הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עומד בשער
 
בעיצומו של גל ידוענים חסרי ניסיון וידע שמגיעים לתפקידי מפתח בתקשורת הישראלית, ירון פריז מצא עצמו קורא פרשנות ספורט שנכתבה על ידי השבוי לשעבר - גלעד שליט. עכשיו הוא מבקש לבלום את התופעה, כי נמוך מזה כבר לא כדאי לרדת
מאת ירון פריז | 29.06.2012
 


>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

לאחרונה נחנך טור הפרשנות החדש של גלעד שליט במדור הספורט של "ידיעות אחרונות". לכאורה, מדובר בצעד מבורך של קברניטי העיתון שעוזרים לחייל ששב משבי החמאס להתאקלם בחברה הישראלית, ולעלות על מסלול החיים הנורמליים. ובכל זאת, עולה השאלה אם אכן אלה הם פני הדברים.

המבקרים יגידו שהטור של שליט הוא בבחינת גימיק שיווקי זול שנועד להביא קוראים ולהעניק לעיתון יתרון מול מתחריו. הרצון שלו להרחיב את מעגל קוראיו הוא יותר מלגיטימי, אם כי במקרה הזה הדרך שנויה במחלוקת. הרי לא בטוח ששליט הוא בעל יכולת פרשנות וידע נרחבים משל אנשי המקצוע הקיימים בארץ, וניתן גם לשער שהוא לא צבר כאלה במהלך חמש השנים בהן שהה במרתפי החמאס. מכאן המסקנה היא שהדבר היחיד שמציב אותו על כיסא הפרשן זו העובדה שהינו חייל שבוי בדימוס, ומי שהיה לב הקונצנזוס הישראלי במשך תקופה ארוכה.

האם אלה הם תנאי הקבלה הנדרשים מפרשן כדורגל, כדורסל, טניס או באולינג ב"ידיעות אחרונות"? מעבר לזלזול במקצועות הספורט, פרשנותו של שליט מסמנת את מדור הספורט של העיתון כחסר מקצועיות ורצינות. אם נוסיף לכך את פרשת שלמה שרף וטור הפרשנות המומצא שלו למשחק שלא ראה, ושהתפרסם ב"ישראל היום", הרי שנקבל תמונה עגומה למדי של עיתונות הספורט בישראל.

אלה תנאי הקבלה הנדרשים מפרשן כדורגל, כדורסל וטניס ב"ידיעות אחרונות"?
מוסף "7 ימים" 15.06.2012


הטור של שליט מספק לקוראים קלישאות מקובלות (״הכל תלוי בלברון״) וניתוח שטחי על מה שאירע על הפרקט (״חוסר הניסיון והלחץ פגע בהם״). נדמה שהעובדה שהוא חתום על הטור, מודגשת בעמודי העיתון יותר מכל פרט שולי שנכתב על הנושא שלשמו התכנסנו - משחק בסדרת הגמר של ה-NBA. כך למשל, הכותרת העליונה בעמוד- ״משחק חופשי״ וכן, הדגשת שמו של שליט, כששמו של השותף הבכיר (ככל הנראה) לכתיבתו, אריק הניג, נותר ללא הבלטה.

בנוסף, חלק נרחב מהטור מוקדש לחוויות של שליט מהיציע, ולסגירת המעגל האישית שהוא מתאר, כשפגש שם אנשים שסייעו לשחרורו מהשבי. התחושה היא שמדובר יותר ביומן מסע של חייל שחזר מהשבי, ופחות בטור פרשנות למשחק כדורסל במדור הספורט של ״ידיעות אחרונות״.

טורו השני עסק במשחקים המכריעים של אליפות אירופה בכדורגל. תקנו אותי אם אני טועה, אבל אני יודע שבליגת ה-NBA ובמשחקי היורו עוסקים השחקנים והמאמנים בענפים שונים לגמרי. נניח ששליט אכן יודע דבר או שניים בכדורסל או אפילו בעל שליטה מוחלטת בחוקים ובשיטות המשחק המגוונות - האם מכאן ניתן להסיק שההבנה של הבחור בכדורגל גם היא פנומנלית?

האם ניתן מכאן להסיק שמדובר בהבנה פנומנלית בכדורגל?
מוסף הספורט של "ידיעות אחרונות" 21.06.2012


אם נשמיט לרגע את רון קופמן שמשוכנע שהוא המציא את מרבית ענפי הכדור, ועוד חלק לא מבוטל מהענפים האולימפיים, קשה למצוא תקדים תקשורתי לפרשן שסיקר שני ענפי ספורט, ואולי בגלל שבאמת אין כזה. מנגד, אם פרשן כדורגל, מבין ככל שיהיה, יכול לפרשן משחק שלא ראה, זה כבר לא כל כך משנה אם הוא יכתוב גם על בייסבול. בכל מקרה, סביר להניח שכל פרשנויותיו תהיינה דומות מאוד - שטחיות וחסרות מעוף.


הצעד של "ידיעות אחרונות" לא צריך להפתיע אף אחד כאן. שכן, זה חלק מתרבות הידוענים שפוקדת את מדינת ישראל. ישבת כמה שנים בשבי המצרי? בוא תשרוד מחדש בתוכנית ריאליטי ותהפוך לכוכב ענק; זכית בתוכנית ריאליטי? בוא תנחה תוכנית אירוח. ואם אתה עילג ומתקשה לסיים חצי משפט מבלי לשגות לפחות חמש פעמים - אל תדבר, נציב אותך כמו עציץ מול המצלמה; התייבשת חמש שנים בשבי החמאס ושיחררו אותך תמורת אלפי מחבלים? אל תנסה אפילו להתנקות מאבק הכוכבים שדבק בך.

אתה גם ככה מתעניין בכדורסל, אז למה שלא תהיה פרשן ספורט? על הדרך נעשה על הגב שלך עוד קצת כסף ואפילו נצטייר כמאוד הומניים.
דרישות הסף לתפקידים באמצעי התקשורת השונים נעלמו לחלוטין. רבותיי, הרדידות שלנו הגיעה לשיאה. אמנם נמוך מזה עדיין אפשר לרדת, אך בואו ננסה לבלום את זה כאן.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©