הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עקב אכילס
 
למרות שזכתה בחמש אליפויות והעפילה פעמיים לליגת האלופות, מכבי חיפה בכדורגל נכשלה בעשור האחרון בבחירת השחקנים הזרים
מאת אבי עמש | 11.01.2013
 

 

>>> העמוד של "הזיקית" בפייסבוק

 


אומנם זה נשמע קצת מוזר, אך מכבי חיפה בכדורגל נכשלת כבר עשר עונות, וזה מבלי לציין את פתיחת העונה הנוכחית, והפיטורים של מאמן הקבוצה, ראובן עטר. הרי חיפה זכתה בחמש אליפויות מאז 2003/04, התמודדה דרך קבע בצמרת של ליגת העל, ואפילו העפילה לשלב הבתים של ליגת האלופות בפעם השנייה בתולדותיה (הראשונה הייתה ב-2002/03). עם זאת, בכל הנוגע להחתמת השחקנים הזרים, בה התהדרה בשנות ה-90 ובעונות 2000/01-2002/03, היא כישלון ענק.

 

הזרים שנחתו במכבי חיפה בתחילת העשור הראשון של שנות ה-2000 השיגו את המטרה לשמה הגיעו: העלו את רמתם של הקבוצה, של הכדורגלנים הישראלים ששיחקו סביבם ושל הליגה. הקבוצה הנפלאה של אברהם גרנט ויצחק שום, שבשיאה הגיעה לראשונה לשלב הבתים של ליגת האלופות, שיחקה כדורגל מצוין, וכללה זרים מוכשרים כמו ננאד פראליה, ריימונדס ז'וטאוטאס ואיגביני יעקובו. אבל הזרים שהגיעו בתקופתם של המאמנים רוני לוי, אלישע לוי והעונה עם ראובן עטר, אינם מתאימים למועדון שמתיימר לתפקד בסטנדרטים אירופאיים.

 

לכל אחד משלושת המאמנים הללו היו תקציב גבוה ואפשרות להנחית זרים המתאימים לו, אבל משום מה התקשתה חיפה בחמש העונות האחרונות למצוא זרים איכותיים המתאימים לה, בעיקר בעמדות כמו בלם, קשר אחורי וחלוץ מרכזי. כל אחת מהן עוברת שינוי בזהות השחקנים הזרים המאיישים אותה, כמעט בכל עונה מחדש, ואפילו פעמיים בעונה.

שיחק כדורגל מצוין והעלה את הרמה במכבי חיפה. ז'וטאוטאס (משמאל) עם יניב קטן
תצלומים: מתוך האתר הרשמי של מכבי חיפה

למרות מעורבותו והבנתו בענף ובאיכות סגל השחקנים הנבחר, נראה שבעלי הקבוצה, יעקב שחר, נותן למאמניו יד חופשית בבחירת השחקנים הזרים. אבל לעיתים, היד חופשית מדי והמאמנים טועים. אלון חרזי, שחקן העבר של חיפה, משמש סקאוט הקבוצה, ותפקידו למצוא שחקנים זרים איכותיים ברחבי העולם. אך על פי התוצאות על כר הדשא, יש ענן גדול סביב מילוי תפקידו במערכת. הרי כשמכבי חיפה מביאה שחקנים זרים מקבוצות ישראליות אחרות, הדבר אינו נחשב לסקאוטינג. שכן, הם כבר הוכיחו את עצמם בישראל, והחוכמה היא למצוא שחקנים חדשים. כבר כמה שנים שחרזי מנסה להגשים את מטרת התפקיד ולא מצליח. כי סקאוט טוב אמור להיות האדם שיעניק חוות דעת מקצועית, כמעט מדויקת, שתמנע החתמת שחקן לא מוצלחת. וחרזי, בינתיים, לא הוכיח את עצמו ככזה.

 

מוזר לכתוב שמכבי חיפה נכשלה בעונות האחרונות, נוכח התארים בהן זכתה. אך צריך לשים לב שאלה הגיעו בעיקר עקב סגל השחקנים הישראלי של הקבוצה, שהיה עדיף על פני זה של הקבוצות האחרות, ועל פני סגל השחקנים הזר שלה. אם הקבוצה רוצה להיות מושלמת, ושעל הסמל תוטבע חותמת של מועדון כדורגל אירופאי - בחירת הזרים חייבת להשתפר. ועד שזה לא יקרה, מכבי חיפה הירוקה תיחשב קבוצה כושלת.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. כל מילה בסלע
פיצול 12.01.2013
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©