הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פחדנים בשביל החומוס
 
אילן ארנון בודק את המיתוס שישראלים המטיילים בחו"ל מעדיפים ללכת באותם מסלולים, וממעטים להתמודד עם העולם אותו כל כך רצו להכיר
מאת אילן ארנון | 05.01.2013
 
>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 

אותי, בתור מטייל, לא מפחיד לשלם יותר או לצאת פראייר. גם לא אכפת לי לישון במקום קצת מגעיל שלא מבינים בו את השפה של בעל הבית, לפספס את האוטובוס ליעד הבא, ולשאול את המקומיים בגמגום כבד מתי האוטובוס יוצא. לכן, בכל טיול אליו יצאתי ועוד אצא, אעדיף לוותר על "שביל החומוס". לטובת מי שלא שמע עליו אף פעם, "שביל החומוס" הוא כינוי למסלול פופולרי בקרב מטיילים ישראלים. הוא נפוץ בעיקר ביעדים אהובים, כמו הודו, תאילנד ודרום אמריקה, כשלכל מדינה יש את השביל שלה, ומתייחס גם לבתי מלון ואתרים תיירותיים, שבהם מבקר כמעט כל ישראלי.

  

מה יש ב"שביל החומוס" שכל כך משעבד אותנו אליו, בדיוק בתקופה שאנחנו לא אמורים להיות משועבדים לשום דבר? מצד אחד, לשביל יש יתרונות רבים. ראשית, הוא מאוד נוח לשימוש עבור התייר הישראלי - הטיפים עוברים מפה לאוזן בין המטיילים, כך שאפשר לדעת בדיוק לאן ללכת, מה לקחת וכמה לשלם, בכל רגע נתון. בנוסף, לא לכל אחד מתאים טיול שבו צריך להשוות, לבדוק ולחקור טרם יוצאים לדרך, ו"שביל החומוס" מהווה פתרון מצוין בדיוק עבור אותם אנשים - אלה שרוצים לטייל בחו"ל כמו כולם, אך מעדיפים שלא להשקיע מאמץ רב מדי.

למה אנחנו מעדיפים להיות משועבדים בדיוק היכן שצריך להיות הכי חופשי? ניו זילנד
תצלומים: אילן ארנון

כדאי לזכור גם שחלק נכבד מהתיירים הישראלים הם חיילים משוחררים המחפשים אחר פתרונות כלכליים פשוטים, ו"שביל החומוס" עונה בדיוק על הצרכים הללו. שהרי, הוא כולל בתוכו גם בתי מלון המציעים עסקאות משתלמות, מסעדות זולות ושאר פתרונות שעשויים להוזיל את העלות. מצד שני, הימצאות במקום עמוס בתיירים ישראלים או "ישראליאדה" במילים אחרות, עלולה להוות חיסרון גדול. שכן, רובנו נוסע לחו"ל כדי להתנתק, להיחשף לתרבויות חדשות ולגלות מקומות נסתרים, אך בפועל אנחנו מוצאים את עצמנו הולכים בדרכים בהן צעדו כולם. לכן, צריך להבין שכדי לחוות חוויה אותנטית ותרבותית, ייחודית ושונה, עלינו לנטוש לזמן קצר את השפה העברית, האוכל המוכר והאהוב, ואת הישראלים שצועקים "יאללה מכבי" מכל עבר.

 

אפשרות נוספת היא ש"שביל החומוס" הוא בעצם מיתוס, והתיירים הישראלים מבקרים באותם מקומות פשוט כי אלה המקומות היפים ביותר לטייל בהם. הרי טבעי שהאתרים המרהיבים והמוכרים בכל מדינה יהיו חלק מהמסלול של כל תייר, לא משנה מהיכן הוא מגיע. ואכן, ישנם מקומות שלא ניתן לוותר על הביקור בהם, על אף שהם כבר לא יחזרו להיות אותנטיים כפי שהיו פעם.

 

כדי להתרחק באמת ולחוות את מלוא העוצמה של המקום בו מטיילים, צריך להסתכן - לשכוח מהסעה מאורגנת לישראלים בלבד, מדריך מקומי שחורק שיניים בשביל לדבר בעברית, בתי מלון שמקרינים סרטי בורקס בלובי או שלטים הכתובים בעברית ומבטיחים מחירים אטרקטיביים לישראלים. "שביל החומוס" מוציא את הקסם מהטיול, כך שמחוויה אישית המשמשת כמעין טקס בגרות וגילוי עצמי, הופך המסע לטיול מאורגן להמונים. כאן, למרבה האירוניה, השביל הוא זה שגורם לטיול הגדול לאבד את דרכו.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©