הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קריאה מחושמלת
 
לירן עבדי בדק אילו קוראים אלקטרוניים מתאימים יותר לעם הספר, מגודל המסך ונפח הזיכרון ועד למחיר. כדאי?
מאת לירן עבדי | 01.06.2012
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

הקורא האלקטרוני הוא מעין מחשב קטן וקל, צורתו מלבנית כשל טאבלט והוא מאפשר לקרוא ספרים דיגיטליים בפורמט מתאים. בתחרות הסבוכה בשוק קיימים שלושה מכשירים מובילים קינדל טאץ' של אמזון, "עברית" מבית ניופאן וסטימצקי והאייפד 2 של אפל.

אתחיל בדבר הראשון שקופץ לעין, המסך. גם לקינדל וגם ל"עברית" מסך מגע בגודל זהה, 6 אינץ', אך הוא כולל כמה כפתורים פיזיים לשימושים כמו הגדלת הכתב ושינויי תצוגה. שני המסכים משתמשים בטכנולוגיית הדיו האלקטרוני, E-ink המשמשת לקריאה נוחה וגורמת למסך להיות פחות בוהק. זה מקל על העייפות שנגרמת לעיניים אחרי צפייה ממושכת במסך המואר. החיסרון: שני המכשירים מציגים רק גווני אפור. לעומתם, האייפד 2 מתהדר במסך מגע גדול יותר, 9.7 אינץ', ומכיל קשת רחבה של צבעים. אך אינו משתמש בטכנולוגיית ה-E-ink, דבר שמקשה על הקריאה מעבר לשעות ספורות.

לקוראים בשעות הקטנות של הלילה, תהווה טכנולוגיית הדיו האלקטרוני בעיה רצינית. הסיבה לכך, היא שהשימוש במאפיין המיוחד, אינו כולל תאורה אחורית שבהיעדרה הקוראים בחשיכה נאלצים לצפות במסך כהה מדי, שלא ניתן לקרוא בו את הכתוב. כאן האייפד, בעל התאורה החיצונית, הינו בעל יתרון בכך שהוא מציג את הכתוב בו בכל תנאי התאורה.

האייפד החדש, מציג את הכתוב בכל תנאי התאורה
צילום מסך מתוך האתר של Apple

רצה הגורל ונגזר על העם היהודי לכתוב מימין לשמאל, בזמן שחברינו הגויים כותבים הפוך. הדבר הופך לצרה כשמגיעים לשני המכשירים הלועזיים של אמזון ואפל, המציגים בעייתיות בניסיון לקרוא בשפת הקודש. קריאת קבצי תמונות ו- PDFבעברית נעשית בצורה חלקה, אך כשמגיעים ליכולתן להתמודד עם ספרים אלקטרוניים הכתובים מימין לשמאל, הסיכוי להצליח לקרוא אותם בצורה נורמלית ומסודרת שואף לאפס. עם זאת, בזמן שמשתמשי קינדל תקועים עם היכולת לקרוא בצורה נוחה באנגלית בלבד, ל"עברית" יש אפליקציה באייפד דרכה ניתן לקרוא את כל סוגי הספרים האלקטרוניים הכתובים בעברית.

אם סיימתם לקרוא ספר וחשקה נפשכם לשמור אותו בקורא האלקטרוני, שלושת המכשירים מציעים נפחים עצומים של זיכרון המאפשרים לאחסן ספרייה מכובדת מאוד. "עברית" מציע 1.2 ג'יגהבייט, קינדל 3 ג'יגהבייט והאייפד בגרסתו הפשוטה ביותר מכיל מעל ל-10 ג'יגהבייט. כמו שלספרים המודפסים יש חנויות ספרים, כך לאלקטרוניים יש חנויות וירטואליות. לאפליקציית ומכשיר ה"עברית" קיים אתר בעל שם זהה שמציע מאגר נחמד. אמנם לא גדול במיוחד, אך כזה שמבטיח להתפתח. האתר המוכר והידוע של אמזון משרת את הקוראים של קינדל. הוא מספק אוסף עצום של ספרים באנגלית, שמתפתח בקצב מסחרר ומתעדכן יומית.

בל נשכח שאין שום משמעות לאלפי הספרים שנאגרים במכשיר, אם אין סוללה חזקה מספיק שתוכל לעמוד בפני צרכי הקריאה שלנו. לכן, נפח הבטרייה ומשך פעולתו של הקורא האלקטרוני, מהווים חלק חשוב בתהליך בחירת הקורא האלקטרוני. התאורה האחורית של האייפד מתגלה כאן בחסרונה, שכן היא גוזלת משאבי בטרייה רבים, ולכן מספקת את מספר השעות המועט ביותר לקריאה: בין חמש לשש שעות. יצרן "עברית" טוען לעד עשר שעות קריאה רצופה, ואמזון קובעת כי קינדל יכול לשרוד עד כחודשיים ללא הטענה, בתנאי של חצי שעת קריאה ביום. כלומר, 15-20 שעות קריאה רצופה. כל המכשירים נטענים דרך כבל המתחבר למחשב, כשזמן טעינה מלא עומד על 4-6 שעות.

לבסוף, הנקודה הרגישה ביותר בהחלטה איזה מכשיר לקנות היא המחיר. מחירו של הקורא האלקטרוני לא זול במיוחד, ונע בטווח שבין 600 ל-2,000 שקלים. עם זאת, יש לזכור שזוהי קנייה חד פעמית ומחירי הספרים האלקטרוניים בחנויות הווירטואליות זולים מאוד, ומגיעים עד לשליש ממחיר המודפסים. כל זאת עוד בטרם דיברנו על הפן האקולוגי המבורך. מחיר גרסתו הפשוטה ביותר של אייפד 2 מתחיל ב-1,800 ש"ח,"עברית" עולה כ-900 ש"ח ומחירי הספרים שניתן לקרוא בהם נעים בין 20 ל-60 שקלים. הקינדל טאץ' עולה בממוצע כ-1,000 ש"ח ומחירי הספרים באמזון נעים בין דולרים בודדים ועד 20 דולרים לרבי מכר.

מכיוון שקיימים פרמטרים חשובים בהחלטה לקנות ואפשרויות הבחירה גדולות ומגוונות, הצעד הראשון הוא להבין תחילה מהן דרישותינו מהמכשיר, מה חשוב לנו יותר ופחות. קריאה נעימה.

בחזרה לעמוד הראשי של הפרויקט

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. כתבה שיטחית שמצביעה על בורות
דנה 08.06.2012
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©