הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מיליארד איש כן טועים
 
מה יש ב-GangnamStyle שכבר מיליונים צפו בו ביו טיוב? שואל אמיר אלון, ומחפש תשובה
מאת אמיר אלון | 09.01.2013
 

קודם כל מזל טוב לראפרPSY  שהקליפ לשירוGangnam Style  הגיע למיליארד צפיות ביו-טיוב. השיר שפרץ בתחילת יולי כבש בסערה את העולם. באותו זמן הייתי בלונדון והוא לא הפסיק להתנגן ברדיו. זה היה רק עניין של זמן עד שהוא יגיע גם לארץ. אם פעם שיר היה מצליח לפרוץ תוך כמה שבועות או אפילו חודשים, היום זה קורה בכמה ימים עד שבוע. מדהים איך אנחנו מעבירים מידע כל כך מהר, עד שאנו אפילו לא עוצרים לרגע כדי לראות מה העברנו. מספיק שהגירוי שנקבל בשניות הראשונות יהיה חיובי כדי שהוא יהפוך להיסטוריה. אני חייב להודות שגם אני נהניתי ממנו כששמעתי אותו לראשונה, וגם בפעם המי-יודע-כמה. אבל בשלב מסוים הוא פשוט הפך מטרד. איפה המסר? איפה האמנות? איפה המוסיקה?

 

התפקיד של האמנות הוא להעביר מסרים וסיפורים, שהאמן רוצה שכולם ישמעו אותו ויזדהו עמו. הוא היה פותח את הלב ושופך את החיים שלו לתוך השיר, לא בשביל כסף או כמות הצפיות ביו-טיוב. אני בספק אם לג'ניס ג'ופלין או לבוב דילן היה אכפת כמה לייקים הם יקבלו או כמה צפיות יהיו להם באינטרנט. הם רצו שאנשים יצביעו ברגליים, יבואו להופעות, ושכולם יבינו אותם. לא הייתה להם ברירה אלא לעשות זאת מפה לאוזן, בין אם בהופעה בבר מול 40 אנשים או על בימת וודסטוק מול עשרות אלפים וקיוו שהקהל ימחא כפיים בסוף כי הם גרמו לו להרגשה טובה והקהל שהבין אותם רצה עוד.

 

כשהשיר מקפיץ, לא צריך לחשוב על המילים שלו
צילום מסך מתוך הקליפ

 

איך דווקא שיר כמו Gangnam Style שבר את כל השיאים והעלים מוסיקאים אדירים שכבשו לפניו את העולם? זה הגיע למצב שאפילו הנשיא אובמה לחץ לראפר את היד. אם זו לא הייתה המציאות, הייתי חושב שזה עוד פרק של סאות'פארק שמראה כיצד אנו נוטים להגזים. לצערי, התכונה הכי שלילית של יו-טיוב נעצה את המסמרים הכי משמעותיים בארון שעומד להיסגר על המוסיקה. מאז שהיא התמסחרה, צצו כל מיני נוסחאות הצלחה שהניבו רווחים יפים. למשל קיימת הנוסחה של ארבעת האקורדים הידועה לפיה מאותם ארבעה אקורדים נוצרו אלפי להיטים שכולנו מכירים, ואפילו לא שמנו לב שמדובר באותו שיר, שהשתנה במהירות או בטון.

 

איך נוצר המצב שכל העולם יודע לזמזם שיר שאף אחד לא מבין את המילים שלו? פה קבור הכלב, רבותיי, כשהשיר מקפיץ, לא צריך לחשוב על המילים שלו. הוא חסר מסר וכולם יכולים לשיר אותו ולרקוד לצליליו. תוסיפו את העובדה שכולם יכולים לעשות גרסת כיסוי מצחיקה שלו והרי לכם להיט היסטרי. אז שיהיה לכם בהצלחה, תשתדלו לעקוב אחרי המתכון. אני אמשיך להקשיב לג'ימי פייג', דילן וג'ופלין, כי אותי המצב הזה פשוט מעצבן. תבלו.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. איזה צקצוק שפתיים!
אודי 12.01.2013
 
גם נקנקיה בלחמניה זה כיף ונחמד
שימחה ריף 22.01.2013
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©