הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
או טו טו גווארדיולה
 
מינויו של אריק בנאדו למאמן מכבי חיפה מזכיר את ברצלונה של קיץ 2008. אולם המתווה יהיה מושלם רק אם יגיע בסוף העונה לאירופה
מאת שחר שטיינפלד | 06.01.2013
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק


קשה לבצע השוואה בין מועדוני הכדורגל של מכבי חיפה וברצלונה מבחינה מקצועית. אך במבט רחב יותר, נראה שדווקא כן קיים דמיון ביניהן, לפחות בכל הנוגע לדרך מינוי מאמנים לקבוצות הבוגרות. לראיה, החלטתו האחרונה של בעלי מכבי חיפה, יעקב שחר, למנות את אריק בנאדו למאמן הקבוצה, דומה לזו של חואן לאפורטה בקיץ 2008, עת מינה את פפ גווארדיולה למאמן ברצלונה. שכן, שניהם שחקני בית, סמלי עבר במועדונים, שהוקפצו לאמן את הקבוצות הבוגרות לאחר שאימנו את קבוצות הנוער והמילואים.

 

כשלאפורטה החליט להיפרד ממאמנו פרנק רייקארד, איש לא ציפה שאחריו יתמנה גווארדיולה. כי למרות עברו המפואר כשחקן, את הניסיון בתור מאמן רכש רק עונה קודם לכן, כשאימן את קבוצת המילואים של המועדון. ובכל זאת, ההיסטוריה הוכיחה כי ההימור שלקח לאפורטה השתלם בענק, וברצלונה הפכה לקבוצת כדורגל מושלמת, שספק אם תחזור על עצמה בשנים הקרובות.

 

המודל של ברצלונה בא לידי ביטוי במכבי חיפה, עוד לפני מינוי של בנאדו למאמן. זה היה בקיץ 2003, אז שחר מינה למאמן את רוני לוי, שאימן את קבוצת הנוער של המועדון באותה תקופה. אך בעוד שלוי הוכיח שהוא ראוי לקבוצה הבוגרת, השיקול למנות את בנאדו למאמן הוא כלכלי בלבד. שכן, לאחר 13 מחזורים, חיפה לא נראתה כמועמדת להגיע לאירופה בעונה הבאה, ובטח שלא לזכות באליפות. בעקבות זאת, החליט שחר לא לשלם סכומי עתק למאמן ישראלי או זר, ולהסתפק בבנאדו עד סיום העונה. בדיוק כמו שעשה עם לוי באמצע עונת 1999/2000, לאחר שאלי כהן התפטר.

איש לא ציפה שאחרי פרנק רייקארד יתמנה גווארדיולה (בתמונה) למאמן ברצלונה
תצלום: יקושקין איבן

בדיוק כמו לאפורטה, שחר לא פחד מחוסר הניסיון של בנאדו, ובינתיים נראה שההחלטה מוכיחה את עצמה. עם זאת, במידה שהקבוצה תתחיל להפסיד ותסיים את העונה באמצע הטבלה, במכבי חיפה יצטרכו למנות מאמן מנוסה יותר. כזה שהשחקנים והאוהדים יכולים לסמוך עליו שיוציא את הקבוצה מהבוץ בו השאיר אותה ראובן עטר, עוד כוכב עבר של המועדון שמונה למאמן בקיץ האחרון. שחר זרק את בנאדו למים העמוקים כאשר הרחצה מסוכנת והדגל השחור מתנוסס בחוזקה. מצבה המקצועי והמנטלי של הקבוצה, בשילוב חוסר הניסיון של בנאדו כמאמן, מטילים צל גדול לא רק על הצלחתו והצלחת הקבוצה העונה אלא גם על עתיד האמון שייתן שחר במאמנים שהיו שחקנים מובילים במועדון.

 

מבחינה מקצועית, ההשוואה בין ברצלונה למכבי חיפה לא נכונה: מדובר בשני מועדונים בעלי תקציבים, סגל שחקנים וצורות משחק שונים, כשהבדלי הרמות ביניהם קיצוניים. עם זאת, במידה שבנאדו יוביל את הקבוצה לצמרת ליגת העל, כך שתגיע לאירופה בסוף העונה, ניתן יהיה לומר שהדרך ששחר התווה מחדש איכשהו הצליחה. ואולי, אותה דרך, שבאה לידי ביטוי במינוי שחקני עבר למאמני הקבוצה, תהפוך את מכבי חיפה לקבוצה בלתי מנוצחת ונדירה לשחזור, בדיוק כמו ברצלונה. 

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©