הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
yes, they can
 
שירה יצחקי שהתה בלונדון בזמן המשחקים הפראלימפיים והתרגשה מהיחס לו זכו הספורטאים הנכים
מאת שירה יצחקי | 19.09.2012
 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


אולימפיאדת לונדון 2012 הייתה הצלחה מסחררת. הכיסוי התקשורתי הנרחב בכל העולם, מאות אלפי האנשים שנהרו לעיר ועשרות אלפי המתנדבים שעשו כמיטב יכולתם לעזור לספורטאים ולתיירים, לבשו מדים ורודים ועמדו בפינות הרחובות חמושים במפות, סבלנות וחיוך. שבועיים לאחר מכן, הכול נשאר כמו שהיה, מלבד הספורטאים שהתחלפו. לונדון 2012 - המשחקים הפראלימפיים או בשמם העממי, אולימפיאדת הנכים, התחילו.

 

הסלוגן שפתח את המשחקים הפראלימפיים היה "להוות השראה לדור שלם" והוא לא רחוק מהאמת. בכי נרגש ומשיכות באף היו חלק מהצלילים הרגילים בכיכר טרפלגר שידועה בשמה כ"כיכר העם" כשמהפסקת פרסומות עוברים לצפות בסיפוריהם האישיים של המשתתפים. מהרגע שנפגעו בתאונת עבודה, ממחלה מולדת או שנפצעו במלחמה באפגניסטן ושכחלק מתהליך השיקום החלו לעסוק בספורט, עד לתחנה הסופית - פודיום המנצחים באולימפיאדה.

 

בכל כיכר מרכזית היה אפשר למצוא זכר לאולימפיאדה, בין אם זה סמלי המשחקים, שעון הספירה לאחור הבנוי בצורת סמל האולימפיאדה או מדליות זהב שצומחות על העצים בפארק. בכל פאב בעיר הוקרנו המשחקים כשהם מלווים בכמה פרשנים מהאולפן. עם המרירות של הבירות שנמזגו ללא הפסקה, חשתי גם קצת מרירות כלפי המדינה שלנו, שעם עבר מרשים מאוד במשחקים הפראלימפיים, לרוב לא טורחת להזכיר אותם, שלא לומר להפעיל דסק פרשנים מסביב לשעון.

יש לנו 123 מדליות מהמשחקים הפראלימפיים, ואיפה ההשקעה של המדינה? לונדון
תצלומים: שירה יצחקי

אם נשאל כל ישראלי כמה מדליות זהב קיבלנו באולימפיאדה אי פעם, כנראה שהתשובה תהיה רק אחת, של שחר צוברי. למעשה ישראל מחזיקה ב-124 מדליות זהב אולימפיות, מתוכן 123 מדליות מהמשחקים הפראלימפיים. סך הכל, 372 מדליות במשחקים הפראלימפיים ושישה שיאי עולם - הישג מרשים לכל הדעות, במיוחד כשרוב המימון הוא פרטי והתנאים בארץ מוגבלים מאוד.

 

המתנדבים הוורודים, המשטרה וגם המקומיים שכנראה נדבקו ברוח ספורטיבית הפכו את השיטוט בלונדון לקל ונעים. בכל תמונה שצילמנו קפץ אחד מהם והציע להצטלם איתנו, עם כל מפה שנפתחה הופיע מתנדב ורדרד ששאל אם אנחנו זקוקות להכוונה. אפילו השוטרים הלונדוניים שידועים בקרירות מרוחקת שמחו לעזור, לכוון ולהמליץ. גם בתחנות הרכבת המאוד עמוסות, לא נתקלתי בצפיפות יתר בתוך הקרונות או באיחורים משמעותיים, כשבכל התחנות הוצבו שלטי חוצות במקום פרסומות, שהזכירו לבריטים להיות מנומסים ואדיבים מתמיד בזמן המשחקים.

 

לטקס הנעילה, שהוקרן על מסך ענק בכיכר טרפלגר הגיעו אלפי אנשים ביניהם  נכים, שבעבורם נבנתה בימה נגישה במיוחד. אלפי מקומיים מאופרים,  עטופים או מנפנפים בדגל ה"יוניון ג'ק" (דגלה של הממלכה המאוחדת) מחאו כפיים וקראו בהתרגשות בכל פעם שראיינו את אחד הספורטאים. יום לאחר סגירת המשחקים הרגילים במהלך שיטוט  חסר מטרה נקלעתי שוב לכיכר טרפלגר. הרחובות סביבה היו סגורים, תחנת הרכבת התחתית לא פעלה ואלפי אנשים מקושטים בדגל המדינה ועשרות שוטרים פוזרו מסביב. מתנדב ורוד הסביר לי שיש מצעד לכבוד הספורטאים הבריטים מהמשחקים הפראלימפיים עם בובות ענקיות ומטס ראווה.

 

רק כששמעתי מעריצה בריטית שצעקה לאחד הספורטאים שהיא אוהבת אותו ורוצה להתחתן איתו, הבנתי עד כמה הסלוגן "להוות השראה לדור שלם" הוא נכון ואמיתי. מנכה בעל רגל אחת שיושב בכיסא גלגלים הוא הפך לגיבור ולספורטאי נערץ. ההשראה היא לא רק בעבור נכים באשר הם כי אם לכל מי שמבין שבלונדון 2012 המחשבה אינה מה האדם לא מסוגל לעשות אלא מה הוא כן.

 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©