הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כך נראית צביעות
 
יואב כהן חושב שדרישתה של טורקיה להעמיד לדין בכירים בצה"ל, שהיו מעורבים בהשתלטות על המרמרה, איננה הוגנת מאחר שהיו באונייה גם קיצונים שהיכו את חיילינו
מאת יואב כהן | 11.06.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

לא מזמן נערך במכללה למינהל כנס בנושא "תרבות טראומה - מבט מהתקשורת". במהלך הדיון, נוצר ויכוח בנוגע לשאלה אם זה נכון וראוי להגדיר את השירות הצבאי כטראומה. מבחינתי, אין בכך שום ספק. לתת לאדם להחליט אם לאפשר לאישה בהריון לעבור במחסומים זה גדול על כל אחד, במיוחד על צעיר בן 18 שרק הרגע סיים תיכון.

כל עוד מדינת ישראל כובשת עם אחר, מצבים בלתי אפשריים מסוג זה רק יחזרו על עצמם. גם דילמות כמו האם להטיל סגר ימי על רצועת עזה, שימנע מתושביה העניים קבלת עזרה הומניטרית, אף היא עניין מוסרי שעל צבא ההגנה לישראל להתמודד איתו מדי יום. האירוע שהתרחש על המרמרה, החל בדיוק כתוצאה מאותו סגר ימי. רק שהפעם, בניגוד למקרים אחרים, הטעות היחידה שביצע הצבא שלנו הייתה בתכנון הפעולה שהייתה אמורה להוביל להשתלטות על האונייה.

שלא תבינו לא נכון, אני בעד העברת סיוע הומניטרי לתושבי רצועת עזה, שחייהם נמצאים בין הפטיש שנקרא החמאס לסדן שהוא מדינת ישראל. אבל סרטון המציג חיילים מקבלים מכות בפנים ממוטות ולומים לא בדיוק מראה על כוונות הומניטריות. כשהספינה נתפסה, נמצאו עליה רימוני גז והלם, מסכות אב"כ ותרמילים של אקדח שאינו בשימוש צה"ל.

המצב הצריך החלטה מהירה, בשל החשש שחיילים ייהרגו. טראומה כבר אמרנו? ההשתלטות
תצלום : דובר צה"ל. תצלום לובי : רואי אביב

סרטונים המראים הכנות לקראת המפגש ובו אנשים שקוראים לשימוש בכוח כנגד חיל הים, אף הם היו בנמצא. הנתונים הללו מצביעים יותר מהכול על אופייה של הספינה. יכול להיות שהיו עליה פעילים שרוצים בטובתם של הפלשתינאים, אבל לצערם ולצערנו אין להם שליטה על חבורה של קיצונים שמשליטה פחד. שנתיים אחרי, בעולם בכלל ובטורקיה בפרט עדיין מאשימים את ישראל באירועים החמורים ובפציעתם של אזרחים חפים מפשע. אבל, המצב שבו היו חיילי צה"ל הצריך החלטה מהירה, אחרת ישנו סיכוי לא רע שהיו הורגים אותם. טראומה כבר אמרנו?

אין ספק שהטורקים הם לא ממש שה תמים. דרישתם שבית המשפט הפלילי בארצם ידון באישומים נגד בכירי צה"ל תוך הטלת 10 מאסרי עולם על הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, מפקד חיל הים לשעבר אלי מרום, ראש להק אוויר לשעבר אבישי לוי וראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין, גובלת בסוג של צביעות. לכל מטבע יש שני צדדים והפעם נדמה שזה הישראלי הותקף יותר ממה שמגיע לו.

פתגם חכם אומר "אל תהיה צודק, תהיה חכם". גם אם לישראל יש את הזכות להגן על עצמה, ברגעים מסוימים עדיף להתנהל בצורה מחושבת. במקום לחשוב על תוכנית פעולה אחרת או לסיים בהדרגתיות את הסגר, מה שהיה יכול למנוע את ההסתבכות מלכתחילה, הממשלה העדיפה להיכנס ישר ללוע הארי ולמלכודת שהכניסה אותה לסבך גדול יותר ממה שהיא הייתה בו. אם כך אנשי צבא לשעבר כמו נתניהו וברק מתכננים פעילות שכזאת, אני מפחד לחשוב מה יקרה אם חס וחלילה הם יתכננו פעולה באיראן. אין פלא שעם הנהגה אימפוטנטית שכזאת, עדיין המראה דרכה רואים אותנו בעקבות המרמרה, היא יותר שחורה מאפורה.   
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©