הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הם לא יאפשרו
 
שחר שטיינפלד, אוהד בית"ר ירושלים בכדורגל, מסביר מדוע חבל על המאמץ להכניס שחקן ערבי לשורות קבוצת הכדורסל המתחדשת. כך מתפשטת גזענות
מאת שחר שטיינפלד | 14.05.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

מהיום בו ישבתי לראשונה ביציע המזרחי באצטדיון הכדורגל טדי בירושלים היה לי ברור מהו החוזק של קהל בית"ר ירושלים וההשפעה שלו על הנהלת הקבוצה, ויותר מכך ידעתי בוודאות כי שחקן ערבי לעולם לא יגיע למועדון הכדורגל. הרי בסך הכול על הנייר, בית"ר ירושלים ושחקן ערבי אלו שני שמות עצם רגילים לגמרי. מעשית, מדובר במאבק עיקש שלא מניב פירות שנים רבות. כיום, נראה שהוא נותן אותותיו גם בקבוצת הכדורסל של המועדון שהוקמה מחדש, ואמורה להתחיל את פעילותה בעונה הבאה.

בספורט הישראלי כיום, ובעיקר בענף הכדורגל, אין קבוצה שמשלבת ספורט ופוליטיקה יותר מבית"ר ירושלים המזוהה עם מפלגות הימין, גם הקיצוניות שבהן. הדעות הפוליטיות של לא מעט אוהדים, שיושבים ביציע המזרחי וביציעים אחרים בטדי ידועות לכל,  והן באות לידי ביטוי גם בהחלטות המועדון. ולראייה, מאז הוקמה, במשך 76 שנים, שחקן ערבי לא לבש את מדי הקבוצה (מלבד בתחילת עונת 2004/05 כשהושאל שחקן ניגרי-מוסלמי, איברהים נדאללה, ממכבי תל אביב. אולם, הוא עזב לאחר תקופה מאוד קצרה עקב אי הצלחתו להתאקלם במועדון מבחינה מקצועית וחברתית ובגלל יחס עוין מצד האוהדים.

לאחרונה התקיימה מסיבת עיתונאים בה הוכרז על הקמתה מחדש של בית"ר ירושלים בכדורסל, שהתפרקה ב-1976. אומנם רק אחרי קבלת אישור סופי, היא תוקם, אך נראה שיש רוח חדשה בפתח. ולכבוד חזרתה המתוכננת, עולה השאלה: האם הקמתה של בית"ר ירושלים בכדורסל תניב איתה רוח חדשה מבחינה פוליטית? במילים אחרות, האם יוחתם כדורסלן ערבי במועדון בכלל ובקבוצה הבוגרת בפרט. למרות שיש שיאמרו כי מדובר בהזדמנות בלתי חוזרת לשינוי, סביר יותר כי התשובה היא לא.

צירוף כדורסלן פלסטיני יפוצץ את המיזם. אוהדי בית"ר ירושלים
תצלום: האתר הרשמי של מכבי חיפה


בהנהלה מבינים שהחתמה כזו תביא לכאוס גדול בקרב יושבי היציעים. כפי שפורסם ב-NRG, ראש ארגון אוהדי בית"ר ירושלים בכדורגל, "לה פמיליה" גיא ישראלי, כבר הודיע לאחד המייסדים ויושב ראש הקבוצה החדשה, גבי גפן, כי "בכדורסל כמו בכדורגל, יפריע לנו אם שחקן ערבי יגיע לבית"ר". גפן, אגב, הבהיר, כפי שפורסם ב-NRG כי: "הקריטריון היחיד שיקבע אם שחקן יגיע אלינו או לא הוא יכולתו המקצועית". עם זאת, נראה כי החתמה תביא לקרע בין האוהדים לקבוצה, שבוודאי לא יגיעו לצפות במשחקיה, ואף ללחץ כבד מאוד על השחקן עצמו, שקרוב לודאי לא ירגיש נוח ובטוח.

לי כאוהד הקבוצה בכדורגל, ברור שהבלגאן שייווצר, עלול להפוך לכדור שלג שיגרום לפירוק חוזר של הקבוצה. בכדורסל. מי שלא מכיר את בית"ר ירושלים, ואת הכוח שיש לאוהדים והשפעתם עליה עדיף שלא ייכנס אליה בכלל. כניסת שחקן חדש למשוואה, ובטח אם הוא ערבי, זאת חציית קו אדום בשביל הקהל שלא יהיה מוכן לקבל זאת בשום תנאי שבעולם.

דרישת אוהדי בית"ר ירושלים לאי החתמת שחקן ערבי הינה לגיטימית לגמרי. האוהדים רואים גם את קבוצת הכדורסל כחלק מהאהבה שלהם, כפי שישראלי הודה בפני גפן ש"מבחינתנו, האוהדים, כדורסל די משעמם, אבל 70% מחברי הארגון הביעו נכונות לעודד". על פי האוהדים, לא משנה היכן השם בית"ר ירושלים יתנוסס, או באיזה ענף ספורט הוא יוצג, יש לו מחויבות וכללים שחייבים לעמוד בהם, גם אם חלק מגדירים אותם כגזעניים. עד שלא יגיע האדם או קבוצת האנשים שיעזו, תוך כדי סיכון תפקידם, לשנות את הכללים האלו, לא יחול שינוי במועדון הספורט.

מה שכן בטוח הוא כי במידה שתוקם בית"ר ירושלים בכדורסל, האוהדים ייהנו מההתרחבות לענף נוסף. אבל, בין אם זה מצער או לא, צירוף כדורסלן ממוצא פלסטיני - יפוצץ את המיזם.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©