הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לדעת את הסוף
 
גם תחושת ההחמצה שחוותה ענבר בר-יהודה מהספר "חמישים גוונים של אופל" השני בטרילוגיה, לא תמנע ממנה לקרוא גם את זה שאחריו. נו, ההרגל
מאת ענבר בר-יהודה | 14.12.2012
 

 

העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

את הספר הראשון קראתי ביום וחצי, בלי לדלג על עמוד. רציתי לכתוב שבלעתי בשקיקה כל מילה בו אבל לאור העבודה שיש בו את התיאורים הגרפיים ביותר של יחסי מין פראיים שקראתי, אני חוששת לבחור במילים אלו שמא תתקבל משמעות לא נכונה.

 

כמובן שהספר הוא "חמישים גוונים של אפור" מאת אריקה לאונרד ג'יימס, שיצא לאור באנגלית ב-2011 במהדורה אלקטרונית. הוא נחשב לרומן ארוטי כה מצליח, עד ששבר את שיא המכירות של סדרת ספרי "הארי פוטר" בכריכה רכה. "חמישים גוונים של אפור" הוא הראשון בטרילוגיה שמגוללת את סיפורם של אנסטסיה (אנה) סטיל וכריסטיאן גריי. סטיל היא בחורה בת 22 בסיאטל שמחפשת את דרכה בעולם, וחייה מצטלבים עם חייו המצולקים של גריי שבעקבות זיכרונות העבר הרודפים אותו, מספק בעיקר את החלק הקינקי והשונה במערכת היחסים המינית ביניהם.

 

הספר הראשון היה מרתק ומותח, כי הקורא לא באמת ידע אם סטיל תבחר בסוף בגריי. הוא נגמר באכזבה מסוימת, כשהיא בורחת מאהובה בפחד כי אינה מבינה מדוע זה שמכאיב לה, הוא גם מי שמסב לה אושר. הספר השני "חמישים גוונים של אופל" שיצא לאחרונה בעברית, מתחיל חמישה ימים לאחר תום עלילת הספר הראשון ומגולל את התחדשות היחסים בין בני הזוג כשאויבים מבחוץ מאיימים על קן הציפורים הקטן שהם בונים. פה טמונה אכזבתי הראשונה. ציפיתי שסטיל תילחם קצת יותר לפני שתחזור אל גריי ושהיא תדרוש ממנו הוכחה על שינוי אמיתי לפני שתיפול שוב לידיו.

 

 

האכזבה נמשכה עם ריבוי תיאורי יחסי המין, שהתחילו להעיק. ג'יימס
צילום מסך מתוך ABC news

האכזבה נמשכה עם ריבוי תיאורי יחסי המין, שחוזרים על עצמם והתחילו להעיק. אם בספר הראשון הייתה לכך איזו אמתלה סיפורית, הפעם נראה שהמחברת רק חיפשה איפה לדחוף אותם כי היא הבינה שזאת אחת הסיבות שאנשים קוראים אותו.

 

מבחינת העלילה "חמישים גוונים של אפור" זירז את המסע של הגיבורים לגילוי עצמי, כשהפרק האחרון היה נקודת השיא שלו הן לסטיל והן לגריי. ב-"חמישים גוונים של אופל" הגיבורים כבר אחרי התהליך שנעשה בחמישה הימים שבין הפרידה לחזרה (ובין הספר הראשון לשני) ולכן הוא נסתר מהעין. כך שנותרו הרבה עמודים המוכיחים לקורא ששתי הדמויות יהיו ביחד, כי הן זקוקות זו לזה כדי להשלים זו את זה.

 

למרות זאת, דבר אחד טוב קורה ב"חמישים גוונים של אופל". בלי לרמוז יותר מדי, אגלה שלאורכו מאהבות מהעבר של גריי מנסות לפגוע ביחסים שלו עם סטיל. השיא הוא כשנגרמת ספק חבלה ספק תקלה במסוק שלו. ג'יימס מצליחה במקרה הזה לגרום לקורא להאמין כי יש רק מישהי אחת שיש לה מניע לעשות זאת, ובסוף היא חושפת את ההמשך שיקרה בספר השלישי בו אנו למדים מי הנבל האמיתי.

 

אחרי הקריאה קיננה בתוכי התחושה שרומיתי. הרגשתי שחבל על הכסף והזמן שהשקעתי ושהיה עדיף להישאר עם הטעם הטוב והסוף המאכזב של הספר הראשון. האם הספר שווה קריאה או לא? זו דילמה קשה ביותר. בדיעבד, לא הייתי ממשיכה לקרוא, אבל זה כמו סדרות הטלוויזיה שנמאסו עלינו כבר בעונה השלישית ולמרות זאת אנחנו צופים בתשיעית רק כדי לדעת את הסוף.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. אותי דווקא שכנעת לקרוא
מיטל 31.12.2012
 
 
2. חמישים גוונים של אופל
ליאור 07.04.2016
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©