הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רב פרצופית
 
שלי יחימוביץ' לא יכולה להיות חלופה אמיתית לליכוד ביתנו, טוענת ליסה בון, ומדגימה איך היא מתחנפת לכולם
מאת ליסה בון | 21.01.2013
 
>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

"המחאה החברתית שייכת לציבור" הייתה תגובתה של שלי יחימוביץ' לגבי אי תמיכתה במחאת האוהלים בקיץ 2011. אולם כשנפתחה מערכת הבחירות, מיהרה מפלגת העבודה לצאת בקמפיין שבמרכזו שלטי המחאה מהקיץ שעבר. כנראה שלהפגין הזדהות עם מאות אלפי האנשים שמילאו את הרחובות בדרישה לצדק חברתי נראה לגברת יחימוביץ' ציני, אך שליפת השלטים לעשיית הון פוליטי וגריפת מנדטים זו פעולה לגיטימית. יחימוביץ' כל הזמן אומרת כי העבודה מעולם לא הייתה מפלגת שמאל, כאילו שעצם המילה שמאל משמעותה קללה. מי שמעורה בפוליטיקה המדינית לא נופל בפח כל כך מהר.

 

לאחרונה היא מיצבה מחדש את מפלגת העבודה כמפלגת מרכז בכך שחתמה על הסכם עודפים עם מפלגת יש עתיד ולא עם מרצ כפי שהיה נהוג בשנים האחרונות. ההסכם הוא הוכחה מוחצת לכך שיחימוביץ' אינה מציעה חלופה שלטונית אלא פועלת בתחומי גבולותיה הבטוחים של העמימות בה לא חושפים מעבר למסגרת הכלכלית-חברתית, חלילה. קמפיין הבחירות של העבודה פועל כמו תוכנית טלוויזיה המוזמנת על ידי מפרסמים: עושים סקר שוק, רואים מה הביקוש בקרב קהל המטרה, ומתאימים את התוצר להעדפותיו של הרוב. זוהי פוליטיקה בהזמנה, קיבלת מה שביקשת. יחימוביץ' מנסה לקלוע לכמה שיותר טעמים, ולפגוע בכמה שפחות עמדות. לגנוב קולות מגוש השמאל, המרכז והימין. היא אף קראה לחרדים להצביע לה. היא הפכה לפופוליסטית חסרת שחר המהופנטת מכמות הקולות שמבטלת את האידיאולוגיה שלה למען ישיבה על כס המלכות. אך כך היא לא תצליח לנהל את הממלכה.

מי נוסע לעשות קניות קפיטליסטיות באוטובוס?
תצלום: עיתון מיוחד שחולק בזמן הבחירות. תצלום לובי: מתוך תשדירי הבחירות

הדו פרצופיות שלה באה לידי ביטוי גם בהיעדרות סיעתה מההצבעה על החוק להפעלת תחבורה ציבורית בשבת שהציע ניצן הורוביץ ממרצ. לאורך השנים נלחמה מפלגת העבודה החילונית למען חופש מדת, אך כשנשאלה יחימוביץ' מדוע פעלה כך, טענה כי "הפיכתה של השבת ליום קדוש של קניות היא ביטוי לתרבות הצריכה שהשתלטה על חיינו. את מחיר החופש - לכאורה לנסוע ולערוך קניות בשבת - משלמים עובדים שאין להם ברירה אלא לוותר על יום החופשה השבועי שלהם עם המשפחה". ואני שואלת, מי נוסע לעשות קניות קפיטליסטיות באוטובוס? האם העובדים המסכנים שמרוויחים משכורות נמוכות, לא ירצו שתהיה להם אפשרות ליום עבודה נוסף? מה גם שבעלי העסקים תמיד יכולים להעסיק עובדים זרים.

 

יחימוביץ' רוצה להיות ראש הממשלה הבאה, לכן היא רוצה להתחבב גם על אוכלוסיית החרדים שמונה מספר לא מבוטל של תומכים. זה ידוע שאי אפשר להרכיב קואליציה בלעדיהם. כזכור, במרץ 2009 נחתם הסכם קואליציוני סודי בין סיעת ש"ס לליכוד, שכלל 63 סעיפים של טובות הנאה לחרדים, ביניהם התחייבות להימנע משינוי שיטת הממשל וזכות הצבעת וטו, המקבעת את המצב בו קיים שלטון מיעוט שביכולתו להפיל ממשלה מכהנת. בגלל הסכמים קואליציונים כאלו, הפרויקטים של יחידות הדיור שיועדו לסטודנטים, חיילים משוחררים וזוגות צעירים הוסבו לשני סעיפים שקבעו שיחידות הדיור החדשות מיועדות למשפחות מרובות ילדים. בטח כבר ניחשתם מי הן. יעקב ליצמן, סגן שר הבריאות, מיהדות התורה רמז כי מפלגת העבודה היא חלופה לא רעה. התבטאות שכזו מחזקת את החשש שנחתם שוב הסכם קואליציוני, הפעם בין סיעות החרדים למפלגת העבודה. עוד תרמית של יחימוביץ'.

 

בסקר שערך סטנלי גרינברג, מנהל קמפיין הבחירות של יחימוביץ', נשאלו בין היתר שאלות כגון: מה מעניין את הציבור, דירוג רגשות כלפי מפלגות ורגשות כלפי אישים פוליטים. מרבית הסקר מסווג מסיבות ברורות אך כמה ממצאים מעניינים נגישים ורומזים מדוע יחימוביץ' כה חד ממדית. הבחירות הן בינה לנתניהו, ומלבדה, למרבה הצער, אין חלופה. לנתניהו יש כעת יתרון משמעותי, אך ברגע שנושא הבחירות יהיה חברתי-כלכלי, נושא שסומן כחשוב ביותר על ידי קבוצות המיקוד, היא כמעט יכולה להשתוות אליו. לכן היא נמנעת מלדבר על נושאים שאינם תחת הכותרת של סדר יום חברתי כלכלי, מכיוון שהיא יודעת שתפסיד בהם. מעבר לכך אין לה מה להציע. בסופו של דבר, ולמרות שהודיעה שלא תחבור לממשלת ביברמן, היא הרי יכולה לחזור בה. מה שעלול להביא בסופו של דבר לכך שמי שמצביע לה, הסיכויים גדולים שבסופו של דבר יתמוך בממשלה שירכיב הליכוד-ביתנו.

 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©