הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
גם דיאטוני בדרך החוצה
 
חילופי המאמנים בלוס אנג'לס לייקרס וחוסר רצונם של מאמני מכללות מצליחים לאמן ב-NBA, הם תסמינים לכך שמעמדם בליגת הכדורסל הטובה בעולם מעורער מתמיד
מאת אליאור פרייליך | 30.11.2012
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

דוויט הווארד אפילו לא ניסה להסתיר את תחושותיו. הסנטר של אורלנדו מג'יק ביקר בלי בושה ובאופן גלוי את מאמנו סטן ואן גנדי. האירוע ההזוי שקרה בעונה שעברה ב-NBA הסתיים בפיטורי המאמן. גם השחקן נטש את הספינה הטובעת של אורלנדו, ועבר לקבוצת הכוכבים שנבנתה בלוס אנג'לס לייקרס. שם, לאחר חמישה משחקים בלבד, פוטר המאמן מייק בראון. כי ככה זה לא רק בכדורגל הישראלי אלא גם בליגת הכדורסל הטובה בעולם - השחקנים נשארים והמאמנים מתחלפים.

 

שלושה ניצחונות בשמונה משחקים עד כה העונה - זה המאזן המביך של הלייקרס שיש לה לא מעט סיבות לכישלון: קובי בראיינט סוחב פציעה, הווארד עוד לא התאקלם, יכולתו של פאו גאסול ממשיכה לדעוך יחסית לשתי העונות האחרונות וסטיב נאש כבר נמצא בשלהי הקריירה. למרות זאת, מנהלי הקבוצה הפנו אצבע מאשימה דווקא כלפי בראון. נראה שב-NBA כמעט בכל פעם שצריכה ליפול החלטה בין המאמן לשחקניו הכוכבים, לאחרונים תהיה עדיפות. הסיבה פשוטה: הם אלו שבגללם יושבים ישבנים ביציעים ובזכותם מוכרים חולצות. החשיבה העסקית-כלכלית היא זו שמנחה את מנהלי הקבוצות. אף אחד לא באמת מופתע מכך.

 

צירופם העונה של שני אול סטארס מוכחים כמו נאש והווארד, ללייקרס, בה כבר משחקים שניים (בראיינט וגאסול) הוא חלק מהמגמה שמאפיינת את הקבוצות הגדולות ב-NBA בעונות האחרונות. הבוסטון סלטיקס זכו באליפות בעונת 2007/08 עם פול פירס, ריי אלן וקווין גארנט ומיאמי היט חזרה על ההישג בעונה שעברה עם לברון ג'יימס, דוויין וויד וכריס בוש בחמישייה. על הישגים אלה חתומים בעיקר השחקנים, ולא בטוח שחובב הכדורסל הממוצע זוכר בכלל מי אימן אותם, למרות שלמאמנים, דוק ריברס (בוסטון סלטיקס) ואריק ספולסטרה (מיאמי היט) היה חלק משמעותי בהצלחה. נראה שהם פשוט הפנימו שבשביל לזכות בתארים ב-NBA צריך לתת את הבימה לכדורסלנים ולעסוק לעיתים קרובות בפתרון בעיות אגו וחלוקת דקות משחק, על חשבון עיסוק במהלכים הגנתיים או התקפיים. ככה הכוכבים מרוצים, הקבוצה מנצחת, הבעלים מרוויחים והם בעיקר שומרים על עבודתם.

אפילו לא ניסה להסתיר את תחושותיו. דוויט הווארד
תצלום: Keith Allison. תצלום לובי: Matt Hickey

קשה לתאר העונה את שחקני צסק"א מוסקבה מבקרים את מאמנם אטורה מסינה בפומבי או את הנהלת מכבי תל אביב מצדדת באחד משחקני הקבוצה על חשבונו של דיוויד בלאט. ברוב הקבוצות בכדורסל האירופאי מעמד המאמן עדיין גדול מזה של שחקניו. בארה"ב ניתן לראות מגמה דומה בליגת המכללות, שם מעמד המאמנים הוא אלמותי, השחקנים עוד לא חתומים על חוזי עתק ולימוד רזי המשחק וההקפדה על ההיררכיה המקצועית מהווים גורמים לא פחות חשובים מזכייה בתארים. ייתכן שזו הסיבה בגינה מאמנים מוערכים כמו מייק ששבסקי (דיוק ונבחרת ארה"ב) וג'ון קאליפרי (קנטאקי) שזכו בלא מעט תארים בליגת המכללות, מסרבים בקביעות להצעות מפתות מקבוצות ה-NBA.

 

בינתיים הלייקרס מינו את מייק דיאנטוני למאמן הקבוצה, שידוע כאחד שדוגל בסגנון משחק התקפי בו חופש הפעולה הניתן לכדורסלנים גדול מהרגיל. נראה שמדובר בבחירה מושלמת עבור הניסוי החדש שמתרחש בקבוצה. כישלון, גם תחת הנהגתו, יוביל למסקנה המתבקשת שהאחריות היא של השחקנים. אך במציאות הנוכחית בליגת הכדורסל הטובה בעולם, תהיו בטוחים שגם הפעם יהיה זה דווקא דיאנטוני שיראה את הדרך החוצה.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©