הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מבתר וצולה פרות קדושות
 
אחרי שכתב בדיחות ללטרמן, או'בריין וכריס רוק, עבר הקומיקאי לואי סי קיי לקדמת הבימה באמצעות הסדרה "לואי". לירן עבדי מתפעל
מאת לירן עבדי | 24.06.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


"קדימה, כולם להתיישב המופע מתחיל. מההפקה ביקשו ממני להגיד שאסור להכניס יהודים, אז אם אתם יהודים, זה הזמן שלכם ללכת. אם אתם רואים מישהו עם מראה יהודי פשוט תגידו לסדרן... קדימה אדוני, זה הזמן ללכת...". כך פתח לואי סי קיי, בעל שורשים יהודיים, את המופע בתיאטרון ביקון במנהטן בדצמבר 2011.

אחרי שלוש הופעות טלוויזיוניות בלתי נשכחות, שתי עונות של הסדרה "לואי" בכיכובו ומופע אחד ענק, ניתן להעניק ללואי סזקלי, הידוע בכינויו לואי סי קיי, את תואר הקומיקאי המצחיק והנכון ביותר שקיים בארה"ב בימים אלה. קצת אחרי סיום שידורי העונה הראשונה של הסדרה בישראל ושבוע לפני עלייתה לאוויר של השלישית בארה"ב, הנה כמה סיבות למה כדאי לקהל הישראלי להתייחס לבדרן יותר ברצינות:

כי הוא סיפור סינדרלה בדיוק כמו שאנחנו אוהבים. הדרך להצלחה לא הייתה מהירה או קלה במיוחד. שנים רבות עבד סי קיי בעיקר מאחורי הקלעים. עיון ברזומה שלו מצביע על כותב מוכשר, שכתב תסריטים לתוכניות הלילה של קונאן או'בריין, דיוויד לטרמן וכריס רוק. גם כשניסה להתקדם לקדמת הבימה עם התוכנית הבינונית "לאקי לואי" בכיכובו הוא לא הצליח וחזר במהרה ובבושת פנים לשולחן הכתיבה.

מרבה לשלוח חיצים טבולים בסרקזם אכזרי לעבר נושאים רגישים. סי קיי
תצלומים: יח"צ yes


כי זה סגנון קומי מוכר ואהוב עלינו. סיפורים מחיי היומיום של כל אחד מאתנו וחוויותיו כאב גרוש עם שתי בנות קטנות ממנפים את רוב הבדיחות. הוא משתמש בהקצנה, אדישות ומשחקי גוף מעולים ונוטה למתוח פאנצ'ים עד לקצה גבול הסבלנות. רק כשהוא מגיע לנושא אחר לחלוטין הוא הופך אותו למסקנה של  מה שהוא דיבר עליו בהתחלה. מעין סיינפלד על ספידים.

כי הסדרה שלו "לואי" מביאה שינוי מרענן למסך הטלוויזיה שלנו. מדובר בזן חדש של תוכנית, אל תצפו לסדרה עם פורמט קבוע. מעטים הפרקים בעונה הראשונה שבהם היה היגיון עלילתי או סדר כרונולוגי. ישנם פרקים בהמשכים, סצנות מביכות שגורמות לצופה להרגיש לא בנוח ואפילו פרק סוריאליסטי והזוי משהו, שמשתמש בהומור ציני, מצליח לפגוע בנקודות הרגישות של כל צופה, ומציג אותו במערומיו. כל האירועים הם פרי מוחו הקודח של הסטנדאפיסט, שמספר בגאווה כי הפרקים נערכים במחשב הנישא שלו.

כי אמן בידור עם לשון כל כך חריפה לא נצפה בטלוויזיה כבר הרבה זמן. הבדרן לא מסתפק רק בלשחוט את הפרות הקדושות הוא גם מבתר אותן לנתחים רבים, צולה אותן מכל הזוויות ומתענג בתאוות בשר על כל חלק וחלק. סי קיי מרבה לשלוח חיצים הטבולים בסרקזם אכזרי אל נושאים רגישים, אבל עם הרבה אהבה ומוסר ראוי להערצה. כך למשל הוא מציין כיצד בנותיו משעממות אותו יותר ממה שהוא אוהב אותן אך באותה נשימה טוען שהוא מוכן לשכב עם האימא של הילד שמרביץ להן בגן, ולא להתקשר אליה שוב כי "אבא צריך להגן על הבנות שלו".

כי אקטיביזם זה השחור החדש. לסי קיי יש הרבה ביקורת על העולם והחברה. מוזר לשמוע זאת במופעי בידור, אבל נושאים מוסריים כמו דרך ארץ, כבוד הדדי ויושרה הם דברים שהקומיקאי מנסה להעביר, גם אם בדרך של שלילה והומור עצמי. עין חדה תשים לב שמאחורי קטעים רבים עומדים ברקע נושא השמירה על איכות הסביבה, וביקורת גסה ונושכת על הקפיטליזם. באחת מההופעות יוצר סי קיי שיחה מדומיינת בין האדם המודרני לאלוהים, שיורד לקרקע וצועק על האדם: "מה לעזאזל עשית? למה כל דובי הקוטב חומים? חרבנת על כל אחד ואחד מהם? "

אני מניח (לצערי) שחלק גדול לא יצליח להתחבר לקומיקאי המהולל. צורת מחשבה ודיבור פתוחה וחופשית כל כך עלולה להוות מחסום בפני הקהל הישראלי השמרן שיראה בו גס רוח וקיצוני בדעותיו. למרות זאת, אני צופה לו עתיד. לא כל יום רואים בטלוויזיה אדם שמנסה לקדם אג'נדה אמיתית באמצעות הומור, וזאת מבחינתי סיבה מספקת כדי להסב אליו תשומת לב ואולי גם לעודד אחרים בכך. ויוה לה לואי.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. שיכנעת אותי!
מאיה 06.07.2012
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©