דייגו וטיפסנו צפונה.

במערב ישנם פארקים לאומיים רבים, כך שאת רוב הדרך על האוקיינוס השקט נוסעים בעצם בתוך שמורת טבע ענקית. פארקים בהם הייתי כמו ילוסטון ויוסמיטי הזכירו את שווייץ, בעוד ששמורות כמו ג'ושוע טרי וברייס קניון הזכירו מדבר. המקומות היו מדהימים, כל אחד ואופיו שלו.
מבחינת הערים הגדולות, המערב לא הצטיין, מלבד סן-פרנסיסקו שנתנה לי הרגשה של לונה פארק. רחובות שלמים בזווית של 90 מעלות, צבעוניות מכל עבר, רכבת חשמלית עמוסה באנשים, ובכלל, אווירה קלילה ונעימה ריחפה באוויר.
 
גם גשר הזהב והנמל הפסטורלי הרשימו אותי מאוד. כל השאר היו די משמימות. לוס אנג'לס מנוכרת, גדולה ולא ידידותית מספיק. אומנם לראות את שלט ההוליווד הענקי זו חוויה נחמדה, אך זה הדבר היחיד שאיכשהו ריגש אותי. גם סיאטל, סקרמנטו, סן חוזה ואפילו סולט לייק סיטי לא הרשימו, ונתנו הרגשה כאילו הן חיות בצל, ללא ייחוד. אפילו פעילות אחת שם לא משכה את עיניי. מבחינתי הן לא היו שוות ביקור.

היו פארקים שהזכירו לי את שווייץ. פארק יוסימטי
תצלומים : אילן ארנון


לעומתן, העיירות הקטנות סיפקו חוויה אחרת לחלוטין. חלמתי לא מעט להגיע עם המכונית באמצע הלילה לעיירה קטנה כלשהי, עם דיינר מקומי ואנשים הזויים, וזה אכן קרה. המון פעמים. מקומות כאלה, גם אם זה סטריאוטיפ מהסרטים, נותנים הרגשה של ארה"ב המיוחדת והשונה. החוף המערבי של המדינה הכי מערבית בעולם דווקא הצליח לייצר אווירה פראית עם שטחים פתוחים שמנותקים מהכול. העובדה שהייתה לי מכונית ופשוט נסעתי, רק הוסיפה לאפקט. בעיקר כשברקע נשמע הפסקול של הסרט "עד קצה העולם" שגרם לתחושה שאני ממש חי את המערב הפרוע.

בחוף המזרחי של המדינה הסיפור שונה. שם חוויתי את ארה"ב במלוא מערביותה. שטחים אורבניים צפופים, שלטי פרסומת מנצנצים, והמון אנשים. הכול מהיר וחדשני. זו אווירה של איש העולם הגדול. איש עסקים שבא לראות אתרים היסטוריים, לצד קיטש בכמויות. במזרח לא הייתה שום סיבה לשכור אוטו. מפני שהכול היה צפוף ומחובר לכל קו תחבורה אפשרי. הטיול בחוף המזרחי הוא בתוך העיר. למזלי, התחלתי בפילדלפיה כי משם החוויה רק השתפרה. פעמון החירות ו"אולם הקונגרס" הם נחמדים, בעיקר אם אתה אמריקאי. משם המשכתי בביקור ההיסטורי שלי בוושינגטון שמלאה תיירים. הבית הלבן והפסל של לינקולן גרמו לי להתרגשות. ואז הגעתי לבוסטון, עיר נעימה, יפה ומדהימה. מלא ירוק בתוך הצפיפות המתועשת. אחד הרגעים שזכורים לי לטובה במקום הוא ישיבה במזח אותנטי עם מאכלי ים שהזמנתי זה עתה. מה צריך יותר מזה?

ואז הגעתי לגולת הכותרת, ניו יורק. וואו, ניו יורק. לרוב אני משתדל לשמור על איפוק, אבל היא הסירה ממני את כל המיגננות, ופשוט התאהבתי. עיר חיה, תוססת ונושמת. תוך יום אתה כבר יודע שתוכל לחיות בה את חייך. המון קיטש, אבל הכול עובד. הטיים סקוור בלילה, התצפית מבניין האמפייר סטייט, הסנטרל פארק, השדרה החמישית ומחזות הזמר בברודווי. חברה שלי לרוב משגעת אותי כשמגיעים למקומות עם המון חנויות, הפעם היא זאת שלא הצליחה לעמוד בקצב שלי, שכן הייתי נתון כל כולי לעיר, ולמה שיש לה להציע. איך היא הצליחה לעשות לי את זה? תעלומה. אבל הצליחה ובגדול. החוף המזרחי הוא ניו יורק ולהיפך.

המזרח טומן בתוכו המון רגעים מעייפים, שנגזרים מטיול בין אנדרטה אחת לאחרת. אבל עם תכנון נכון והדרגתי של המקומות בהם רציתי לבקר, לאט- לאט התרגלתי  לאופי האזור, וקיבלתי בתמורה את האמריקניזציה האמיתית העכשווית. מדהימה בעיניי העובדה שארה"ב היא כל כך הרבה דברים מנוגדים. צפופה ונטושה, פראית ובנויה, מלאת תיירים ושכוחת אל ומרכז העולם והטבע. כל חוויה בה מסופקת במלוא עוצמתה. רק צריך לבחור לאיזה צד מתחברים יותר. מה לגבי המרכז? אני מבטיח לבדוק בקרוב.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©