הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
דולף בצנרת
 
למרות הכוונות הטובות של התוכנית "יצאת צדיק", היא לא משקפת את המציאות, גורמת לבהלת שווא אצל הצופים ולפגיעה בבעלי המקצוע
מאת גלעד אגמון | 24.08.2012
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

 

קשת, זכיינית ערוץ 2, לא מביישת את הפירמה, לפחות לא את הפן הכלכלי שלה. בשלושת ימי השידור שלה היא מובילת הרייטינג בשעות הפריים טיים. בשני ערבים מתוך שלושה משודרת עונת העשור של "כוכב נולד" שאמנם מובילה את הטבלאות היומיות, אך עדיין מדשדשת יחסית לציפיות ממנה. מי שהפתיעו הן שתי התוכניות שהושקו לאחרונה: הקומדיה החדשה "הפרלמנט" (32.6% רייטינג) ועונתה השלישית של "יצאת צדיק" (33.2%) בהנחייתו של חיים הכט. מטרתה של "יצאת צדיק" היא למצוא בעלי מקצוע אמינים ומקצועיים, ועל הדרך לחשוף את החאפרים, ואלו שסרחו במקצוע. התוכנית המבורכת מלמדת את הצופים שיעור או שניים בטבעם של בני אדם, תוך מה שניתן להגדיר עיתונות חוקרת. עם זאת, היא חוטאת מעט בהצגת המקרים באופן שאינו משקף את המציאות.

 

הפורמט מאוד פשוט ומוסבר כבר בהתחלה. בפרק פתיחת העונה נבחן היושר של השרברבים. הכט ומומחה מטעם מכון התקנים גורמים לתקלה קטנטנה מתחת לכיור כשהם משחררים מעט את ההברגה של הסיפון, ויוצרים נזילה בעת פתיחת הברז. השניים עולים לעמדה שלהם, בה הם צופים בעזרת מצלמות נסתרות בבעלי המקצוע הבאים לקריאת הלקוחה, שנמצאת בקשר ישיר עם המנחה. הצדיק המהולל הוא מי שעומד בשלושת הקריטריונים הבאים: מקצועיות, מחיר הוגן (200-300 שקלים לקריאת שירות של טכנאי) והחשוב ביותר, אמינות.

 

השחקניות מגלמות את תפקיד הסבתא שבאה לשטוף כלים אצל כלתה והשנייה מטפלת תאילנדית של קשיש סיעודי. שתיהן מייצגות אוכלוסייה חלשה, המשמשת פיתיון נוח לדייגים מן הזן הפיראטי. שני השרברבים הראשונים שהגיעו אל הסבתא לא עומדים בסטנדרטים הפשוטים לכאורה של הכט. והנה, חזרנו מפרסומות, והגיע לו הצדיק הראשון של העונה. בכנות, צדיק אמיתי. תיקן בשניות את הבעיה המפוברקת, וגבה רק 100 שקלים על הביקור, מחיר זול לכל הדעות. כנראה שעוד לא אבדה תקוותנו.

צמד שרברבים, דמוי שמשון ויובב שהתחפשו לסופר מריו ולואיג'י
צילום מסך מתוך התוכנית

עתה, עברנו למטפלת הנחמדה שאצלה הרשעים עולזים למכביר. הנבל הראשון גם מבלף כמו קודמיו, אך עולה עליהם בדרגה כשהוא טוען שהחליף גומיות - דבר שרואים בברור כי לא היה ולא נברא. לא התאוששנו, והגענו לשיא השפל. צמד שרברבים, דמוי שמשון ויובב שהתחפשו לסופר מריו ולואיג'י, מגיעים אל הבית. השניים נראים כמי שנוכלות אצלם היא קריירה, האחד מתחת לכיור משדר את אבחנותיו המומצאות לחברו, שמצידו משווק זאת לתאילנדית המבולבלת, ומחייב אותה ב-900 שקלים, במקום ב-600. הכט הכעוס נשמע בלחץ מן הקנס להפקה, ואומר לשחקנית לשלם להם מיד רק שילכו לדרכם. 

 

במקרה זה הוסיפו השניים חטא על פשע, וחיברו ביודעין סיפון שאינו עומד בתקן. המומחה טען כי חיבור זה יגרום להעברת ריחות וגזים רעילים ולנזילה. זה הזמן לנשום לרווחה שזה לא קרה לנו, מה שמוביל אותי לבעייתיות של התוכנית. מחד גיסא, "יצאת צדיק" תורמת לצופה בכמה היבטים המתבטאים באזהרות מפני נוכלים, מתן רשימת צדיקים אליהם ניתן לפנות בתקלה הבאה, ואף בסיפוק ידע ועצות כגון "בעת ביקור בעל מקצוע כדאי לרשום את כל מה שהוא אומר שצריך לתקן בתוספת המחיר ולהחתימו, זה יגרום לנותן השירות לחשוב שבע פעמים לפני שיעז לרמות".

 

מאידך גיסא, התוכנית מעצימה את השליליות ואיתה את פרנויית הצופה בכך שהיא מציגה באופן שגוי את היחס בין הצדיקים לנוכלים. בסוף הפרק הזכיר הכט בקצרה כי סך הכול 55% מן הנבדקים יצאו צדיקים, וכינה את הכמות "בקושי רוב". מכאן, מתבקשת השאלה: מדוע התוכנית לא שיקפה את ה"בקושי רוב" של הצדיקים. בפרק הוצגו ארבעה רשעים צבעוניים מול שני צדיקים בלבד. אם נכמת זאת, הצופים קיבלו את הרושם שרק 33% מהם ינהגו בהם כיאות. זהו נתון משמעותי שתורם אך ורק לרייטינג של הסדרה. הצופים תמיד יימשכו יותר לשלילי ולנבזי מאשר ל"ילד טוב ירושלים". מיותר לציין שאם כולם או אפילו רוב בולט היו יוצאים צדיקים, לא ממש הייתה לה זכות קיום.

 

ומי הם הנפגעים העיקריים ממיצג השווא הזה? הצופה שמאבד אמון בבעלי מקצוע יותר מכפי שהמציאות מחייבת, ואותם שרברבים שלא נבדקו ולא קיבלו את גושפנקת הצדיק של הכט. הרי הפרק הכתים אותם בעיני הציבור, שקיבל את הרושם ששני שליש מהם מתפרנס מלרמות אותנו. התוכנית מחייבת את יוצריה לגלות אחריות כלפי כל הגורמים. שיקול הרייטינג הוא חשוב אך לא היחיד. גם אתה, מר הכט יכול לצאת מעט יותר צדיק כי סך הכול עבודתך חשובה ומעניינת.

 

ראוי לציין כי באספקט העיתונות החוקרת "יצאת צדיק" עושה חיל. מה שנראה בעיני חלק כפגיעה בפרטיות המצולמים, הוא תקין מבחינה משפטית ואתית. לפי חוק הגנת הפרטיות אמנם פגיעה שכזו תיתכן כשמצלמים אדם ברשות היחיד, ועוד יותר כשמפרסמים הקלטה זו, אך מנגד עומד סעיף ההגנה כי הפגיעה תיחשב למותרת אם קיים עניין ציבורי המצדיק אותה ובלבד שהפרסום לא היה כוזב. התועלת שהציבור מפיק במקרה זה גוברת, לדעת האדם הסביר, על הנזק שנגרם לפרט. בנוסף, הפקת התוכנית אפשרה לכל אחד מהמצולמים להגיב. ועל כך ניתן לומר, כי הכט ושותפיו בכל זאת יצאו צדיקים הפורחים כתמר.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
4 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. חיים הכט - "יצאת נקניק"
שרון 25.08.2012
 
 
2. כתבה מעולה, כרגיל :)
שי 25.08.2012
 
 
3. מדינה מושפעת
שיר 26.08.2012
 
 
4. לא חשבתי על זה ככה
אסף 27.08.2012
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©